HEALTH PARTNERS INTERNATIONAL OF CANADA (Corporation# 2085933) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 18, 1986.
| Corporation ID | 2085933 |
| Business Number | 875296865 |
| Corporation Name |
HEALTH PARTNERS INTERNATIONAL OF CANADA PARTENAIRES CANADIENS POUR LA SANTÉ INTERNATIONALE |
| Registered Office Address |
3633 Boulevard Des Sources Suite 212 Dollard-des-ormeaux QC H9B 2K4 |
| Incorporation Date | 1986-08-18 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 4 - 4 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Ramy Fahmi Demian | 5195 Drolet, Montreal QC H2T 2H3, Canada |
| COLIN BALES | 1366 PILGRIM'S WAY, OAKVILLE ON L6M 2W4, Canada |
| Pierre J. Plourd | 124 Lenore Street, Winnipeg MB R3G 2C3, Canada |
| Glen Metzler | 289 Heritage Boulevard West,, Lethbridge AB T1K 7M5, Canada |
| Lois Brown | 887 Leslie Valley Drive, Newmarjet ON L3Y 7H1, Canada |
| CHRISTINE MACMILLAN | 181A KENILWORTH AVENUE, TORONTO ON M4L 3S7, Canada |
| Mike Reinders | 1310 Winterbourne Drive,, oakville ON L6J 7E3, Canada |
| Jacques Lapointe | 7774 Tenth Sideroad, Milton ON L9T 4Y9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2013-12-30 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1986-08-18 | 2013-12-30 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1986-08-17 | 1986-08-18 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2018-01-02 | current | 3633 Boulevard Des Sources, Suite 212, Dollard-des-ormeaux, QC H9B 2K4 |
| Address | 2013-12-30 | 2018-01-02 | 3675 Des Sources Boulevard, Suite 209, Dollard-des-ormeaux, QC H9B 2T6 |
| Address | 2012-03-31 | 2013-12-30 | 3675 Boul. Des Sources, Bureau 209, Dollard Des Ormeaux, QC H9B 2T6 |
| Address | 2011-04-06 | 2012-03-31 | 3675 Boul. Des Sources, Bureau 209, Dollard Des Ormeaux, QC H9B 2T6 |
| Address | 2007-03-31 | 2011-04-06 | 1981 Mcgill College Ave., Montreal, QC H3A 3C1 |
| Address | 1986-08-18 | 2007-03-31 | 1981 Mcgill College Ave., Montreal, QC H3A 3C1 |
| Name | 2013-12-30 | current | HEALTH PARTNERS INTERNATIONAL OF CANADA |
| Name | 2013-12-30 | current | PARTENAIRES CANADIENS POUR LA SANTÉ INTERNATIONALE |
| Name | 2000-11-01 | 2013-12-30 | Health Partners International of Canada |
| Name | 2000-11-01 | 2013-12-30 | Partenaires canadiens pour la santГ© internationale |
| Name | 1986-08-18 | 2000-11-01 | MAP INTERNATIONAL DU CANADA |
| Name | 1986-08-18 | 2000-11-01 | MAP INTERNATIONAL OF CANADA |
| Status | 2013-12-30 | current | Active / Actif |
| Status | 1986-08-18 | 2013-12-30 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-04-03 | Amendment / Modification | Section: 201 |
| 2013-12-30 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2010-11-30 | Amendment / Modification | |
| 2010-08-10 | Amendment / Modification | |
| 2010-05-28 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2007-12-17 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2002-07-16 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2001-05-10 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2001-03-05 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2000-11-01 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 1999-06-28 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 1999-04-16 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 1986-08-18 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-02-21 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-02-15 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-02-17 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Address | 3633 Boulevard des Sources |
| City | Dollard-des-Ormeaux |
| Province | QC |
| Postal Code | H9B 2K4 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fondation Morley Et Rita Cohen | 3633 Boulevard Des Sources, Suite 213, Dollard-des-ormeaux, QC H9B 2K4 | 1986-04-30 |
| 165516 Canada Inc. | 3633 Boulevard Des Sources, Suite 213, Dollard-des-ormeaux, QC H9B 2K4 | 1988-12-16 |
| 7087853 Canada Inc. | 3633 Boulevard Des Sources, Dollard-des-ormeaux, QC H9B 2K4 | 2008-12-03 |
| 8104336 Canada Inc. | 3633 Boulevard Des Sources, Dollard-des-ormeaux, QC H9B 2K4 | 2012-06-26 |
| 10337803 Canada Inc. | 3633 Boulevard Des Sources, Dollard-des-ormeaux, QC H9B 2K4 | 2017-07-26 |
| 10727628 Canada Inc. | 3633 Boulevard Des Sources, Suite 200, Dollard Des Ormeaux, QC H9B 2K4 | 2018-04-11 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Integral Performance Physio Inc. | 3675 Boul. Des Sources, 200, Dollard-des-ormeaux, QC H9B 2K4 | 2018-07-13 |
| 4446101 Canada Inc. | 3633 Des Sources Boulevard, Suite 208, Dollard-des-ormeaux, QC H9B 2K4 | 2007-12-07 |
| Master Direct Corporation | 3633 Blvd. Des Sources, Local 209, D.d.o, QC H9B 2K4 | 2004-03-12 |
| Corporation D'optique Dollard Ltee | 3635, Boul. Des Sources, Dollard-des-ormeaux, QC H9B 2K4 | 1976-12-09 |
| Arbell Electronics Inc. | 3633 Blvd. Des Sources, #208, Dollard-des-ormeaux, QC H9B 2K4 | 2003-02-14 |
| 12074567 Canada Inc. | 3633 Des Sources Boulevard, Dollard-des-ormeaux, QC H9B 2K4 | 2020-05-21 |
| Name | Address |
|---|---|
| Ramy Fahmi Demian | 5195 Drolet, Montreal QC H2T 2H3, Canada |
| COLIN BALES | 1366 PILGRIM'S WAY, OAKVILLE ON L6M 2W4, Canada |
| Pierre J. Plourd | 124 Lenore Street, Winnipeg MB R3G 2C3, Canada |
| Glen Metzler | 289 Heritage Boulevard West,, Lethbridge AB T1K 7M5, Canada |
| Lois Brown | 887 Leslie Valley Drive, Newmarjet ON L3Y 7H1, Canada |
| CHRISTINE MACMILLAN | 181A KENILWORTH AVENUE, TORONTO ON M4L 3S7, Canada |
| Mike Reinders | 1310 Winterbourne Drive,, oakville ON L6J 7E3, Canada |
| Jacques Lapointe | 7774 Tenth Sideroad, Milton ON L9T 4Y9, Canada |
| City | Dollard-des-Ormeaux |
| Post Code | H9B 2K4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Health Workforce Partners Inc. | 500 Laurier Avenue West, Suite 1608, Ottawa, ON K1R 5E1 | 2020-03-27 |
| Pfmh Partners for Mental Health | 57 Bert G. Argue Drive, Stittsville, ON K2S 2H2 | 2010-09-20 |
| Proaction:partenaires Pour La SantГ© Communautaire Inc. | 622 Mceachran Ave., Montreal, QC H2V 3C5 | 1996-08-23 |
| International Mental Health Advocacy Foundation | 3006 Stagecoach Rd, Osgoode, ON K0A 2W0 | 2017-11-27 |
| International Union for Health Promotion and Education (iuhpe-canada) | 7101 Parc Avenue, Suite 3187, MontrГ©al, QC H3N 1X9 | 2017-09-28 |
| Mckesson Canada Partenaires - Soins De SantÉ LtÉe | 8625 Autouroute Transcanadienne, St-laurent, QC H4S 1Z6 | 2000-06-13 |
| Institut International Pour La SantÉ Des Femmes | 763 Rang Saint-esprit, Lepiphanie, L'epiphanie, QC J5X 2M5 | 2015-08-11 |
| Centre Pour Le DÉveloppement International Des SystÈmes De SantÉ | 586 Rue Des Sapins, QuÉbec, QC G1X 3X1 | 2009-09-29 |
| International Health Profession Association | 590 Ravel, Brossard, QC J4X 2L7 | 1996-02-02 |
| International Health Qigong Federation - | 507 - 7130 Warden Avenue, Markham, ON L3R 1S2 | 2007-10-15 |
Please comment or provide details below to improve the information on HEALTH PARTNERS INTERNATIONAL OF CANADA.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.