LES PLACEMENTS PAR-IMM INC. (Corporation# 2219751) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 27, 1987.
| Corporation ID | 2219751 |
| Business Number | 872339635 |
| Corporation Name | LES PLACEMENTS PAR-IMM INC. |
| Registered Office Address |
173 Rue Beaudry Trois-rivieres QC G9A 2Y7 |
| Incorporation Date | 1987-07-27 |
| Dissolution Date | 1999-12-09 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| GILLES PARENT | 173 RUE BEAUDRY, TROIS-RIVIERES QC G9A 2Y7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1987-07-27 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1987-07-26 | 1987-07-27 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1987-07-27 | current | 173 Rue Beaudry, Trois-rivieres, QC G9A 2Y7 |
| Name | 1987-07-27 | current | LES PLACEMENTS PAR-IMM INC. |
| Status | 1999-12-09 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1993-11-01 | 1999-12-09 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1990-01-25 | 1993-11-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1999-12-09 | Dissolution | Section: 212 |
| 1987-07-27 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1991 | 1989-03-12 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 173 RUE BEAUDRY |
| City | TROIS-RIVIERES |
| Province | QC |
| Postal Code | G9A 2Y7 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gestion 5540 Ltee | 173 Rue Beaudry, Trois-rivieres-ouest, QC G9A 2Y8 | 1979-08-14 |
| 141385 Canada Inc. | 173 Rue Beaudry, Trois Rivieres, QC G9A 2Y8 | 1985-04-12 |
| 149172 Canada Inc. | 173 Rue Beaudry, Trois Rivieres, QC G9A 2Y8 | 1986-03-04 |
| 153568 Canada Inc. | 173 Rue Beaudry, Trois-rivieres, QC G9A 2Y8 | 1986-12-17 |
| 132118 Canada Inc. | 173 Rue Beaudry, Trois Rivieres, QC G9A 2Y8 | 1984-04-24 |
| 132117 Canada Inc. | 173 Rue Beaudry, Trois Rivieres, QC G9A 2Y8 | 1984-04-24 |
| 156672 Canada Inc. | 173 Rue Beaudry, Trois-rivieres Ouest, QC G9A 2Y8 | 1987-06-17 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Global Urgent and Advanced Research and Development (guard) | 1100, Place Technoparc, Bureau 128-2, Trois-riviГЁres, QC G9A 0A2 | 2018-04-03 |
| Guard Environnement Inc. | 1100, Place Du Technoparc, Suite 128-2, Trois-riviГЁres, QC G9A 0A9 | 2020-04-17 |
| Industrial Iot Inc. | 214-1300 Place Du Technoparc, Trois-riviГЁres, QC G9A 0A9 | 2018-03-24 |
| Marketing MГ©dical International (mmi) Inc. | 1100, Place Du Technoparc, Trois-riviГЁres, QC G9A 0A9 | 2012-07-17 |
| Pegasi Systems International Inc. | 1300, Place Du Technoparc, Bureau 106, Trois-riviГЁres, QC G9A 0A9 | 2011-09-28 |
| Abnatura Inc. | 1100 Place Technoparc, Suite 111, Trois-rivieres, QC G9A 0A9 | 2009-06-05 |
| Xit TГ©lГ©com Inc. | 1100 Place Du Technoparc, Suite 301, Trois-riviГ€res, QC G9A 0A9 | 2002-07-01 |
| TÉlÉcommunications Xittel Inc. | 110 Place Du Technoparc, Suite 301, Trois-rivieres, QC G9A 0A9 | 2002-06-13 |
| Design Michel Pellerin Inc | 1100 Place Du Technoparc, Suite 300, Trois-riviГЁres, QC G9A 0A9 | |
| Pluritec LtГ©e | 1100 Place Du Technoparc, Bureau 200, Trois-riviГ€res, QC G9A 0A9 | |
| Find all corporations in postal code G9A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| GILLES PARENT | 173 RUE BEAUDRY, TROIS-RIVIERES QC G9A 2Y7, Canada |
| City | TROIS-RIVIERES |
| Post Code | G9A2Y7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| L.u.a.g. Services De Placements Orientale Inc. | 5845 Cote Des Neiges, Suite 220, Montreal, QC H3S 1Z4 | 1987-09-09 |
| Placements Gohier Limited | 3333 Jarry East, Montreal 38, QC | 1951-04-21 |
| Les Placements Guy Duhaime Inc. | 4860 Rue Jacques-cartier, Saint-hyacinthe, QC J2S 8A3 | |
| Placements B. Allard Inc. | 6500 Chemin De La Savane, Saint-hubert, QC J3Y 8Y9 | |
| Les Placements Pijaro Inc. | 975, Boulevard Saint-joseph, Gatineau, QC J8Z 1W8 | |
| Placements 2m Inc. | 32-87, Boul. Saint-luc, Saint-jean-sur-richelieu, QC J2W 1E2 | |
| Les Placements Bernard Lalancette Inc. | 4567, Chemin Saint--andrÉ, Saguenay (jonquiÈre), QC G7X 7V4 | |
| Placements Pierre Latendresse Inc. | 101, Chemin De St. Francis Wood, Magog, QC J1X 0M7 | |
| Les Placements RiviÈre Gatineau IncorporÉe | 768, Boul. Saint-joseph, Bureau 100, Gatineau, QC J8Y 4B8 | |
| Placements S.a.f.c.i. Inc. | 42 18 E Rue, St-georges, QC G5Y 4T1 | 1981-03-30 |
Please comment or provide details below to improve the information on LES PLACEMENTS PAR-IMM INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.