COUCHE-COUCHE INC. (Corporation# 2086271) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 20, 1986.
| Corporation ID | 2086271 |
| Business Number | 887043057 |
| Corporation Name | COUCHE-COUCHE INC. |
| Registered Office Address |
5668 St-andre Montreal QC H2S 2K1 |
| Incorporation Date | 1986-08-20 |
| Dissolution Date | 1996-06-10 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| SRAR GOODERHAM | 4071 RUE CLARK, MONTREAL QC H2W 1X1, Canada |
| WILLIAM DUECK | 4071 RUE CLARK, MONTREAL QC H2W 1X1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1986-08-20 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1986-08-19 | 1986-08-20 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1986-08-20 | current | 5668 St-andre, Montreal, QC H2S 2K1 |
| Name | 1989-05-11 | current | COUCHE-COUCHE INC. |
| Name | 1986-08-20 | 1989-05-11 | 151499 CANADA INC. |
| Status | 1996-06-10 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1989-06-08 | 1996-06-10 | Active / Actif |
| Status | 1988-12-03 | 1989-06-08 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1996-06-10 | Dissolution | |
| 1986-08-20 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Son-savoir Ltee | 5722 St-andre, Montreal, QC H2S 2K1 | 1982-09-10 |
| Equipement D'empaquetage Globe Ltee | 5720 St. Andre St, Montreal, QC H2S 2K1 | 1969-05-30 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 7831803 Canada Inc. | 4 - 5660 Ave De Chateaubriand, Montreal, QC H2S 0A5 | 2011-04-11 |
| 11244892 Canada Inc. | 308-790, Boulevard Rosemont, MontrГ©al, QC H2S 0A7 | 2019-02-11 |
| 9609237 Canada Inc. | 790 Rosemont App. 605, MontrГ©al, QC H2S 0A7 | 2016-01-29 |
| Sigtrap Consulting Inc. | 302-790 Boul. Rosemont, Montreal, QC H2S 0A7 | 1999-09-10 |
| Coalition M.Г‰.d.i.a. | 5661, Ave De Chateaubriand, Unit 638, MontrГ©al, QC H2S 0B6 | 2020-11-17 |
| Bouffard Laflamme Inc. | 5661 Avenue De Chateaubriand, App. 608, MontrГ©al, QC H2S 0B6 | 2020-07-29 |
| El Dorado Ventures Inc. | 727 - 5661 Ave Chateaubriand, Montreal, QC H2S 0B6 | 2012-08-30 |
| 8284997 Canada Inc. | 636-5661, De Chateaubriand, Molson, QuГ©bec, QC H2S 0B6 | 2012-08-29 |
| Novothermic Technologies Inc. | 5661 Chateaubriand, 435, MontrГ©al, QC H2S 0B6 | 2011-12-12 |
| 6569544 Canada Inc. | Ph4-5661, De ChÂteaubriand, MontrÉal, QC H2S 0B6 | 2006-05-16 |
| Find all corporations in postal code H2S | ||
| Name | Address |
|---|---|
| SRAR GOODERHAM | 4071 RUE CLARK, MONTREAL QC H2W 1X1, Canada |
| WILLIAM DUECK | 4071 RUE CLARK, MONTREAL QC H2W 1X1, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H2S2K1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Couche-tard Inc. | 4204 Boulevard Industriel, Laval, QC H7L 0E3 | |
| Couche-tard Inc. | 4204 Boul. Industriel, Laval, QC H7L 0E3 | 1985-12-01 |
| Magasins Couche-tard Inc. | 4204 Boul. Industriel, Laval, QC H7L 0E3 | |
| Restaurant Chez Gerard Le Couche-tard Inc. | 81 Rue Pie Xi Ouest, Thetford Mines, QC | 1978-07-27 |
| Les Depanneurs Couche-tard Ltee | 300 Route 157, Grand'mere Est, QC G9T 3B8 | 1979-10-09 |
| Koochi-couche Inc. | 800 Ouest Rene Levesque, Bur. 2450, Montreal, QC H3B 4V7 | 1989-07-31 |
| Le Restaurant Chez Serge Le Couche-tard Ltee | 10822 Boul. St-laurent, Suite 201, Montreal, QC H3L 2P9 | 1979-09-07 |
| Le Restaurant Les Couche Tard Du 114 Est, Rue St-paul Ltee | 114 Est, Rue St-paul, Montreal, QC | 1982-07-15 |
| Canadian Reusable Diaper Association Inc. | 55 Mont Royal West, #210, Montreal, QC H2T 2S6 | 2006-05-01 |
Please comment or provide details below to improve the information on COUCHE-COUCHE INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.