157043 CANADA LTEE (Corporation# 2219859) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 23, 1987.
| Corporation ID | 2219859 |
| Business Number | 878406784 |
| Corporation Name | 157043 CANADA LTEE |
| Registered Office Address |
930 Rue Blais Sherbrooke QC J1K 2B7 |
| Incorporation Date | 1987-07-23 |
| Dissolution Date | 1994-09-26 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| GEORGES GUILBEAULT | 170 RUE COTE, DEAUVILLE QC J0B 1N0, Canada |
| LEOPOLD DROLET | 1145 CHEMIN BROCHU, RR 5, COOKSHIRE QC J0B 1M0, Canada |
| DENIS DROLET | 2805 RUE CHAMPAGNE, SHERBROOKE QC J1K 1W7, Canada |
| MICHEL DROLET | 810 RUE LISIEUX, SHERBROOKE QC J1K 2A4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1987-07-23 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1987-07-22 | 1987-07-23 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1987-07-23 | current | 930 Rue Blais, Sherbrooke, QC J1K 2B7 |
| Name | 1987-07-23 | current | 157043 CANADA LTEE |
| Status | 1994-09-26 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1987-07-23 | 1994-09-26 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1994-09-26 | Dissolution | |
| 1987-07-23 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1993 | 1992-05-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1992 | 1992-05-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 930 RUE BLAIS |
| City | SHERBROOKE |
| Province | QC |
| Postal Code | J1K 2B7 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Distributeurs Les Amis D'or Inc. | 930 Rue Blais, Sherbrooke, QC J1K 2B7 | 1982-01-28 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8242739 Canada Inc. | 3573, Rue Alfred-desrochers, Sherbrooke, QC J1K 0A2 | 2012-07-04 |
| Gestion Summa3 Inc. / Management | 3578, Alfred-desrochers Street, Sherbrooke, QC J1K 0A2 | 2009-08-27 |
| MontrÉal Lux Inc. | 3578, Alfred-desrochers Street, Sherbrooke, QC J1K 0A2 | 2010-10-25 |
| Objectif Terre Inc. | 3410, Rue Jacques-de-tonnancour, Sherbrooke, QC J1K 0A4 | 2017-01-15 |
| Aton Optronics Inc. | 3it - 3000, Boul. De L'universitГ©, Sherbrooke, QC J1K 0A5 | 2013-11-21 |
| Ceragy Engines Inc. | 3000 UniversitГ© Boulevard, Sherbrooke, QC J1K 0A5 | 2013-05-31 |
| Plasmosonic Inc. | 5009-3000, Boul UniversitГ©, Sherbrooke, QC J1K 0A5 | 2011-06-06 |
| Centre De Technologies AvancÉes Brp-universitÉ De Sherbrooke Inc. | 3000 Boulevard Universite, Batiment P-1, Sherbrooke, QC J1K 0A5 | 2006-10-04 |
| Raspberry Scientific Inc. | 3000, 3it-p2, Boul. De L'universitГ©, Sherbrooke, QC J1K 0A5 | |
| 7587970 Canada Inc. | 404-3423, Rue Alfred-des-rochers, Sherbrooke, QC J1K 0A7 | 2010-06-28 |
| Find all corporations in postal code J1K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| GEORGES GUILBEAULT | 170 RUE COTE, DEAUVILLE QC J0B 1N0, Canada |
| LEOPOLD DROLET | 1145 CHEMIN BROCHU, RR 5, COOKSHIRE QC J0B 1M0, Canada |
| DENIS DROLET | 2805 RUE CHAMPAGNE, SHERBROOKE QC J1K 1W7, Canada |
| MICHEL DROLET | 810 RUE LISIEUX, SHERBROOKE QC J1K 2A4, Canada |
| City | SHERBROOKE |
| Post Code | J1K2B7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 112064 Canada Ltee | Rest. L'oree De Bois Ltee, Old Chelsea, QC J0X 2N0 | 1981-11-02 |
| 80324 Canada Ltee | 50 O'connor Street, Suite 300, Ottawa, ON K1P 6L2 | 1976-06-25 |
| C Ltee | 474 Place Trans-canada, Longueuil, QC J4G 1N8 | 1978-08-18 |
| Mondo Rubber (canada) Ltee | 615 Ouest Blvd Dorchester, Suite 1010, Montreal, QC H3B 1P9 | 1974-06-21 |
| Les Entreprises Granville (canada) Ltee | 3333 Cavendish Blvd, Suite 420, Montreal, QC H4B 2M5 | 1967-11-29 |
| 109653 Canada Ltee. | 1255 Phillips Square, Suite 603, Montreal, QC H3B 3G5 | 1982-06-03 |
| 103884 Canada Ltee | 1255 Phillips Square, Suite 605, Montreal, QC H3B 3G5 | 1981-02-17 |
| 3b Forest Ltee | 11955 Place Rivard, Quebec, QC G2A 3N1 | 1998-02-19 |
| B.a. Progress Furniture Manufacturing Ltee | 3705 Prieur, Montreal, QC | 1978-06-22 |
| Big Tops Rentals G.g. Ltee | 11365 3ieme Avenue, Cte Beauce, St-georges Est, QC G5Y 1T7 | 1979-08-27 |
Please comment or provide details below to improve the information on 157043 CANADA LTEE.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.