CanGames Organization (Corporation# 2086204) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 15, 1986.
| Corporation ID | 2086204 |
| Business Number | 875610461 |
| Corporation Name | CanGames Organization |
| Registered Office Address |
676 Fraser Ave Ottawa ON K2A 2R8 |
| Incorporation Date | 1986-09-15 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 7 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Jason Paul Pitre | 170 Rue Laval, Gatineau QC J8X 3J4, Canada |
| JEAN-YVES BOUCHARD | 6772 ROCQUE STREET, ORLEANS ON K1C 1A7, Canada |
| CHRIS EVANS | 696 PLEASANT PARK ROAD, OTTAWA ON K1G 1Y4, Canada |
| DANIEL BOUCHARD | 676 FRASER AVE, OTTAWA ON K2A 2R8, Canada |
| Eric Paquette | 164-3290 Southgate Rd, Ottawa ON K1V 8X2, Canada |
| TOD CREASEY | 87 MAPLE VIEW CRESCENT, NEPEAN ON K2G 5J2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-01-13 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1986-09-15 | 2014-01-13 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1986-09-14 | 1986-09-15 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2014-01-13 | current | 676 Fraser Ave, Ottawa, ON K2A 2R8 |
| Address | 2011-03-31 | 2014-01-13 | 676 Fraser Ave, Ottawa, ON K2A 2R8 |
| Address | 2003-03-31 | 2011-03-31 | 676 Fraser Ave., Ottawa, ON K2A 2R8 |
| Address | 1986-09-15 | 2003-03-31 | 226 Lyon Street, Ottawa, ON K1R 5V9 |
| Name | 1998-12-18 | current | CanGames Organization |
| Name | 1986-09-15 | 1998-12-18 | 151066 ASSOCIATION CANADA INC. |
| Status | 2014-01-13 | current | Active / Actif |
| Status | 2005-01-14 | 2014-01-13 | Active / Actif |
| Status | 2004-12-16 | 2005-01-14 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1986-09-15 | 2004-12-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-01-13 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2012-09-10 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 1986-09-15 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2019-09-23 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2018-07-17 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2017-08-28 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Network Ameriques.ca Inc. | 668 Fraser Avenue, Ottawa, ON K2A 2R8 | 2000-09-01 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Digistep Technologies Inc. | 378 Selby Avenue, Ottawa, ON K2A 0A1 | 2000-07-14 |
| Inuaintegration Solutions Inc. | 427 Lochaber Ave, Ottawa, ON K2A 0A5 | 2014-06-05 |
| 7792441 Canada Inc. | 429 Lochaber Avenue, Ottawa, ON K2A 0A5 | 2011-03-01 |
| Ujulus Inc. | 2165 Workman Ave, Ottawa, ON K2A 0A7 | 2020-07-01 |
| Label Your Clothes Inc. | 2171 Workman Avenue, Ottawa, ON K2A 0A7 | 2006-07-17 |
| Management Ideas for Today Inc. | 2171 Workman Avenue, Ottawa, ON K2A 0A7 | 2007-02-14 |
| 4051301 Canada Inc. | 2143 Workman Avenue, Ottawa, ON K2A 0A8 | 2002-04-19 |
| K Collective Inc. | 356, Wilmont Avenue Apt 3, Ottawa, ON K2A 0B1 | 2018-01-18 |
| Jonathan Collective | 72-27 Auriga Drive, Ottawa, ON K2A 0B1 | 2017-08-16 |
| Rmc Project Advisory Ltd. | 374 Wilmont Ave., Ottawa, ON K2A 0B1 | 2013-11-06 |
| Find all corporations in postal code K2A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Jason Paul Pitre | 170 Rue Laval, Gatineau QC J8X 3J4, Canada |
| JEAN-YVES BOUCHARD | 6772 ROCQUE STREET, ORLEANS ON K1C 1A7, Canada |
| CHRIS EVANS | 696 PLEASANT PARK ROAD, OTTAWA ON K1G 1Y4, Canada |
| DANIEL BOUCHARD | 676 FRASER AVE, OTTAWA ON K2A 2R8, Canada |
| Eric Paquette | 164-3290 Southgate Rd, Ottawa ON K1V 8X2, Canada |
| TOD CREASEY | 87 MAPLE VIEW CRESCENT, NEPEAN ON K2G 5J2, Canada |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K2A 2R8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| International Promotional Organization I.p.o. Inc. | 1819 Boul Rene Levesque West, 2nd Floor, Montreal, QC H3H 2P5 | 1988-02-25 |
| Csosbo - Canadian Security Officers Service Brotherhood Organization | 992 Dale, Laval, QC H7V 3V9 | 2007-07-26 |
| Lao Buddhist Monk Cultural Organization In Canada - | 6234 264 Street, Aldergrove, BC V4W 1P4 | 2007-05-25 |
| Les Concepts D'organization Ocl Ltee | 542 Lansdowne Avenue, Westmount, QC | 1972-07-13 |
| Halal Monitoring Organization Inc. | #1013, 7191 Yonge St., Thornhill, ON L3T 0C4 | 2016-07-29 |
| Bikers Rights Organization (ontario) Inc | 687 Fairview Road, Fort Erie, ON L2J 1Y9 | |
| The Organization of Muslim Funeral Services | Organization Muslim Funeral Services, 1330 Gerrard St E, Unit 101 & 102, Toronto, ON M4L 1Z1 | 2018-04-23 |
| The Lost Organization | 148 Ottawa St N, Hamilton, ON L8H 3Z3 | 2015-10-09 |
| Albassem Organization | 874 Sinclair Rd, Oakville, ON L6K 2Y1 | 2018-06-25 |
| Sho - Self Help Organization | 9 Sultan St., Toronto, ON M5J 1L6 | 1986-09-17 |
Please comment or provide details below to improve the information on CanGames Organization.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.