LES INDUSTRIES TRICOT-TEX INDUSTRIES INC. (Corporation# 2085747) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 18, 1986.
| Corporation ID | 2085747 |
| Business Number | 123460735 |
| Corporation Name | LES INDUSTRIES TRICOT-TEX INDUSTRIES INC. |
| Registered Office Address |
9400 St-laurent Blvd Suite 401 Montreal QC H2N 1P3 |
| Incorporation Date | 1986-08-18 |
| Dissolution Date | 2004-01-06 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| LORNE ROMOFF | 5241 GLOBERT, MONTRAL QC H3W 2E6, Canada |
| RONABETH ZANDPRONMAN | 148 BUTTERNUT CRESCENT, DOLLARD DES ORMEAUX QC H9W 2A8, Canada |
| DANNY PRONMAN | 148 BUTTERNUT CRESCENT, DOLLARD DES ORMEAUX QC H9W 2A8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1986-08-18 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1986-08-17 | 1986-08-18 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1986-08-18 | current | 9400 St-laurent Blvd, Suite 401, Montreal, QC H2N 1P3 |
| Name | 1986-08-18 | current | LES INDUSTRIES TRICOT-TEX INDUSTRIES INC. |
| Status | 2004-01-06 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2003-07-22 | 2004-01-06 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1993-03-11 | 2003-07-22 | Active / Actif |
| Status | 1991-12-01 | 1993-03-11 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2004-01-06 | Dissolution | Section: 212 |
| 1986-08-18 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1998 | 1997-01-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1997 | 1997-01-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1996 | 1997-01-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Vetements Knc Inc. | 9400 St-laurent Blvd, Suite 402, Montreal, QC H2N 1P3 | 1996-08-01 |
| Les Tissus Carneyco Inc. | 9400 St-laurent Blvd, Suite 100, Montreal, QC H2N 1P3 | 1983-07-04 |
| Les Tricots Can-am Inc. | 9400 St-laurent Blvd, Suite 206, Montreal, QC H2N 1N3 | 1987-08-05 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Syp-tex Inc. | 9400 Boul St-laurent, Montreal, QC H2N 1P3 | 1997-04-11 |
| Confection Decimo Inc. | 9400 Boulevard St-laurent, Suite 204, Montreal, QC H2N 1P3 | 1995-11-14 |
| 3006191 Canada Inc. | 9400 Blvd. St-laurent, Suite 206, Montreal, QC H2N 1P3 | 1994-02-18 |
| 2881390 Canada Inc. | 9400 St-lawrence Blvd., Suite 206, Montreal, QC H2N 1P3 | 1992-12-23 |
| 10 Compte Productions Inc. | 9400 St-lawrence, Suite 500, Montreal, QC H2N 1P3 | 1990-04-20 |
| Investissements Gruia Inc. | 9400 St-laurent, Suite 700, Montreal, QC H2N 1P3 | 1988-08-24 |
| Creations Kankid International Inc. | 9400 St-lawrence Boulevard, Suite 300, Montreal, QC H2N 1P3 | 1986-12-01 |
| Investissements Gerard Abitbol Inc. | 9400 St-lawrence Boul., Suite 500, Montreal, QC H2N 1P3 | 1984-11-21 |
| Textiles Intertrend 16 Inc. | 9400 Boul St. Laurent, Suite 401, Montreal, QC H2N 1P3 | 1984-01-27 |
| Investissements Jerry Hodess Ltee | 9400 St. Laurent Boul., Suite 500, Montreal, QC H2N 1P3 | 1983-07-20 |
| Find all corporations in postal code H2N1P3 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| LORNE ROMOFF | 5241 GLOBERT, MONTRAL QC H3W 2E6, Canada |
| RONABETH ZANDPRONMAN | 148 BUTTERNUT CRESCENT, DOLLARD DES ORMEAUX QC H9W 2A8, Canada |
| DANNY PRONMAN | 148 BUTTERNUT CRESCENT, DOLLARD DES ORMEAUX QC H9W 2A8, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H2N1P3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| G.g.m. Fashion Industries Inc. | 5455 De Gaspe, Suite 600, Montreal, QC H2T 3B3 | 1987-01-30 |
| Flander's Technology Industries (f.t.i.) Inc. | 965 Dunlop, Outremont, QC H2V 2W9 | 1984-11-08 |
| P.g.h. Industries Limited | 210 Glen Morris Road East, St-george, ON N0E 1N0 | 1965-09-01 |
| In. Vog Industries Inc. | 3333 Graham Blvd., Suite 308a, Mont-royal, QC H3R 3L5 | 2012-06-12 |
| P G Decorative Industries Inc. | 4957 Rue Jean Brillant, Montreal, QC H3W 1T8 | 1979-11-09 |
| Conseil Des Industries Durables (cid) | 147-75, Boul. De Mortagne, Boucherville, QC J4B 6Y4 | 2013-04-29 |
| Les Industries De Fibres De Verre Ifc Inc. | 4740 Des Alouettes, Ste-catherine, QC H9R 2H7 | 1996-02-07 |
| Industries Stena (industries) Inc. | 6135 Boul.couture, Saint-leonard, QC H1P 3G7 | 1997-05-22 |
| P & S Industries D'eau Inc. | 2500 Victoria Avenue, Suite 1500, Regina, SK S4P 3X2 | |
| C-mac Industries Inc. | 1000 De La GauchetiÈre Street West, Suite 2100, MontrÉal, QC H3B 4W5 | 1985-10-07 |
Please comment or provide details below to improve the information on LES INDUSTRIES TRICOT-TEX INDUSTRIES INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.