SERVICES IMMOBILIERS COGESTION INC. (Corporation# 2086417) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 20, 1986.
| Corporation ID | 2086417 |
| Business Number | 120691928 |
| Corporation Name | SERVICES IMMOBILIERS COGESTION INC. |
| Registered Office Address |
675 Rue Massena Greenfield Park QC J4V 1E3 |
| Incorporation Date | 1986-08-20 |
| Dissolution Date | 2013-01-16 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ROBERT DAVID | 1834 DE BREME, VIMONT, LAVAL QC H7M 1Z9, Canada |
| RAYMOND LEROUX | 30 DUPUIS, COTEAU DU LAC QC J0P 1B0, Canada |
| CLAUDE CHAGNON | 675 MASSENA, GREENFIELD PARK QC J4V 1E3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1986-08-20 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1986-08-19 | 1986-08-20 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1986-08-20 | current | 675 Rue Massena, Greenfield Park, QC J4V 1E3 |
| Name | 1986-08-20 | current | SERVICES IMMOBILIERS COGESTION INC. |
| Status | 2013-01-16 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1986-08-20 | 2013-01-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-01-16 | Dissolution | Section: 210(3) |
| 2007-09-20 | Amendment / Modification | |
| 1986-08-20 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2012 | 2012-09-27 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2011 | 2011-10-05 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2010 | 2010-10-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 675 RUE MASSENA |
| City | GREENFIELD PARK |
| Province | QC |
| Postal Code | J4V 1E3 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Golden Elite Educational Consulting Limited | 534 Dorothy Street, Greenfield Park, QC J4V 0A5 | 2014-10-23 |
| Canada Oceanspirit International Inc. | 9180 Rivard, Brossard, QC J4V 0A5 | 2014-04-25 |
| Val D'or Surgical Associates Inc. | 424 - 80 Boulevard Churchill, Greenfield Park, QC J4V 0A9 | 1986-04-01 |
| Pepiniere Rive Sud G.m. Ltee | 4259 Rue Grande-allee, Greenfield Park, QC J4V 1A1 | 1978-06-22 |
| Bizz-art Construction Inc. | 1070 Rue Agincourt, Greenfield Park, QC J4V 1A2 | 2010-03-10 |
| 9749462 Canada Inc. | 1070 Rue Agincourt, Greenfield Park, QC J4V 1A2 | 2016-05-11 |
| Viking Rpm Transport Inc. | 934 Macgregor, Greenfield Park, QC J4V 1A6 | 2019-06-21 |
| Soleil Sombre | 2-1520 Rue Baron, Greenfield Park, QC J4V 1B6 | 2017-04-16 |
| 6899102 Canada Incorporated | 1010 Rue Du Centenaire, Greenfield Park, QC J4V 1B8 | 2008-01-03 |
| 6781870 Canada Inc. | 1111 Cascades, Greenfield Park, QC J4V 1C3 | 2007-06-01 |
| Find all corporations in postal code J4V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ROBERT DAVID | 1834 DE BREME, VIMONT, LAVAL QC H7M 1Z9, Canada |
| RAYMOND LEROUX | 30 DUPUIS, COTEAU DU LAC QC J0P 1B0, Canada |
| CLAUDE CHAGNON | 675 MASSENA, GREENFIELD PARK QC J4V 1E3, Canada |
| City | GREENFIELD PARK |
| Post Code | J4V1E3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Cogestion Lega-ray Ltd. | 1154 Rue Des Braves, Quebec, QC G1S 3C8 | 1967-10-16 |
| Cogestion Lega-ray Ltd. | 710 Rue Leonard, Porte 201, Quebec, QC G1X 4E2 | |
| Os Real Estate Services Inc. | 290-8000 Boulevard DГ©carie, MontrГ©al, QC H4P 2S4 | 2018-12-31 |
| Iml Real Estate Services Inc. | 1163 Bromont, Longueuil, QC J4M 2C7 | 1991-03-28 |
| Services Immobiliers Gestek Real Estate Services Inc. | 891 Rue Des Pres, Mcmasterville, QC | 1978-10-25 |
| Les Services Immobiliers Coallier & Sass Realty Services IncorporГ©e | 204 Boul Montarville, Suite 210, Boucherville, QC J4B 6S2 | 2003-02-03 |
| Planet Real Estate Services Inc. | 4805 Rue Clemenceau, Chomedey, Laval, QC H7W 2J5 | 1971-10-12 |
| Cogestion C.d.l. Inc. | 30, Rue Dupuis, Coteau-du-lac, QC J0P 1B0 | 1980-03-24 |
| Les Services Immobiliers Gestac Inc. | 1555 Peel Street, Suite 700, Montreal, QC H3A 3L8 | 1995-12-22 |
| Les Services Immobiliers Syncor Inc. | 1155 Dorchester Blvd. West, Suite 1020, Montreal, QC | 1976-06-18 |
Please comment or provide details below to improve the information on SERVICES IMMOBILIERS COGESTION INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.