CONSTRUCTION JACQUES BOULET INC. (Corporation# 2086239) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 20, 1986.
| Corporation ID | 2086239 |
| Business Number | 101111201 |
| Corporation Name | CONSTRUCTION JACQUES BOULET INC. |
| Registered Office Address |
8255 Rue Rosine St-francois QC H7A 1C8 |
| Incorporation Date | 1986-08-20 |
| Dissolution Date | 2001-01-29 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JACQUES BOULET | 8255 RUE ROSINE, ST-FRANCOIS QC H7A 1C8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1986-08-20 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1986-08-19 | 1986-08-20 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1989-09-25 | current | 8255 Rue Rosine, St-francois, QC H7A 1C8 |
| Name | 1990-04-05 | current | CONSTRUCTION JACQUES BOULET INC. |
| Name | 1989-09-25 | 1989-09-25 | CONSTRUCTION JACQUES BOULET INC. |
| Name | 1986-08-20 | 1990-04-05 | CONSTRUCTION JACQUES ET MARIO BOULET INC. |
| Status | 2001-01-29 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1989-02-23 | 2001-01-29 | Active / Actif |
| Status | 1988-12-03 | 1989-02-23 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2001-01-29 | Dissolution | Section: 210 |
| 1986-08-20 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1999 | 1999-09-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1998 | 1997-09-29 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1997 | 1997-09-29 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 8255 RUE ROSINE |
| City | ST-FRANCOIS |
| Province | QC |
| Postal Code | H7A 1C8 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Gestions Leveille Durand Ltee. | 8430 10th Avenue, St-francois, Laval, QC H7A 1C8 | 1986-08-05 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| BÉtonbec Inc. | 230 Rue Des Magnolias, Laval, QC H7A 0A3 | 2014-08-26 |
| Gymbuddy Inc. | 7081 Rue Du Cabernet, Laval, QC H7A 0A8 | 2015-09-28 |
| 7758871 Canada Inc. | 7100 Du Cabernet, Laval, QC H7A 0A8 | 2011-01-23 |
| 9310045 Canada Inc. | 7140 Rue Du Merlot, Laval, QC H7A 0A9 | 2015-05-27 |
| 6972675 Canada Incorporated | 7190 Du Merlot, Laval, QC H7A 0A9 | 2008-05-08 |
| 3968430 Canada Inc. | 430, Sauvignon, Laval, QC H7A 0A9 | 2001-11-06 |
| Future Moose Inc. | 7340 Rue Du Merlot, Laval, QC H7A 0A9 | |
| Wso Services Inc. | 7190 Du Merlot, Laval, QC H7A 0A9 | 2009-07-15 |
| Merchant Gateway Solutions Inc. | 7190 Du Merlot, Laval, QC H7A 0A9 | 2009-07-15 |
| Webtracker Solutions Inc. | 7190 Du Merlot, Laval, QC H7A 0A9 | 2009-07-16 |
| Find all corporations in postal code H7A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JACQUES BOULET | 8255 RUE ROSINE, ST-FRANCOIS QC H7A 1C8, Canada |
| City | ST-FRANCOIS |
| Post Code | H7A1C8 |
| Category | construction |
| Category + City | construction + ST-FRANCOIS |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Construction Gabriel Boulet Inc. | 1270 Rue LÉa, Laval, QC H7A 2M7 | 1977-03-10 |
| Massi Construction Inc. | 1501, Boul. Lionel-boulet, Varennes, QC J3X 1P7 | 2010-12-20 |
| Jacques Paradis Construction Inc. | 50 Ouest Boul. Cremazie, Suite 809, Montreal, QC H2P 2T5 | 1976-11-09 |
| Solution Habitation Les Maisons UsinÉes AndrÉ Jacques Inc. | 973, Rue Boulet, Saint-joseph-de-beauce, QC G0S 2V0 | 2003-07-30 |
| Les Investissements M. Boulet Ltee | 330 Britannia Road East, Mississauga, ON L4Z 1X9 | 1979-10-25 |
| Construction Paul-andre Boulet Inc. | 142 1ere Avenue, St-benjamin, Dorchester, QC G0M 1N0 | 1985-04-22 |
| Garantie De Construction Michel Jacques Leduc Inc. | 3065 Peugeot, Room 200, Chomedey, QC H7L 9Z7 | 1990-03-22 |
| Les Publicitaires Bouchard, Boulet Et Associes Ltee | 6767 Cote Des Neiges, Suite 300, Montreal, QC | 1979-01-22 |
| Les Entreprises Rene Boulet Inc. | 1487 Montee Ste-jullie, Ste-julie De Vercheres, QC J0L 2C0 | 1983-06-27 |
| Construction A & R Chalifoux Inc. | 2314 Rang St-jacques, St-jacques, QC J0K 2R0 | 1984-03-27 |
Please comment or provide details below to improve the information on CONSTRUCTION JACQUES BOULET INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.