DON JESS ACCOUNTING SERVICES INC. (Corporation# 2086212) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 14, 1986.
| Corporation ID | 2086212 |
| Business Number | 120691894 |
| Corporation Name |
DON JESS ACCOUNTING SERVICES INC. LES SERVICES COMPTABILITES DON JESS INC. |
| Registered Office Address |
3549 Rue Rosalie Vaudreuil-dorion QC J7V 0G1 |
| Incorporation Date | 1986-08-14 |
| Dissolution Date | 2005-05-06 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DON JESS | 485 97TH AVENUE, LAVAL QC H7W 3W7, Canada |
| JUTTA JESS | 485 97TH AVENUE, LAVAL QC H7W 3W7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1986-08-14 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1986-08-13 | 1986-08-14 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2015-11-18 | current | 3549 Rue Rosalie, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0G1 |
| Address | 2007-08-22 | 2015-11-18 | 502-3100 Blvd. Notre Dame, Laval, QC H7V 4C1 |
| Address | 2007-08-16 | 2007-08-22 | 1560 Rue De Gascogne, Laval, QC H7N 6E4 |
| Address | 2000-12-15 | 2007-08-16 | 1560 Rue De Gascogne, Laval, QC H7N 6E4 |
| Address | 1986-08-14 | 2000-12-15 | 485 97th Avenue, Laval, QC H7W 3W7 |
| Name | 2007-08-16 | current | DON JESS ACCOUNTING SERVICES INC. |
| Name | 2007-08-16 | current | LES SERVICES COMPTABILITES DON JESS INC. |
| Name | 1986-08-14 | 2007-08-16 | LES SERVICES COMPTABILITES DON JESS INC. |
| Name | 1986-08-14 | 2007-08-16 | DON JESS ACCOUNTING SERVICES INC. |
| Status | 2015-02-11 | current | Active / Actif |
| Status | 2015-01-23 | 2015-02-11 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2007-08-16 | 2015-01-23 | Active / Actif |
| Status | 2005-05-06 | 2007-08-16 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2004-12-13 | 2005-05-06 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1988-12-15 | 2004-12-13 | Active / Actif |
| Status | 1988-12-03 | 1988-12-15 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2007-08-16 | Revival / Reconstitution | |
| 2005-05-06 | Dissolution | Section: 212 |
| 1986-08-14 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-08-14 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-08-14 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-08-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-08-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 3549 RUE ROSALIE |
| City | VAUDREUIL-DORION |
| Province | QC |
| Postal Code | J7V 0G1 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Racho Inc. | 4190 Rue Thomas, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0G1 | 2020-02-20 |
| My Community My Home Incorporated | 10 Cercle Crescent, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0G1 | 2019-11-17 |
| Faubert Applied Research Centre | 94 Kerr Street, Vaudreuil, QC J7V 0G1 | 2016-02-22 |
| 9397540 Canada Inc. | 4145 Rue Thomas, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0G1 | 2015-08-06 |
| Distribution MatГ©a Inc. | 108 Hall, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0G1 | 2015-07-06 |
| 8717664 Canada Inc. | 134 Reid, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0G1 | 2013-12-05 |
| 8213178 Canada Ltd. | 3980 Harwood, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0G1 | 2012-06-08 |
| 7512392 Canada Inc. | 3569 De Normandie, Vaudreuil, QC J7V 0G1 | 2010-03-29 |
| Unicorn Project Management Inc. | 82 Cercle Crescent, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0G1 | 2008-07-21 |
| The Core Worship | 3937 Harwood, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0G1 | 2006-02-01 |
| Find all corporations in postal code J7V 0G1 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DON JESS | 485 97TH AVENUE, LAVAL QC H7W 3W7, Canada |
| JUTTA JESS | 485 97TH AVENUE, LAVAL QC H7W 3W7, Canada |
| City | VAUDREUIL-DORION |
| Post Code | J7V 0G1 |
| Category | accounting |
| Category + City | accounting + VAUDREUIL-DORION |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Investissements Jess N Jon Inc. | 4950 Queen Mary Rd, Suite 335, Montreal, QC H3W 1X3 | 1993-12-24 |
| Machinage Sur Place Jess Leduc Inc. | 125 Des Bois-francs, Ste-sophie, QC J5J 2W9 | 2005-04-14 |
| Les Entreprises Jess Vernier Inc. | 365 Rue Regent, Pincourt, QC J7V 6R6 | 2001-09-28 |
| Add-jess Technologies Inc. | 3840 De L'intendant, Laval, QC H7E 5H9 | 1998-07-31 |
| Sohan & Jess Tax Services Inc. | 39-dafoe Crescent, Brampton, ON L6Y 2L1 | 2016-01-13 |
| Jess-eric Constructions Inc. | 1097 Rue Des Г®les-du-vent, LГ©vis, QC G7A 0H1 | 2007-02-07 |
| Pristine Greens Inc. | 371 - 1500 14 St Sw, в„… Matthew Jess, Calgary, AB T3C 1C9 | 2018-10-01 |
| Jess Chen Designs Inc. | 875 Glencairn Avenue, Toronto, ON M6B 2A4 | 2019-09-25 |
| Jess Tareen Multiline Inc. | 24 Carmine Crescent, Cambridge, ON N3C 3Z1 | 2017-11-16 |
| Jess & Harry Canada Inc. | 763a Queen St. E, Toronto, ON M4M 1H3 | 2010-02-01 |
Please comment or provide details below to improve the information on DON JESS ACCOUNTING SERVICES INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.