CENTRE MEDICAL NOTRE-DAME "LACHINE" INC. (Corporation# 2085577) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 18, 1986.
| Corporation ID | 2085577 |
| Business Number | 125829580 |
| Corporation Name | CENTRE MEDICAL NOTRE-DAME "LACHINE" INC. |
| Registered Office Address |
1515 Rue Notre Dame Lachine QC H8S 2E4 |
| Incorporation Date | 1986-08-18 |
| Dissolution Date | 2016-07-31 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DAVID GRUNBAUM | 5565 BORDEN AVE, COTE ST-LUC QC H4V 2T7, Canada |
| YVES AFFAKI | 5659 QUEEN MARY RD, HAMPSTEAD QC H3X 1X2, Canada |
| GEORGES AFFAKI | 5659 QUEEN MARY RD, HAMPSTEAD QC H3X 1X2, Canada |
| GERALD E. TABAK | 5612 SIR WINSTON CHURCHILL, COTE ST-LUC QC H4W 2V9, Canada |
| DAVID PORTNOY | 5902 BEETHOVEN AVE, COTE ST-LUC QC H4W 3B6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1986-08-18 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1986-08-17 | 1986-08-18 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1986-08-18 | current | 1515 Rue Notre Dame, Lachine, QC H8S 2E4 |
| Name | 1986-08-18 | current | CENTRE MEDICAL NOTRE-DAME "LACHINE" INC. |
| Status | 2016-07-31 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2016-01-20 | 2016-07-31 | Active / Actif |
| Status | 2016-01-19 | 2016-01-20 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1993-07-15 | 2016-01-19 | Active / Actif |
| Status | 1992-12-01 | 1993-07-15 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-07-31 | Dissolution | Section: 210(2) |
| 2007-08-13 | Amendment / Modification | |
| 1986-08-18 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2015 | 2015-04-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2014 | 2014-04-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2013 | 2013-04-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9448411 Canada Inc. | 1515 Notre-dame Street, Lachine, QC H8S 2E4 | 2015-09-22 |
| Medialpha Research Center Inc. | 1515 Rue Notre Dame, Lachine, QC H8S 2E4 | 2008-08-13 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Eastapple Inc. | Apt. 302, 379 Avenue Skaniatarati, Montreal, QC H8S 0A1 | 2020-10-01 |
| 10763616 Canada Inc. | 7-429 21e Avenue, MontrГ©al, QC H8S 0A4 | 2018-05-02 |
| 8981485 Canada Inc. | 433 21st Avenue, #3, Lachine, QC H8S 0A4 | 2015-02-06 |
| M4bi Inc. | 7-433, 21e Avenue, Lachine, QC H8S 0A4 | 2010-07-14 |
| J.p. Aero Structures Inc. | 6 - 431, 21e Avenue, Lachine, QC H8S 0A4 | 2003-01-09 |
| 3834247 Canada Inc. | 7-433 21e Avenue, MontrГ©al, QC H8S 0A4 | |
| 8286302 Canada Inc. | 722 Apt C 2nd Avenue, Lachine, QC H8S 0A5 | 2012-08-30 |
| 10314064 Canada Inc. | 418 - 2305 Rue Remembrance, MontrГ©al, QC H8S 0A9 | 2017-07-09 |
| Gestions Des Risques Barricades Inc. | 602-2305, Rue Remembrance, Lachine, QC H8S 0A9 | 2017-06-21 |
| Entreprise Fintegro Inc. | 405-2305, Rue Remembrance, MontrГ©al, QC H8S 0A9 | 2014-08-26 |
| Find all corporations in postal code H8S | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DAVID GRUNBAUM | 5565 BORDEN AVE, COTE ST-LUC QC H4V 2T7, Canada |
| YVES AFFAKI | 5659 QUEEN MARY RD, HAMPSTEAD QC H3X 1X2, Canada |
| GEORGES AFFAKI | 5659 QUEEN MARY RD, HAMPSTEAD QC H3X 1X2, Canada |
| GERALD E. TABAK | 5612 SIR WINSTON CHURCHILL, COTE ST-LUC QC H4W 2V9, Canada |
| DAVID PORTNOY | 5902 BEETHOVEN AVE, COTE ST-LUC QC H4W 3B6, Canada |
| City | LACHINE |
| Post Code | H8S 2E4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Centre De Reparations Claude Harrison Inc. | 1955 Notre-dame Street, Lachine, QC H8S 2G1 | 1981-08-10 |
| Medialpha Research Center Inc. | 1515 Rue Notre Dame, Lachine, QC H8S 2E4 | 2008-08-13 |
| Sweet Jeans (lachine) Ltd/ltee | 685 Notre Dame Street, Lachine, QC | 1977-05-09 |
| Centre De Regime Medical Motivation (m.m.d.c.i.) Inc. | 4905 Fairway Street, Lachine, QC H8T 1B7 | 1987-09-01 |
| Notre Dame Collection Limited | 4 Est R Notre Dame, Suite 701, Montreal, QC | 1963-04-11 |
| Notre Dame Pastry Inc. | 3824 Notre Dame, Chomedey, Ville De Laval, QC | 1979-04-11 |
| Gestion Rjb Notre-dame Inc. | 2491 Notre Dame Street, Montreal, QC H3J 1N6 | 2005-07-11 |
| Devimmobilia Inc. | 1100 Rue Notre-dame, Lachine, QC H8S 2C4 | 2015-03-28 |
| Jvv Enterprises Inc. | 1405 Notre-dame, Lachine, QC H8S 2E2 | 2003-05-02 |
| Mydance Inc. | 1127 Notre-dame, Lachine, QC H8S 2C5 | 2011-01-18 |
Please comment or provide details below to improve the information on CENTRE MEDICAL NOTRE-DAME "LACHINE" INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.