KADE MODES INC. (Corporation# 2086409) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 20, 1986.
| Corporation ID | 2086409 |
| Business Number | 875511651 |
| Corporation Name | KADE MODES INC. |
| Registered Office Address |
433 Rue Chabanel Ste M-284 Montreal QC H2N 2E7 |
| Incorporation Date | 1986-08-20 |
| Dissolution Date | 1989-03-16 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| KRIKOR DEMIRDJIAN | 11793 RUE DE POUTRINCOURT, MONTREAL QC H3M 2A2, Canada |
| ALIDA KANADJIAN | 2875 RUE L'HEUREUX, ST-LAURENT QC H4K 1J1, Canada |
| SYLVIA DEMIRDJIAN | 11793 RUE DE POUTRINCOURT, MONTREAL QC H3M 2A2, Canada |
| BERDJ KANADJIAN | 2875 RUE L'HEUREUX, ST-LAURENT QC H4K 1J1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1986-08-20 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1986-08-19 | 1986-08-20 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1986-08-20 | current | 433 Rue Chabanel, Ste M-284, Montreal, QC H2N 2E7 |
| Name | 1986-08-20 | current | KADE MODES INC. |
| Status | 1989-03-16 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1986-08-20 | 1989-03-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1989-03-16 | Dissolution | |
| 1986-08-20 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1987 | 1987-03-03 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 164020 Canada Inc. | 433 Rue Chabanel, Suite 1103, Montreal, QC H2N 2E7 | 1988-11-22 |
| Color of Cotton By M.m.inc. | 433 Rue Chabanel, Suite 244, Montreal, QC H2N 2J3 | 1988-12-23 |
| Creations Sam Marciano Inc. | 433 Rue Chabanel, Suite 1103, Montreal, QC H2N 2J8 | 1989-01-16 |
| Collection Banana-split Inc. | 433 Rue Chabanel, Bur. 901, Montreal, QC H2N 2J9 | 1990-08-01 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3495124 Canada Inc. | 333 Chabanel St.west, Suite 801, Montreal, QC H2N 2E7 | 1998-07-14 |
| Liberty Optical Inc. | 433, Chabanel O., Suite 1109 Tour Sud, Montreal, QC H2N 2E7 | 1998-07-09 |
| 2901064 Canada Inc. | 333 Chabanel St, Suite 407, Montreal, QC H2N 2E7 | 1993-03-04 |
| Enrico Nitti Canada Limitee | 8905 Boulevard St-laurent, Montreal, QC H2N 2E7 | 1993-03-04 |
| 2812118 Canada Inc. | 333 Chabanel Ouest, Suite 702, Montreal, QC H2N 2E7 | 1992-04-09 |
| Les Modes Ventini Inc. | 333 Chabanel St West, Suite 405, Montreal, QC H2N 2E7 | 1991-09-04 |
| Ronald Vandette World Vision Program Import/export Canada Inc. | 333 Rue Chabanel Ouest, Suite 913, Montreal, QC H2N 2E7 | 1988-09-14 |
| Sofibert (canada) Inc. | 333 Chabanel O., Suite 508, Montreal, QC H2N 2E7 | 1987-09-14 |
| Donelysa Inc. | 1565 Chabanel West, Suite 401, Montreal, QC H2N 2E7 | 1986-08-20 |
| Nicalex Textiles Inc. | 333 Ouest Rue Chabanel, Suite 204, Montreal, QC H2N 2E7 | 1984-10-09 |
| Find all corporations in postal code H2N2E7 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| KRIKOR DEMIRDJIAN | 11793 RUE DE POUTRINCOURT, MONTREAL QC H3M 2A2, Canada |
| ALIDA KANADJIAN | 2875 RUE L'HEUREUX, ST-LAURENT QC H4K 1J1, Canada |
| SYLVIA DEMIRDJIAN | 11793 RUE DE POUTRINCOURT, MONTREAL QC H3M 2A2, Canada |
| BERDJ KANADJIAN | 2875 RUE L'HEUREUX, ST-LAURENT QC H4K 1J1, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H2N2E7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Kade Tax Service Centres Limited | 279 Wharncliffe Rd North, Suite 202, London, ON | 1975-05-16 |
| Kade Auto Leassing and Services Inc. | 28, Jessie Drive, North York, ON M3C 4C2 | 2017-02-09 |
| Kade Keystone Automated Data Environments Ltd. | 408-1508 Mariner's Walk, Vancouver, BC V6J 4X9 | 2003-10-31 |
| Importations A.r. Kay Modes Inc. | 492 Mountain Avenue, Westmount, QC H3Y 3G2 | 1987-02-10 |
| Mia Modes Ltd. | Toronto-dominion Centre, Unit 320, Calgary, AB | 1976-03-31 |
| Les Modes K.o. Inc. | 1180 St. Antoine St. West, Suite 303a, Montreal, QC | 1979-09-07 |
| Modes Me-jay Inc. | 5425 Casgrain, Suite 201, Montreal, QC H2T 1X6 | 1982-05-07 |
| Modes B.h.d. Inc. | 35 Aberdeen Ave, Westmount, QC H3Y 3A5 | 1981-10-02 |
| Les Accessoires Modes Sanash Ltee | 1253 Mcgill College Avenue, Suite 1010, Montreal, QC H3B 2Y5 | 1980-07-09 |
| Les Modes Shiral Limitee | 1110 Beaulac Street, St. Laurent, QC H4R 1R7 | 1978-06-27 |
Please comment or provide details below to improve the information on KADE MODES INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.