COFFIRICA INTERNATIONAL INC. (Corporation# 2086131) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 12, 1986.
| Corporation ID | 2086131 |
| Business Number | 882332067 |
| Corporation Name | COFFIRICA INTERNATIONAL INC. |
| Registered Office Address |
2000 Mansfield Street Suite 1600 Montreal QC H3A 3A4 |
| Incorporation Date | 1986-08-12 |
| Dissolution Date | 1996-02-28 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 2 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| RICHARD MUSELLE | 4975A ROSEDALE AVENUE, MONTREAL QC H4V 2H3, Canada |
| RABBI S. ZIRKIND | 4891 KENT AVENUE, MONTREAL QC H3W 1H4, Canada |
| MORRIS CHAIKELSON | 4950 PONSARD AVENUE, MONTREAL QC H3W 2A5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1986-08-12 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1986-08-11 | 1986-08-12 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1986-08-12 | current | 2000 Mansfield Street, Suite 1600, Montreal, QC H3A 3A4 |
| Name | 1986-08-12 | current | COFFIRICA INTERNATIONAL INC. |
| Status | 1996-02-28 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1988-12-03 | 1996-02-28 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1986-08-12 | 1988-12-03 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1996-02-28 | Dissolution | |
| 1986-08-12 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Julia-paolo Inc. | 2000 Mansfield Street, Suite 1600, Montreal, QC H3A 3A4 | 1991-02-20 |
| Rodmar Graphics Limited | 2000 Mansfield Street, Suite 800, Montreal, QC H3A 2Z5 | 1971-04-13 |
| 98712 Canada Inc. | 2000 Mansfield Street, Suite 800, Montreal, QC H3A 2Z5 | 1980-05-28 |
| Italco-import Gcc Ltee | 2000 Mansfield Street, Suite 1600, Montreal, QC H3A 3A4 | 1979-07-06 |
| 175017 Canada Inc. | 2000 Mansfield Street, Suite 800, Montreal, QC H3A 2Z5 | 1980-11-17 |
| 104963 Canada Inc. | 2000 Mansfield Street, Suite 800, Montreal, QC H3A 2Z5 | 1981-03-23 |
| 119255 Canada Inc. | 2000 Mansfield Street, Suite 800, Montreal, QC H3A 2Z5 | 1982-12-10 |
| 119254 Canada Inc. | 2000 Mansfield Street, Suite 800, Montreal, QC H3A 2Z5 | 1982-12-10 |
| Applied High Technology Aht Ltd. | 2000 Mansfield Street, Suite 506, Montreal, QC H3A 2Z2 | 1983-02-01 |
| 124063 Canada Inc. | 2000 Mansfield Street, Suite 800, Montreal, QC H3A 2Z5 | 1983-06-01 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Chalet Rooster Restaurant Inc. | 2000 Rue Mansfield, Suite 1600, Montreal, QC H3A 3A4 | 1991-10-04 |
| 2736721 Canada Inc. | 2000 Mansfield St, Suite 1600, Montreal, QC H3A 3A4 | 1991-07-30 |
| Piccolini Shoes Inc. | 2000 Mansfield St., Suite 1600, Montreal, QC H3A 3A4 | 1991-02-20 |
| 176310 Canada Inc. | 2000 Mansfield, Suite 1600, Montreal, QC H3A 3A4 | 1990-12-20 |
| Veralien Inc. | 2000 Mainsfield, Suite 1600, Montreal, QC H3A 3A4 | 1990-07-04 |
| 148562 Canada Inc. | 2000 Mansfield Avenue, Suite 1600, Montreal, QC H3A 3A4 | 1986-01-06 |
| Systemes Space Pix Dbs Inc. | 2000 Mansfield, Suite 1600, Montreal, QC H3A 3A4 | 1992-01-27 |
| 2798239 Canada Inc. | 2000 Mansfield, Suite 1600, Montreal, QC H3A 3A4 | 1992-02-24 |
| 2798336 Canada Inc. | 2000 Mansfield, Suite 1600, Montreal, QC H3A 3A4 | 1992-02-24 |
| 152838 Canada Ltd. | 2000 Mansfield, Suite 1600, Montreal, QC H3A 3A4 | |
| Find all corporations in postal code H3A3A4 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| RICHARD MUSELLE | 4975A ROSEDALE AVENUE, MONTREAL QC H4V 2H3, Canada |
| RABBI S. ZIRKIND | 4891 KENT AVENUE, MONTREAL QC H3W 1H4, Canada |
| MORRIS CHAIKELSON | 4950 PONSARD AVENUE, MONTREAL QC H3W 2A5, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H3A3A4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| SolidaritÉ Pour Le DÉveloppement International (solideve International) | 1900 Marquis Avenue, #74, Ottawa, ON K1J 8J2 | 2011-06-02 |
| Icahm (international Committee On Archaeological Heritage Management) International Secretariat | 303 Notre Dame E, 5e Etage, Montreal, QC H2Y 3Y8 | 1994-01-19 |
| Canmore International (aide MÉdicale Canadienne I Nternationale) | 9 Rockledge Court, Montreal, QC H3H 1A5 | 1992-01-20 |
| International Law Association Canadian Branch (the Canadian Society of International Law) | 2020 Boul. Robert-bourassa, Suite 1920, MontrÉal, QC H3A 2A5 | 1967-02-14 |
| Airwave International Ltd | 12005 Cargo 3, Suite 218-l Montreal International Airp, Mirabel, QC J7N 1H2 | 1999-11-09 |
| Prestige International Freight Forwarder 2000 Inc. | 6500 Silver Dart Drive - Po Box 6009, Toronto International Airport, Mississauga, ON L5P 1B2 | 2000-10-19 |
| La Corporation Du Pont International De La Voie Maritime, Ltee | 200 Akwesasne International Road, Akwesasne, ON K6H 5R7 | 1962-11-13 |
| Elevator Equipment International E.e.i. Inc. | 1068 Rue De La Briere, Prevost, QC J0R 1R0 | 1984-07-05 |
| K & Lim International Trading Inc. | 6144 Boulevard Henri-bourassa Est, MontrГ©al, QC H1G 5X3 | 2006-11-06 |
| R. T. A. International Services Ltd. | 3175 Est Rue Beaubien, Montreal, QC H1Y 1H5 | 1969-05-12 |
Please comment or provide details below to improve the information on COFFIRICA INTERNATIONAL INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.