HENDRIK KOOP CONSTRUCTION OF CANADA LTD. (Corporation# 2086191) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 14, 1986.
| Corporation ID | 2086191 |
| Business Number | 889950580 |
| Corporation Name | HENDRIK KOOP CONSTRUCTION OF CANADA LTD. |
| Registered Office Address |
220 4 Street South Suite 110 Lethbridge AB T1J 4J7 |
| Incorporation Date | 1986-08-14 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MULLER, GRIETO | BOX 362, BOW ISLAND AB T0K 0G0, Canada |
| KOOP, HENDRIK | 9600 A.L., BOX 459, HOOGEZAND , Netherlands |
| MULLER, EEUWINA | BOX 362, BOW ISLAND AB T0K 0G0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1986-08-14 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1986-08-13 | 1986-08-14 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1986-08-14 | current | 220 4 Street South, Suite 110, Lethbridge, AB T1J 4J7 |
| Name | 1986-08-14 | current | HENDRIK KOOP CONSTRUCTION OF CANADA LTD. |
| Status | 1986-08-14 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1986-08-14 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2019-12-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2018-12-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2017-12-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2016-12-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 220 4 STREET SOUTH |
| City | LETHBRIDGE |
| Province | AB |
| Postal Code | T1J 4J7 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| New Age Fuels Inc. | 220 4th Street S, Suite 600, Lethbridge, AB T1J 4J7 | 1996-10-24 |
| Watkinson, Hanhart, Duda, Dorchak Limited | 220 4th Street South, Suite 500, Lethbridge, AB T1J 4J7 | 1991-02-15 |
| Stegor Air-seal Marketing Ltd. | 220 4th Street North, Box 219, Lethbridge, AB T1J 4J7 | 1984-05-25 |
| 121535 Canada Inc. | 440 4th Street South, Suite 500, Lethbridge, AB T1J 4J7 | 1983-02-15 |
| 3456293 Canada Inc. | 220 4th Street South, Suite 600, Lethbridge, AB T1J 4J7 | 1998-01-21 |
| Cititech Computer Solutions Inc. | 220 4th Street South, Suite 600, Lethbridge, AB T1J 4J7 | 1983-12-08 |
| 147768 Canada Inc. | 220 4th Street South, Suite 600 Box 219, Lethbridge, AB T1J 4J7 | 1985-12-06 |
| Macgregor Rae Management Inc. | 220 4th Street South, Suite 600, Lethbridge, AB T1J 4J7 | 1994-11-30 |
| Nova Span International Ltd. | 220 4th Street South, Suite 110, Lethbridge, AB T1J 4J7 | 1982-05-30 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Milldent Ltd. | 15 Mount Sundance Road West, Lethbridge, AB T1J 0B6 | 1976-11-02 |
| United Traditional Tae Kwon-do Canada Inc. | 2, 201 - 2 Avenue South, Lethbridge, AB T1J 0B7 | 2007-11-27 |
| University Kid's Campus Daycare Ltd. | 2, 201 - 2 Avenue South, Lethbridge, AB T1J 0B7 | 2010-01-06 |
| Stone Mountain Environmental Products Inc. | 2, 201 - 2 Avenue South, Lethbridge, AB T1J 0B7 | |
| Highlight Co., Ltd. (canada) | 710 3rd Avenue South, Lethbridge, AB T1J 0H6 | 2006-03-15 |
| Down To Earth Labs Inc. | 710 - 3rd Ave. South, Lethbridge, AB T1J 0H6 | |
| Essen Insurance Corporation | 1274 - 3rd Avenue South, Lethbridge, AB T1J 0J9 | 2007-09-10 |
| Synergy Prestige Inc. | 1274 - 3 Avenue South, Lethbridge, AB T1J 0J9 | 2003-09-09 |
| Canadian Yoga Institute | 1238b - 3 Avenue South, Lethbridge, AB T1J 0J9 | 2001-08-14 |
| Mlb Industries Inc. | 1274 3rd Ave South, Lethbridge, AB T1J 0J9 | 1987-12-08 |
| Find all corporations in postal code T1J | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MULLER, GRIETO | BOX 362, BOW ISLAND AB T0K 0G0, Canada |
| KOOP, HENDRIK | 9600 A.L., BOX 459, HOOGEZAND , Netherlands |
| MULLER, EEUWINA | BOX 362, BOW ISLAND AB T0K 0G0, Canada |
| City | LETHBRIDGE |
| Post Code | T1J4J7 |
| Category | construction |
| Category + City | construction + LETHBRIDGE |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Hendrik S. Weiler Search International Inc. | 237 Holmwood Avenue, Ottawa, ON K1S 2P6 | 1981-09-22 |
| La Koop Des FranchisÉs Du Grand MontrÉal Inc. | 360 Rue Lawrence, Bur. 2000, Greenfield Park, QC J4V 2Z4 | 1988-07-08 |
| Construction & GÉrance De Construction Aidquin Inc. | 353 Brock North, Montreal West, QC H4X 2G4 | 1985-02-05 |
| La Compagnie De Construction Et Materiaux De Construction J.p. Bouchard Ltee | 8172 De Blois R, St-leonard, QC | 1974-09-03 |
| Construction Mur Rideau Canada Ltee | 6925 Metivier, Montreal, QC | 1979-03-09 |
| Societe De Construction Des Musees Du Canada, Inc. | Riverside Drive, Room B-401, Ottawa, ON K1A 0M2 | 1982-06-21 |
| Construction V.s. (canada) Ltee | 1117 St.catherine Street West, Suite 707, Montreal, QC H3B 1H9 | 1978-11-20 |
| Construction Renovation Dasun Canada Inc. | 1641 De St-just, MontrÉal, QC H1L 6B4 | 2000-06-13 |
| Produits De Construction Cinq Etoiles Canada, Inc. | 1155 Rene-levesque West, Suite 3900, Montreal, QC H3B 3V2 | 1985-03-08 |
| Construction Specifications Canada | 120 Carlton Street, Suite 312, Toronto, ON M5A 4K2 | 1958-06-30 |
Please comment or provide details below to improve the information on HENDRIK KOOP CONSTRUCTION OF CANADA LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.