151473 CANADA INC. (Corporation# 2086450) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 20, 1986.
| Corporation ID | 2086450 |
| Business Number | 879002467 |
| Corporation Name | 151473 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
790 Ponociko Chapleau ON P0N 3K0 |
| Incorporation Date | 1986-08-20 |
| Dissolution Date | 1996-02-23 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| GRENIER, FRANCINE | 30 DE BELGRADE OUEST, LAVAL QC H7K 1L2, Canada |
| NADEAU, REJEAN | 30 DE BELGRADE OUEST, LAVAL QC H7K 1L2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1986-08-20 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1986-08-19 | 1986-08-20 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1986-11-03 | current | 790 Ponociko, Chapleau, ON P0N 3K0 |
| Name | 1986-08-20 | current | 151473 CANADA INC. |
| Status | 1996-02-23 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1988-12-03 | 1996-02-23 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1986-08-20 | 1988-12-03 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1996-02-23 | Dissolution | |
| 1986-08-20 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Symes Foundation | 85 Peninsula Road, Connaught, ON P0N 1A0 | 2014-05-29 |
| Wildchild Logistics Ltd. | L2 C5 Matteson Twp, Rr 1, Connaught, ON P0N 1A0 | 2010-01-13 |
| 7066848 Canada Inc. | 5108 Frederickhouse Lake Road, Connaught, ON P0N 1A0 | 2008-10-24 |
| 6994547 Canada Inc. | 1058 Municipal Road, Connaught, ON P0N 1A0 | 2008-06-13 |
| 6414541 Canada Inc. | Rr #1 Connaught, Connaught, ON P0N 1A0 | 2005-07-05 |
| Gorilla Franchise Services Quebec Inc. | 405 Remembrance Street, Porcupine, ON P0N 1C0 | 2019-01-22 |
| W.a. Pajala Consulting Inc. | 209 Dixon St, Porcupine, ON P0N 1C0 | 2017-08-14 |
| Discipleship At Next Step Farms | 2287 Haileybury Crescent, Porcupine, ON P0N 1C0 | 2015-10-21 |
| K&s North Enterprises Inc. | 199 Lawrence St, Porcupine, ON P0N 1C0 | 2015-02-25 |
| Isc Consulting & Industrial Sub Contractors Inc. | 107 Dixon St., Porcupine, ON P0N 1C0 | 2012-10-11 |
| Find all corporations in postal code P0N | ||
| Name | Address |
|---|---|
| GRENIER, FRANCINE | 30 DE BELGRADE OUEST, LAVAL QC H7K 1L2, Canada |
| NADEAU, REJEAN | 30 DE BELGRADE OUEST, LAVAL QC H7K 1L2, Canada |
| City | CHAPLEAU |
| Post Code | P0N3K0 |
Please comment or provide details below to improve the information on 151473 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.