HEBCAREAL INC. (Corporation# 2086921) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 21, 1986.
| Corporation ID | 2086921 |
| Business Number | 883590275 |
| Corporation Name | HEBCAREAL INC. |
| Registered Office Address |
615 Lavoisier Repentigny QC J6A 5H7 |
| Incorporation Date | 1986-08-21 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 4 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| H. BUMUELLER | 229 WESTGATE STREET, ROSEMERE QC J7A 2E8, Canada |
| C. BUMUELLER | 229 WESTGATE STREE, ROSEMERE QC J7A 2E8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1986-08-21 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1986-08-20 | 1986-08-21 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1986-08-21 | current | 615 Lavoisier, Repentigny, QC J6A 5H7 |
| Name | 1986-08-21 | current | HEBCAREAL INC. |
| Status | 2006-08-14 | current | Active / Actif |
| Status | 2006-05-15 | 2006-08-14 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1999-03-09 | 2006-05-15 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2007-09-11 | Amendment / Modification | |
| 1986-08-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2019-02-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-02-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2017-02-14 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2016-02-16 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 615 LAVOISIER |
| City | REPENTIGNY |
| Province | QC |
| Postal Code | J6A 5H7 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3314511 Canada Inc. | 615 Lavoisier, Repentigny, QC J6A 5H7 | 1996-11-15 |
| Industries Centrax II Inc. | 615 Lavoisier, Repentigny, QC J6A 5H7 | 1986-10-29 |
| Dux + Jci Inc. | 615 Lavoisier, Repentigny, QC J6A 5V7 | 1986-12-23 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 2918421 Canada Inc. | 615 Lavoisier Street, Repentigny, QC J6A 5H7 | 1993-05-04 |
| 154759 Canada Inc. | 14 Robinson, Repentigny, QC J6A 5H7 | 1987-03-03 |
| Gestion Honor Inc. | 475 Rue Iberville, C.p. 117, Repentigny, QC J6A 5H7 | 1982-04-02 |
| La Ronde De Golf 1981 Inc. | C.p. 86, Repentigny, QC J6A 5H7 | 1981-02-10 |
| Rembourrage Repentigny Inc. | 595 Lavoisier, Repentigny, QC J6A 5H7 | 1981-01-30 |
| Select-tennis Ltd. | Cp 270, Repentigny, QC J6A 5H7 | 1977-05-16 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Water Damage Prevention Association of Canada | 211 Boulevard Brien, Unit 8, Suite 110, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2020-05-15 |
| 10771082 Canada Ltd. | 8-211 Boulevard Brien, Suite 334, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2018-05-07 |
| Ungava Telecom Inc. | 8-211 Boul Brien, Suite 431, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2017-05-17 |
| Deart Inc. | 8-211 Boul. Brien Suite # 338, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2016-11-11 |
| 9964096 Canada Inc. | 8-211, Boul. Brien Suite # 338, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2016-10-29 |
| Novarius Inc. | 8-211, Boulevard Brien, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2016-04-28 |
| 9650059 Canada Inc. | 8-211 Brien Suite #101, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2016-02-29 |
| Cyberhexa Inc. | 8-211, Boul. Brien, Suite 103, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2015-11-09 |
| So Beautyfull Cosmetics International Inc. | 319-8-211, Boulevard Brien, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2014-12-03 |
| 8580286 Canada Inc. | 8-211 Brien, Suite #101, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2013-07-15 |
| Find all corporations in postal code J6A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| H. BUMUELLER | 229 WESTGATE STREET, ROSEMERE QC J7A 2E8, Canada |
| C. BUMUELLER | 229 WESTGATE STREE, ROSEMERE QC J7A 2E8, Canada |
| City | REPENTIGNY |
| Post Code | J6A5H7 |
Please comment or provide details below to improve the information on HEBCAREAL INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.