151492 CANADA LTD. (Corporation# 2085721) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 18, 1986.
| Corporation ID | 2085721 |
| Business Number | 872031687 |
| Corporation Name | 151492 CANADA LTD. |
| Registered Office Address |
12 Vanalstine Drive Trenton ON K8V 3G6 |
| Incorporation Date | 1986-08-18 |
| Dissolution Date | 1988-03-08 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JAMES P. BUCKNELL | 27 VANALSTINE DRIVE, TRENTON ON K8V 3G6, Canada |
| EDITH BUCKNELL | 27 VANALSTINE DRIVE, TRENTON ON K8V 3G6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1986-08-18 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1986-08-17 | 1986-08-18 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1986-08-18 | current | 12 Vanalstine Drive, Trenton, ON K8V 3G6 |
| Name | 1986-08-18 | current | 151492 CANADA LTD. |
| Status | 1988-03-08 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1986-08-18 | 1988-03-08 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1988-03-08 | Dissolution | |
| 1986-08-18 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11385577 Canada Corp. | 113 Parkview Heights, Trenton, ON K8V 0A2 | 2019-05-01 |
| Bakuautoparts Limited | 83 Downs Road, Quinte West, ON K8V 0A9 | 2019-11-17 |
| Trom Global Aerospace Total Solutions Incorporated | 105 Aspen Drive, Trenton, ON K8V 0E2 | 2016-08-01 |
| Trevtan Group Inc. | 24 Liberty Crescent, Trenton, ON K8V 0G2 | 2002-05-10 |
| 12554755 Canada Limited | 18b Breadner Blvd, Trenton, ON K8V 1E2 | 2020-12-08 |
| 12378876 Canada Inc. | 14 Breadner Boulevard, Trenton, ON K8V 1E2 | 2020-09-29 |
| Meshtek Canada Corporation | 14 Breadner, Trenton, ON K8V 1E2 | 2020-04-22 |
| 12378949 Canada Inc. | 14 Breadner Boulevard, Trenton, ON K8V 1E2 | 2020-09-29 |
| Stoneart Distributors Worldwide Ltd. | 126-207 Dundas Street East, Trenton, ON K8V 1L8 | 2019-09-12 |
| Crime Prevention Centre for Migration, Refugees and Settlement | 209 Dundas Street East, Trenton, ON K8V 1L8 | 2019-03-12 |
| Find all corporations in postal code K8V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JAMES P. BUCKNELL | 27 VANALSTINE DRIVE, TRENTON ON K8V 3G6, Canada |
| EDITH BUCKNELL | 27 VANALSTINE DRIVE, TRENTON ON K8V 3G6, Canada |
| City | TRENTON |
| Post Code | K8V3G6 |
Please comment or provide details below to improve the information on 151492 CANADA LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.