CAMDEN HOUSE PUBLISHING LTD. (Corporation# 2219620) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 2219620 |
| Business Number | 872161187 |
| Corporation Name | CAMDEN HOUSE PUBLISHING LTD. |
| Registered Office Address |
7 Queen Victoria Road Camden East ON K0K 1J0 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JEFF SHEARER | 232 GLENROSE AVENUE, TORONTO ON M4T 1K9, Canada |
| JOHN VAN DE KAMER | 2 ST MARGARETS DRIVE, TORONTO ON M4N 3E5, Canada |
| TIM MCNICOLL | 93 BALMORAL AVENUE, TORONTO ON M4V 1J5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1987-07-23 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1987-07-22 | 1987-07-23 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1987-07-23 | current | 7 Queen Victoria Road, Camden East, ON K0K 1J0 |
| Name | 1987-07-23 | current | CAMDEN HOUSE PUBLISHING LTD. |
| Status | 1987-08-31 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1987-07-23 | 1987-08-31 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1987-07-23 | Continuance (import) / Prorogation (importation) | Jurisdiction: Ontario |
| Address | 7 QUEEN VICTORIA ROAD |
| City | CAMDEN EAST |
| Province | ON |
| Postal Code | K0K 1J0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 116409 Canada Inc. | 1206 - 745 Highway 15, Kingston, ON K0K 0J6 | 1982-07-20 |
| 3641457 Canada Inc. | 124 Aldred Place, Hampsted, Quebec H3x 3j3, ON K0K 0K0 | 1999-07-16 |
| 11705750 Canada Ltd. | 214 Victoria Road, Ameliasburgh, ON K0K 1A0 | 2019-10-28 |
| 10933767 Canada Corp. | 1669 County Rd 14, Ameliasburg, ON K0K 1A0 | 2018-08-07 |
| Ignite Camp Metamorphosis Campus | 467 County Road 19, Ameliasburgh, ON K0K 1A0 | 2018-01-01 |
| 10374423 Canada Ltd. | 1177 Burr Road, Ameliasburgh, ON K0K 1A0 | 2017-08-22 |
| Cranberry Lake Hunt Camp | 37c Bishop Lane, Rr 2, Ameliasburg, ON K0K 1A0 | 2017-06-21 |
| The Mill Arts and Heritage Centre | 130 Burr Road, Prince Edward, ON K0K 1A0 | 2016-11-15 |
| Prince Edward County Jazz Festival | 654 Whitney Road, Prince Edward, ON K0K 1A0 | 2016-04-21 |
| 8470154 Canada Inc. | 1488b Prince Edward Road 14, Rr#1, Ameliasburg, ON K0K 1A0 | 2013-03-25 |
| Find all corporations in postal code K0K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JEFF SHEARER | 232 GLENROSE AVENUE, TORONTO ON M4T 1K9, Canada |
| JOHN VAN DE KAMER | 2 ST MARGARETS DRIVE, TORONTO ON M4N 3E5, Canada |
| TIM MCNICOLL | 93 BALMORAL AVENUE, TORONTO ON M4V 1J5, Canada |
| City | CAMDEN EAST |
| Post Code | K0K1J0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Imperial Publishing House Inc. | 19 Braden Way, Vaughan, ON L4H 2W6 | 2020-03-25 |
| Wynn House Publishing Inc. | 357 Avro Rd, Maple, ON L6A 3R5 | 2018-01-17 |
| Mount St. Louis Publishing House Ltd. | Rr 1, Hillsdale, ON | 1971-03-02 |
| De Lima House of Publishing Inc. | 514b 4th Ave Ne, Calgary, AB T2E 0J7 | 2014-04-14 |
| Transformation Publishing House Inc. | 184 Main St., Twillingate, NL A0G 4M0 | 2020-05-20 |
| Camden Global Inc. | 49 Camden Street, Toronto, ON M5V 1V2 | 2008-08-06 |
| Infiscope Publishing House Inc. | 42 Monarchwood Crescent, Toronto, ON M3A 1H4 | 2020-01-22 |
| True Canadian Publishing House Inc. | 8546 126 Ave Nw, Edmonton, AB T5B 1G9 | 2017-03-08 |
| The Key Publishing House Inc. | 161 Bay Street, 27th Floor, Toronto, ON M5J 2S1 | 2005-08-11 |
| Mota Publishing House Inc. | 87 James Street, Unit 4, Toronto, ON M8W 1L7 | 2003-10-30 |
Please comment or provide details below to improve the information on CAMDEN HOUSE PUBLISHING LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.