157196 CANADA LIMITED (Corporation# 2219263) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 23, 1987.
| Corporation ID | 2219263 |
| Business Number | 879273068 |
| Corporation Name | 157196 CANADA LIMITED |
| Registered Office Address |
5858 Eagle Island West Vancouver BC V7W 1V5 |
| Incorporation Date | 1987-07-23 |
| Dissolution Date | 2002-12-04 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 12 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| CHARLES HARDY | 5858 EAGLE ISLAND, WEST VANCOUVER BC V7W 1V5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1987-07-23 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1987-07-22 | 1987-07-23 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1987-07-23 | current | 5858 Eagle Island, West Vancouver, BC V7W 1V5 |
| Name | 1987-07-23 | current | 157196 CANADA LIMITED |
| Status | 2002-12-04 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1994-11-01 | 2002-12-04 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1987-07-23 | 1994-11-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2002-12-04 | Dissolution | Section: 212 |
| 1987-07-23 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1992 | 1992-10-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 5858 EAGLE ISLAND |
| City | WEST VANCOUVER |
| Province | BC |
| Postal Code | V7W 1V5 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6707581 Canada Ltd. | 4280 Rockridge Road, West Vancouver, BC V7W 1A5 | 2007-01-24 |
| Broadgate Circle Capital Inc. | 4247 Rockbank Place, West Vancouver, BC V7W 1A8 | 2009-05-01 |
| Rainbow Congress | 15 Strachan Point Road, West Vancouver, BC V7W 1C1 | 2013-07-15 |
| Flying Canoe Marina & Resort Ltd. | 15 Strachan Point Rd., West Vancouver, BC V7W 1C1 | 2012-03-15 |
| Anyox Developments, Inc. | 15 Strachan Pt. Rd., West Vancouver, BC V7W 1C1 | 2011-11-09 |
| Anyox Port Corporation | 15 Strachan Point Rd., West Vancouver, BC V7W 1C1 | 2012-03-16 |
| Epic Adventure Outfitters Ltd. | 15 Strachan Pt. Rd., West Vancouver, BC V7W 1C1 | 2017-12-04 |
| Established Beauty Supplies Ltd. | 5377 Headland Drive, West Vancouver, BC V7W 1C5 | 2010-06-09 |
| Wian Branding Inc. | 4555 Piccadilly North Road, West Vancouver, BC V7W 1E1 | 2003-02-25 |
| Honey Sprout Organics Inc. | 4629 Caulfeild Dr., West Vancouver, BC V7W 1E9 | 2018-02-07 |
| Find all corporations in postal code V7W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| CHARLES HARDY | 5858 EAGLE ISLAND, WEST VANCOUVER BC V7W 1V5, Canada |
| City | WEST VANCOUVER |
| Post Code | V7W1V5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9378413 Canada Limited | 63 Tacoma Drive 101, Dartmouth, NS B2W 3E7 | |
| 8507708 Canada Limited | 10 Bayley Street, Grand Falls - Windsor, NL A2A 2T5 | |
| 8100942 Canada Limited | 662 Tilbury Avenue, Ottawa, ON K2A 1A1 | |
| 11814320 Canada Limited | 539 Riverbend Drive, Kitchener, ON N2K 3S3 | |
| 11134965 Canada Limited | 34 Crescent Road, Huntsville, ON P1H 1Y3 | |
| 7751389 Canada Limited | 50, Dufflaw Road, Toronto, ON M5A 2W1 | |
| 7688032 Canada Limited | 33 Shaddock Crescent, Scarborough, ON M1J 1L3 | |
| 8133581 Canada Limited | 625 Neal Drive, Peterborough, ON K6J 6X7 | |
| 7938713 Canada Limited | 100, Zenway Boulevard, Woodbridge, ON L4H 2Y7 | |
| 8567093 Canada Limited | 70 Jefferson Avenue, Toronto, ON M6K 1Y4 |
Please comment or provide details below to improve the information on 157196 CANADA LIMITED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.