156595 CANADA INC. (Corporation# 2219671) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 27, 1987.
| Corporation ID | 2219671 |
| Business Number | 879244069 |
| Corporation Name | 156595 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
957a Boissy St-lambert QC J4R 1K1 |
| Incorporation Date | 1987-07-27 |
| Dissolution Date | 1996-03-15 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| LISE DESAULNIERS | 957A BOISSY, ST-LAMBERT QC J4R 1K1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1987-07-27 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1987-07-26 | 1987-07-27 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1987-07-27 | current | 957a Boissy, St-lambert, QC J4R 1K1 |
| Name | 1987-07-27 | current | 156595 CANADA INC. |
| Status | 1996-03-15 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1989-11-01 | 1996-03-15 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1987-07-27 | 1989-11-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1996-03-15 | Dissolution | |
| 1987-07-27 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 957A BOISSY |
| City | ST-LAMBERT |
| Province | QC |
| Postal Code | J4R 1K1 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Mike Howlett & Associes Ltee | 755 Boissy Street, St-lambert, QC J4R 1K1 | 1990-06-05 |
| Terrasses Greenfield Inc. | 887 Rue Boissy, St-lambert, QC J4R 1K1 | 1982-07-02 |
| 113068 Canada Inc. | 933 Boissy, St-lambert, QC J4R 1K1 | 1982-03-29 |
| Corporation Fonciere Mistassini Inc. | 911 Rue Boissy, Saint-lambert, QC J4R 1K1 | 1978-03-03 |
| Gestion Coplan Ltee | 897 Rue Boissy, St-lambert Cte Chambly, QC J4R 1K1 | 1976-09-20 |
| Sogebour International Inc. | 911 Rue Boissy, Saint-lambert, QC J4R 1K1 | 1978-02-22 |
| 157354 Canada LtГ©e | 887 Rue Boissy, St-lambert, QC J4R 1K1 | 1987-08-06 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10490768 Canada Inc. | 15, Rue Saint-francis, Saint-lambert, QC J4R 0A1 | 2017-11-10 |
| 11885456 Canada Inc. | 201-100 Rue Cartier, Saint-lambert, QC J4R 0A3 | 2020-02-04 |
| Villotec Inc. | 404-100 Rue Cartier, Saint-lambert, QC J4R 0A3 | 2016-11-24 |
| 10304247 Canada Inc. | 605-60 Rue Cartier, Saint-lambert, QC J4R 0A5 | 2017-06-30 |
| Iuil Inc. | 125-60 Cartier, Saint Lambert, QC J4R 0A5 | 2017-05-24 |
| 106600 Canada Inc. | 60 Rue Cartier, Appartement 325, Saint-lambert, QC J4R 0A5 | 1981-04-30 |
| Tech ComptabilitÉ Inc. | 83 Rue Reid, Saint-lambert, QC J4R 0A6 | 2018-10-29 |
| Black Sand Pr & Entertainment Inc. | 740 Avenue Victoria, #304, Saint Lambert, QC J4R 0A8 | 2016-06-21 |
| Waakoo Mobile Solutions Inc. | 81 Rue Riverside, Saint-lambert, QC J4R 1A3 | 2014-08-03 |
| Г‰ditions Viveka Inc. | 89 Riverside, Saint-lambert, QC J4R 1A3 | 2013-06-06 |
| Find all corporations in postal code J4R | ||
| Name | Address |
|---|---|
| LISE DESAULNIERS | 957A BOISSY, ST-LAMBERT QC J4R 1K1, Canada |
| City | ST-LAMBERT |
| Post Code | J4R1K1 |
Please comment or provide details below to improve the information on 156595 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.