EBCO EBENISTERIE COMMERCIALE INC. (Corporation# 2219514) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 24, 1987.
| Corporation ID | 2219514 |
| Business Number | 879633345 |
| Corporation Name | EBCO EBENISTERIE COMMERCIALE INC. |
| Registered Office Address |
2226 Rue St-germain Montreal QC H1W 2V1 |
| Incorporation Date | 1987-07-24 |
| Dissolution Date | 1996-03-20 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MAURICE LARIVIERE | 695 RUE ST-MICHEL, TERREBONNE QC J6W 3X1, Canada |
| PIERRE GENDRON | 195 RUE GEORGES VI, TERREBONNE QC J0M 1N0, Canada |
| RICHARD DESJARDINS | 1638 BOULEVARD PERROT, ILE PERROT QC J7V 7P2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1987-07-24 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1987-07-23 | 1987-07-24 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1987-07-24 | current | 2226 Rue St-germain, Montreal, QC H1W 2V1 |
| Name | 1987-07-24 | current | EBCO EBENISTERIE COMMERCIALE INC. |
| Status | 1996-03-20 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1989-11-01 | 1996-03-20 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1987-07-24 | 1989-11-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1996-03-20 | Dissolution | |
| 1987-07-24 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12192217 Canada Inc. | 2175 Avenue Charlemagne, 1, Montreal, QC H1W 0A7 | 2020-07-12 |
| 8994919 Canada Inc. | 2165 Avenue Charlemagne App 1, Montreal, QC H1W 0A7 | 2014-08-21 |
| 11420941 Canada Inc. | 534-3100 Rachel Est, MontrГ©al, QC H1W 0B5 | 2019-05-21 |
| Investissements Mishpacha-dabit Inc. | Ph16-3043 Rue Sherbrooke Est, MontrГ©al, QC H1W 0B9 | 2010-10-22 |
| District Hochelaga Investments Inc. | 3730 Rue Sainte-catherine Est, MontrГ©al, QC H1W 0C1 | 2017-11-15 |
| 8404275 Canada Inc. | 3196 Rue Rachel E, Montreal, QC H1W 1A2 | 2013-01-12 |
| SociГ©tГ© D'habitations Communautaires Logique Inc. | 3210 Rue Rachel Est, Montreal, QC H1W 1A4 | 1981-05-19 |
| Urban Lumberjack Beard Oil Inc. | 315-3500 Rachel Est, Montreal, QC H1W 1A6 | 2016-01-06 |
| JosÉe Desrochers International (vancouver) Inc. | 3500 East Rachel St., Montreal, QC H1W 1A6 | 1999-10-25 |
| Les Productions De La TГЄte Chercheuse Inc. | 3550 Rachel Est, Suite 102, Montreal, QC H1W 1A7 | |
| Find all corporations in postal code H1W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MAURICE LARIVIERE | 695 RUE ST-MICHEL, TERREBONNE QC J6W 3X1, Canada |
| PIERRE GENDRON | 195 RUE GEORGES VI, TERREBONNE QC J0M 1N0, Canada |
| RICHARD DESJARDINS | 1638 BOULEVARD PERROT, ILE PERROT QC J7V 7P2, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H1W2V1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ebco Holdings Ltd. | 667 Montee De La Source, Cantley, QC J8V 2V9 | 2011-06-13 |
| Ebenisterie Beaubois LtÉe | 521 6e Avenue, St-georges, QC G5Y 5B7 | 1977-02-22 |
| Ebenisterie Savard Inc. | 7 St-vallier Est, Quebec, QC | 1977-03-01 |
| Ebenisterie L. & M. Quirion Inc. | 320 Route 116 Est, Princeville, QC G6L 4K6 | 1985-05-29 |
| Ebenisterie Champs Du Lac Inc. | 45 Rue Simon, Lachute, QC | 1979-11-28 |
| Ebenisterie Globo Inc. | 5754 Eldridge, Cote St-luc, QC H4W 2E4 | 2005-01-26 |
| Ebenisterie D.j.d. Inc. | 4639, Pierre-legardeur, Lachenaie, QC J6V 1L9 | 1977-08-18 |
| Bois D'ebenisterie Boyer Inc. | 135 Route 117, Ste-ane Des Lacs, QC J0R 1K0 | 1984-11-28 |
| Ebenisterie Romax Inc. | 205 St-denis, St-lambert, QC J4P 2G4 | 1985-03-08 |
| Ebenisterie Des Monts Inc. | 357 Rue Principale, St Sauveur, QC J0R 1R0 | 1981-12-17 |
Please comment or provide details below to improve the information on EBCO EBENISTERIE COMMERCIALE INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.