RESSOURCES GATEFORD INC. (Corporation# 2086808) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 2086808 |
| Business Number | 870653854 |
| Corporation Name |
RESSOURCES GATEFORD INC. GATEFORD RESOURCES INC. |
| Registered Office Address |
615 Macleod Trail S.e. Suite 1100 Calgary AB T2G 4T8 |
| Corporation Status | Inactive - Discontinued / Inactif - Changement de rГ©gime |
| Number of Directors | 3 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DAVID J. HENNIGER | 51 FOREST LANE, BEDFORD NS B4A 1H8, Canada |
| MICHAEL ARMSTRONG | 141 ADELAIDE, SUITE 1400, TORONTO ON M5H 3L5, Canada |
| RONALD B. COLEMAN | 720 13TH AVENUE S.W., SUITE 2230, CALGARY AB T2R 1M5, Canada |
| STEVEN B. MISNER | 615 MACLEOD TR., SUITE 1100, CALGARY AB T2G 4T8, Canada |
| A. LEE BARKER | 211 HENRY STREET, WHITBY ON L1N 5L5, Canada |
| R. STEPHEN PADDON | 12 EDENBROOK HILL, ETOBICOKE ON M9A 3Z6, Canada |
| JAMES S. STEEL | 920 KERFOOT CR. S.W., CALGARY AB T2V 2M7, Canada |
| MICHAEL H. BURNS | KINGSWOOD, RR 3, KING CITY ON L0G 1K0, Canada |
| N. GARY VAN NEST | 1180 RENTON PLACE, WEST VANCOUVER BC V7G 2K4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1986-08-20 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1986-08-19 | 1986-08-20 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1991-09-03 | current | 615 Macleod Trail S.e., Suite 1100, Calgary, AB T2G 4T8 |
| Name | 1986-08-20 | current | RESSOURCES GATEFORD INC. |
| Name | 1986-08-20 | current | GATEFORD RESOURCES INC. |
| Status | 1992-01-24 | current | Inactive - Discontinued / Inactif - Changement de rГ©gime |
| Status | 1992-01-23 | 1992-01-24 | Active - Discontinuance Pending / Actif - Changement de rГ©gime en cours |
| Status | 1986-08-20 | 1992-01-23 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1992-01-24 | Discontinuance / Changement de rГ©gime | Jurisdiction: Ontario |
| 1986-08-20 | Amalgamation / Fusion | Amalgamating Corporation: 1598171. |
| 1986-08-20 | Amalgamation / Fusion | Amalgamating Corporation: 2073684. |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1991 | 1991-05-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1990 | 1991-05-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1989 | 1991-05-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Sure-life Survival Food and Supplies Ltd. | 615 Macleod Trail S.e., Suite 830, Calgary, AB T2G 4T8 | 1983-06-14 |
| Bug Finders Ltd. | 615 Macleod Trail S.e., Suite 830, Calgary, AB T2G 4T8 | 1987-04-03 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Mind Over Money Inc. | Main Floor 4722 - 1st Street Se, Calgary, AB T2G 0A2 | 2003-01-16 |
| Texcan Capital Inc. | #201 - 4310 Macleod Trail S.w., Calgary, AB T2G 0A4 | 2007-08-21 |
| Canada Debt Assistance Inc. | Suite 201, 4310 Macleod Trail Sw, Calgary, AB T2G 0A4 | |
| Anacaona Realty Group Inc. | Suite 201, 4310 Macleod Trail Sw, Calgary, AB T2G 0A4 | 2008-09-04 |
| Peak Tutoring Ltd. | Suite 1000 4515 Macleod Trail Sw, Calgary, AB T2G 0A5 | 2016-02-09 |
| Bergen Living Ltd. | 161 333 Riverfront Avenue Southeast, Calgary, AB T2G 0B1 | 2017-11-13 |
| Boatgas Enterprises Limited | 157-333 Riverfront Ave Se, Calgary, AB T2G 0B1 | 2014-05-07 |
| Ajiagem Canada Inc. | 333 Riverfront Avenue Southeast, Suite 363, Calgary, AB T2G 0B1 | 2011-05-06 |
| Dong Fa (canada) Corporation | 115 2nd Avenue S. E., Calgary, AB T2G 0B2 | 1993-06-28 |
| Revelute Inc. | 210 15 Avenue Se, Unit2406, Calgary, AB T2G 0B5 | 2018-03-29 |
| Find all corporations in postal code T2G | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DAVID J. HENNIGER | 51 FOREST LANE, BEDFORD NS B4A 1H8, Canada |
| MICHAEL ARMSTRONG | 141 ADELAIDE, SUITE 1400, TORONTO ON M5H 3L5, Canada |
| RONALD B. COLEMAN | 720 13TH AVENUE S.W., SUITE 2230, CALGARY AB T2R 1M5, Canada |
| STEVEN B. MISNER | 615 MACLEOD TR., SUITE 1100, CALGARY AB T2G 4T8, Canada |
| A. LEE BARKER | 211 HENRY STREET, WHITBY ON L1N 5L5, Canada |
| R. STEPHEN PADDON | 12 EDENBROOK HILL, ETOBICOKE ON M9A 3Z6, Canada |
| JAMES S. STEEL | 920 KERFOOT CR. S.W., CALGARY AB T2V 2M7, Canada |
| MICHAEL H. BURNS | KINGSWOOD, RR 3, KING CITY ON L0G 1K0, Canada |
| N. GARY VAN NEST | 1180 RENTON PLACE, WEST VANCOUVER BC V7G 2K4, Canada |
| City | CALGARY |
| Post Code | T2G4T8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gateford Resources Inc. | Toronto-dominion Tower, Suite 2200 P.o.box 61, Toronto, ON M5K 1E7 | |
| Beaufield Resources Inc. | 155 University Avenue, Suite 1440, Toronto, ON M5H 3B7 | |
| Can-pol Resources Inc. | 237 Du Limousin, St-lambert, QC J4S 1X5 | 1990-02-27 |
| Les Ressources Aur Inc. | 1876 3rd Avenue, Val D'or, QC J9P 4N7 | 1981-09-14 |
| Jac Mel Resources Inc. | 476 Roslyn, Westmount, QC H3Y 2T5 | 1982-04-28 |
| Ressources G.q.r. Ltee. | Cp 185, Cobalt, ON P0J 1C0 | 1984-06-04 |
| Les Ressources Aur Inc. | 1876 3e Avenue, Val D'or, QC J9P 4N7 | |
| Les Ressources Aur Inc. | 1 Adelaide St, Suite 2501, Toronto, ON M5C 2V1 | |
| SГ©nГ©-can Resources Inc. | #508-5524 Rue Saint-patrick, MontrГ©al, QC H4E 1A8 | 2010-10-07 |
| Ressources P.C.c. Inc. | 751 Victoria Square, Montreal, QC H2Y 2J3 | 1981-02-23 |
Please comment or provide details below to improve the information on RESSOURCES GATEFORD INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.