L'INSTITUT DE DÉVELOPPEMENT URBAIN DU QUÉBEC (Corporation# 2219409) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 25, 1987.
| Corporation ID | 2219409 |
| Business Number | 103341889 |
| Corporation Name |
L'INSTITUT DE DÉVELOPPEMENT URBAIN DU QUÉBEC URBAN DEVELOPMENT INSTITUTE OF QUEBEC |
| Registered Office Address |
2115-1010 Rue De La GauchetiГЁre Ouest MontrГ©al QC H3B 2N2 |
| Incorporation Date | 1987-08-25 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 10 - 45 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Roger Plamondon | 500-16766 RTE Trans-Canadienne, Kirkland QC H9H 4M7, Canada |
| Yves Godin | 1600-1100 boul. René-Lévesque O., Montréal QC H3B 4N4, Canada |
| Martin Raymond | 1800 Avenue McGill College, Bureau 1900, Montréal QC H3A 3J6, Canada |
| Jean-Marc Fournier | 1010 rue de la Gauchetière Ouest, Montréal QC H3B 2N2, Canada |
| Laurence Vincent | 1020 Rue William, Montréal QC H3C 1P6, Canada |
| Joe Argento | 255-1981, avenue McGill Collège, Montréal QC H3A 3A8, Canada |
| Stéphane Coté | 810-407 Rue McGill, Montréal QC H2Y 2G3, Canada |
| Luc Fortin | 7600, rue Viau, RDC113, Montréal QC H1S 2P3, Canada |
| André Fortin | 295, rue Montfort, Lévis QC G6W 3L8, Canada |
| Brett Miller | 900-2000 rue Peel, Montréal QC H3A 2W5, Canada |
| Nathalie Rousseau | 1001 Rue du Square-Victoria, Montréal QC H2Z 0A4, Canada |
| James Papadimitriou | 2500-1000, de la Gauchetière Ouest, Montréal QC H3B 0A2, Canada |
| SYLVAIN CHARPENTIER | 75 BOUL. RENÉ-LÉVESQUE OUEST, MONTRÉAL QC H2L 1A4, Canada |
| LAURENT BENARROUS | 2000 AVENUE MCGILL COLLEGE, BUREAU 1950, MONTREAL QC H3A 3H3, Canada |
| Brian Salpeter | 1100 Avenue des Canadiens-de-Montréal, Bureau 400, Montréal QC H3B 2S2, Canada |
| Sylvie Samson | 1501, avenue McGill College, 26e étage, Montréal QC H3A 3N9, Canada |
| Jean Laramée | 1600-3400 boul De Maisonneuve O., Montréal QC H3Z 3B8, Canada |
| Anthony Arquin | 1501, avenue McGill College, 26e étage, Montréal QC H3A 3N9, Canada |
| France Rodrigue | 1000-2525 Boul. Laurier, Quebec QC G1V 4L2, Canada |
| Irene Peng | 503-1425 Rene-Levesque Ouest, Montréal QC H3G 1T7, Canada |
| Yves-André Godon | 55-1155 rue Metclafe, Montréal QC H3B 2V6, Canada |
| Josée Bérubé | 700-276 Rue Saint-Jacques, Montréal QC H2Y 1N3, Canada |
| Luc Gratton | 1000 Rue de la Gauchetière Ouest, Suite 3700, Montréal QC H3B 4W5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-09-24 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1987-08-25 | 2014-09-24 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1987-08-24 | 1987-08-25 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2019-09-27 | current | 2115-1010 Rue De La GauchetiГЁre Ouest, MontrГ©al, QC H3B 2N2 |
| Address | 2017-10-24 | 2019-09-27 | 2115-1010 Rue De La GauchetiГЁre Ouest, Montreal, QC H3B 2N2 |
| Address | 2014-09-24 | 2017-10-24 | 1010 Rue De La Gauchetiere Ouest, Bureau 2115, Montreal, QC H3B 2N2 |
| Address | 2014-07-25 | 2014-09-24 | 800 Place Victoria, Bureau 3700, MontrÉal, QC H4Z 1E9 |
| Address | 2011-03-31 | 2014-07-25 | 800 Place Victoria, Tour De La Bourse, Bur 3700, Cp 242, MontrÉal, QC H4Z 1E9 |
| Address | 2007-03-31 | 2011-03-31 | 800 Place Victoria, Ste. 3400, MontrÉal, QC H4Z 1E9 |
| Address | 1987-08-25 | 2007-03-31 | 800 Place Victoria, Suite 3400 Po Box 242, Montreal, QC H4Z 1E9 |
| Name | 2014-09-24 | current | L'INSTITUT DE DÉVELOPPEMENT URBAIN DU QUÉBEC |
| Name | 2014-09-24 | current | URBAN DEVELOPMENT INSTITUTE OF QUEBEC |
| Name | 1987-08-25 | 2014-09-24 | URBAN DEVELOPMENT INSTITUTE OF QUEBEC |
| Name | 1987-08-25 | 2014-09-24 | L'INSTITUT DE DEVELOPPEMENT URBAIN DU QUEBEC |
| Status | 2014-09-24 | current | Active / Actif |
| Status | 1987-08-25 | 2014-09-24 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-09-24 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2003-12-19 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 1999-02-07 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 1987-08-25 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-06-16 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2019-06-18 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-06-07 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-06-08 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Address | 2115-1010 rue de la GauchetiГЁre Ouest |
| City | MontrГ©al |
| Province | QC |
| Postal Code | H3B 2N2 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Evotiontech Inc. | 950-1010, De La GauchetiГЁre Street West, Montreal, QC H3B 2N2 | 2020-11-19 |
| Cannabis Quality Assurance (cqa) Inc. | 950-1010 Rue De La GauchetiГЁre West, MontrГ©al, QC H3B 2N2 | 2019-03-06 |
| Evofun Inc. | 950-1010 Rue De La GauchetiГЁre Ouest, MontrГ©al, QC H3B 2N2 | 2019-01-25 |
| 10863335 Canada Inc. | 1020-1010 De La GauchetiГЁre Street West, MontrГ©al, QC H3B 2N2 | 2018-06-28 |
| Digital Nomad Analytics Inc. | 200-1010 Rue De La GauchetiГЁre O, Montreal, QC H3B 2N2 | 2017-05-04 |
| 9993819 Canada Inc. | 1010 De La Gauchetiere W., Suite 1315, Montreal (ville-marie), QC H3B 2N2 | 2016-11-22 |
| 9992049 Canada Inc. | 1020-1010 Rue De La GauchetiГЁre O, MontrГ©al, QC H3B 2N2 | 2016-11-21 |
| 9727744 Canada Inc. | 1020-1010 De La GauchetiГЁre St W., MontrГ©al, QC H3B 2N2 | 2016-04-27 |
| 9155830 Canada Inc. | 1010, De La GauchetiГЁre Street West, Suite 1020, Montreal, QC H3B 2N2 | 2015-01-16 |
| 9062467 Canada Inc. | 1010 De La GauchetiГЁre W, Suite 1230, MontrГ©al, QC H3B 2N2 | 2014-10-24 |
| Find all corporations in postal code H3B 2N2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Roger Plamondon | 500-16766 RTE Trans-Canadienne, Kirkland QC H9H 4M7, Canada |
| Yves Godin | 1600-1100 boul. René-Lévesque O., Montréal QC H3B 4N4, Canada |
| Martin Raymond | 1800 Avenue McGill College, Bureau 1900, Montréal QC H3A 3J6, Canada |
| Jean-Marc Fournier | 1010 rue de la Gauchetière Ouest, Montréal QC H3B 2N2, Canada |
| Laurence Vincent | 1020 Rue William, Montréal QC H3C 1P6, Canada |
| Joe Argento | 255-1981, avenue McGill Collège, Montréal QC H3A 3A8, Canada |
| Stéphane Coté | 810-407 Rue McGill, Montréal QC H2Y 2G3, Canada |
| Luc Fortin | 7600, rue Viau, RDC113, Montréal QC H1S 2P3, Canada |
| André Fortin | 295, rue Montfort, Lévis QC G6W 3L8, Canada |
| Brett Miller | 900-2000 rue Peel, Montréal QC H3A 2W5, Canada |
| Nathalie Rousseau | 1001 Rue du Square-Victoria, Montréal QC H2Z 0A4, Canada |
| James Papadimitriou | 2500-1000, de la Gauchetière Ouest, Montréal QC H3B 0A2, Canada |
| SYLVAIN CHARPENTIER | 75 BOUL. RENÉ-LÉVESQUE OUEST, MONTRÉAL QC H2L 1A4, Canada |
| LAURENT BENARROUS | 2000 AVENUE MCGILL COLLEGE, BUREAU 1950, MONTREAL QC H3A 3H3, Canada |
| Brian Salpeter | 1100 Avenue des Canadiens-de-Montréal, Bureau 400, Montréal QC H3B 2S2, Canada |
| Sylvie Samson | 1501, avenue McGill College, 26e étage, Montréal QC H3A 3N9, Canada |
| Jean Laramée | 1600-3400 boul De Maisonneuve O., Montréal QC H3Z 3B8, Canada |
| Anthony Arquin | 1501, avenue McGill College, 26e étage, Montréal QC H3A 3N9, Canada |
| France Rodrigue | 1000-2525 Boul. Laurier, Quebec QC G1V 4L2, Canada |
| Irene Peng | 503-1425 Rene-Levesque Ouest, Montréal QC H3G 1T7, Canada |
| Yves-André Godon | 55-1155 rue Metclafe, Montréal QC H3B 2V6, Canada |
| Josée Bérubé | 700-276 Rue Saint-Jacques, Montréal QC H2Y 1N3, Canada |
| Luc Gratton | 1000 Rue de la Gauchetière Ouest, Suite 3700, Montréal QC H3B 4W5, Canada |
| City | MontrГ©al |
| Post Code | H3B 2N2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 2m Urban Development Inc. | 825, Querbes Avenue, Suite 201, Montreal, QC H2V 3X1 | 2019-11-26 |
| Les Consultants Jacques Dagenais Et Associes Limitee | Urban Quebec Urbain, Urban Quebec Urbain, QC | 1980-03-13 |
| Institut International De DÉveloppement Integral - IIdi | 20280 Boul Henri-bourassa, Quebec, QC G2M 1K9 | 2004-12-08 |
| Institute for Rehabilitation Research and Development | 1504-505 Smyth Road, Ottawa, ON K1H 8M2 | 2000-08-17 |
| Institut Sud-atlantique De DÉveloppement "isad" | 1200 Blvd. Orleans, Gloucester, ON K1C 2W1 | 1999-02-15 |
| Institut Canadien Pour La Formation Et Le DÉveloppement Autochtones | 1455 De Maisonneuve West, Montreal, QC H3G 1M8 | 1994-12-08 |
| Canadian Institute for Knowledge Development On Middle East and Africa | 57 Rue De Pergame, Gatineau, QC J9J 1K2 | 2017-09-29 |
| The Canadian Institute for The Study of Child Development | 3500 De Maisonneuve Boulevard West, Suite 900, Montreal, QC H3Z 3C1 | 2000-03-07 |
| Institut International Du DÉveloppement Durable | 111 Lombard Avenue, Suite 325, Winnipeg, MB R3B 0T4 | 1990-03-15 |
| Institute for The Development of Democracy and Media (iddm) | 730, Rue Mceachran, Outremont, QC H2V 3C7 | 1994-10-07 |
Please comment or provide details below to improve the information on L'INSTITUT DE DÉVELOPPEMENT URBAIN DU QUÉBEC.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.