BERTHIERVILLE THERMOGRAVURE INC. (Corporation# 2219476) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 24, 1987.
| Corporation ID | 2219476 |
| Business Number | 100486604 |
| Corporation Name | BERTHIERVILLE THERMOGRAVURE INC. |
| Registered Office Address |
360 Montclam Berthierville QC J0K 1A0 |
| Incorporation Date | 1987-07-24 |
| Dissolution Date | 2000-02-02 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| GABRIEL ROBERGE | 60 DE BIENVILLE, BERTHIERVILLE QC J0K 1A0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1987-07-24 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1987-07-23 | 1987-07-24 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1987-07-24 | current | 360 Montclam, Berthierville, QC J0K 1A0 |
| Name | 1987-07-24 | current | BERTHIERVILLE THERMOGRAVURE INC. |
| Status | 2000-02-02 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1997-11-01 | 2000-02-02 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1996-06-13 | 1997-11-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2000-02-02 | Dissolution | Section: 210 |
| 1987-07-24 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1995 | 1994-08-23 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 360 MONTCLAM |
| City | BERTHIERVILLE |
| Province | QC |
| Postal Code | J0K 1A0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Moulages Waban LtÉe | 541 St-dominique, App. 22, Berthierville, QC J0K 1A0 | 1996-07-15 |
| Conception Et Fabrication Inuksuk Inc. | 155 De Montcalm, Berthierville, QC J0K 1A0 | 1995-06-06 |
| 3130967 Canada Inc. | 77 Rue Iberville, Berthierville, QC J0K 1A0 | 1995-03-23 |
| Bains Oceania Baths Inc. | 500 Rue Melchers, Berthierville, QC J0K 1A0 | 1994-12-09 |
| 3075613 Canada Inc. | 821 Rue Saint Esprit, Berthierville, QC J0K 1A0 | 1994-10-06 |
| Sunasia Foods Inc. | 1264 Rue Notre-dame, Berthierville, QC J0K 1A0 | 1991-08-14 |
| 2695359 Canada Inc. | 670 Frontenac, Berthierville, QC J0K 1A0 | 1991-02-28 |
| 173346 Canada Inc. | 604 Chemin Nord, Berthierville, QC J0K 1A0 | 1990-04-27 |
| 168344 Canada Inc. | 227 Route 138, Berthier, QC J0K 1A0 | 1989-06-06 |
| 164130 Canada Inc. | 750 Rue Notre-dame, C.p. 1588, Berthierville, QC J0K 1A0 | 1988-09-30 |
| Find all corporations in postal code J0K1A0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| GABRIEL ROBERGE | 60 DE BIENVILLE, BERTHIERVILLE QC J0K 1A0, Canada |
| City | BERTHIERVILLE |
| Post Code | J0K1A0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Tigre Berthierville Limitee | 812 Avenue Gilles Villeneuve, Berthierville, QC J0K 1A0 | 1986-01-06 |
| Clinique Medicale Berthierville Ltee | 505 Rue De Frontenac, Berthierville, QC J0K 1A0 | 1979-03-07 |
| Thermogravure R.t.i. Inc. | 9200 Park Ave., Montreal, QC H2N 1Z4 | 1987-02-24 |
| Thermogravure R.t.i. Inc. | 360 Main Street, 30th Floor, Winnipeg, MB R3C 4G1 | |
| Juris Lvs Inc. | 620, Rue Frontenac, Berthierville, QC J0K 1A0 | 2005-10-19 |
| IdÉomation Inc. | 300 Rue Duvernay, Berthierville, QC J0K 1A0 | 2006-05-08 |
| Ebi Latam Inc. | 670 Rue De Montcalm, Berthierville, QC J0K 1A0 | 2020-10-21 |
| Cadres C.r. Inc. | 961, Brisson, Berthierville, QC J0K 1A0 | 1981-09-16 |
| 6080189 Canada Inc. | 400, Rue Melchers, Berthierville, QC J0K 1A0 | 2003-04-01 |
| 3054063 Canada Inc. | 261 Route 138, Berthierville, QC J0K 1A0 | 1994-07-25 |
Please comment or provide details below to improve the information on BERTHIERVILLE THERMOGRAVURE INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.