156892 CANADA INC. (Corporation# 2219727) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 27, 1987.
| Corporation ID | 2219727 |
| Business Number | 879260065 |
| Corporation Name | 156892 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
300 London Drive Beaconsfield QC H9W 5X5 |
| Incorporation Date | 1987-07-27 |
| Dissolution Date | 1996-03-14 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| SERGE LALONDE | 300 LONDON DRIVE, BEACONSFIELD QC H9W 5X5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1987-07-27 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1987-07-26 | 1987-07-27 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1987-07-27 | current | 300 London Drive, Beaconsfield, QC H9W 5X5 |
| Name | 1987-07-27 | current | 156892 CANADA INC. |
| Status | 1996-03-14 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1989-11-01 | 1996-03-14 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1987-07-27 | 1989-11-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1996-03-14 | Dissolution | |
| 1987-07-27 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 300 LONDON DRIVE |
| City | BEACONSFIELD |
| Province | QC |
| Postal Code | H9W 5X5 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 172154 Canada Inc. | 318 London Drive, Beaconsfield, QC H9W 5X5 | 1990-02-13 |
| Gestion R & C Voight Inc. | 298 London Drive, Beaconsfield, QC H9W 5X5 | 1989-02-28 |
| Location Camtruck Inc. | 308 London Drive, Beaconsfield, QC H9W 5X5 | 1985-02-05 |
| Les Placements Mcaleer Inc. | 306 London Drive, Beaconsfield, QC H9W 5X5 | 1980-04-28 |
| 176189 Canada Inc. | 318 London Drive, Beaconsfield, QC H9W 5X5 | 1990-12-13 |
| 132166 Canada Inc. | 306 London Drive, Beaconsfield, QC H9W 5X5 | 1984-04-19 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fala Inc. | 108 Beaurepaire Dr., Beaconsfield, QC H9W 0A1 | |
| Ravann Creative Enterprises Inc. | 368 Glengarry Avenue, Beaconsfield, QC H9W 1A1 | 2000-06-30 |
| 2912597 Canada Inc. | 366 Glengarry, Beaconsfield, QC H9W 1A1 | 1993-04-15 |
| 147277 Canada Inc. | 489 Olympic Drive, Beaconsfield, QC H9W 1A3 | 1985-11-08 |
| 10715549 Canada Inc. | 489 Olympic Drive, Beaconsfield, QC H9W 1A3 | 2018-04-04 |
| 146140 Canada Inc. | 490 Olympic Dr., Beaconsfield, QC H9W 1A4 | 1985-05-31 |
| S. Vasil Marketing Inc. | 496 Olympic Drive, Beaconsfield, QC H9W 1A4 | 1980-07-11 |
| 10203017 Canada Incorporated | 318 Berkshire Ave, Beaconsfield, QC H9W 1A5 | 2017-04-22 |
| 9839399 Canada Inc. | 300 Birkshire, Beaconsfield, QC H9W 1A5 | 2016-07-21 |
| 8664021 Canada Inc. | 342 Arlington Crescent, Beaconsfield, QC H9W 1A5 | 2013-10-15 |
| Find all corporations in postal code H9W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| SERGE LALONDE | 300 LONDON DRIVE, BEACONSFIELD QC H9W 5X5, Canada |
| City | BEACONSFIELD |
| Post Code | H9W5X5 |
Please comment or provide details below to improve the information on 156892 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.