GRUNBAUM REALTIES INC. (Corporation# 2085500) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 18, 1986.
| Corporation ID | 2085500 |
| Business Number | 877142430 |
| Corporation Name | GRUNBAUM REALTIES INC. |
| Registered Office Address |
5565 Borden Avenue Cote St Luc QC H4V 2T7 |
| Incorporation Date | 1986-08-18 |
| Dissolution Date | 2015-12-08 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DAVID GRUNBAUM | 5565 BORDEN AVENUE, COTE ST LUC QC H4V 2T7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1986-08-18 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1986-08-17 | 1986-08-18 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1986-08-18 | current | 5565 Borden Avenue, Cote St Luc, QC H4V 2T7 |
| Name | 1986-08-18 | current | GRUNBAUM REALTIES INC. |
| Status | 2015-12-08 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1986-08-18 | 2015-12-08 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-12-08 | Dissolution | Section: 210(2) |
| 1986-08-18 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2014 | 2014-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2013 | 2013-06-17 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2012 | 2012-07-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 5565 BORDEN AVENUE |
| City | COTE ST LUC |
| Province | QC |
| Postal Code | H4V 2T7 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10792381 Canada Inc. | 5585 Borden Avenue, Cote St-luc, QC H4V 2T7 | 2018-05-21 |
| D. Sitaru-md Inc. | 5569, Avenue Borden, CГґte-saint-luc, QC H4V 2T7 | 2012-11-26 |
| Bois Ionasescu-gheorghiu Inc. | 5581, Avenue Borden, Cote St-luc, QC H4V 2T7 | 2010-11-30 |
| 3343111 Canada Inc. | 5583 Borden Avenue, CГґte St. Luc, QC H4V 2T7 | 1997-02-03 |
| 2768780 Canada Inc. | 916a, Ste Catherine Est., Montreal, QC H4V 2T7 | 1991-12-01 |
| 98640 Canada Inc. | 5573 Borden Ave., Cote St-luc, QC H4V 2T7 | 1980-06-05 |
| 93028 Canada Ltd. | 5565 Borden Avenue, Montreal, QC H4V 2T7 | 1979-07-06 |
| D. Sitaru-2770 Inc. | 5569, Avenue Borden, CГґte-saint-luc, QC H4V 2T7 | 2016-11-01 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3889084 Canada Inc. | 7005 Cote-saint-luc Rd. Cp55025 Belmore, Montreal, QC H4V 0A1 | 2001-04-24 |
| Bb People Helping People Foundation | 7171 CГґte Saint-luc Road, CГґte Saint-luc, QC H4V 0A5 | 2015-11-12 |
| 11620479 Canada Inc. | 6527, Baily Road, Montreal, QC H4V 1A1 | 2019-09-11 |
| We Love Frenchies Canada Inc. | 6509, Chemin Baily, CГґte-saint-luc, QC H4V 1A1 | 2019-04-05 |
| 10047864 Canada Inc. | 6525 Baily Road, Cote St-luc, QC H4V 1A1 | 2017-01-04 |
| 8936285 Canada Inc. | 6521 Baily Road., Cote St.luc, QC H4V 1A1 | 2014-06-26 |
| 8092591 Canada Inc. | 6543, Ch. Baily, Cote St Luc, QC H4V 1A1 | 2012-01-28 |
| 7702396 Canada Inc. | 6521 Baily Road, Cote St.luc, QC H4V 1A1 | 2010-11-17 |
| 3830721 Canada Inc. | 6527 Baily Road, Cote St. Luc, QC H4V 1A1 | 2000-11-03 |
| 8249628 Canada Inc. | 6521 Baily Road, Cote St.luc, QC H4V 1A1 | 2012-07-12 |
| Find all corporations in postal code H4V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DAVID GRUNBAUM | 5565 BORDEN AVENUE, COTE ST LUC QC H4V 2T7, Canada |
| City | COTE ST LUC |
| Post Code | H4V 2T7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| De Champlain-laverdure Realties Ltd. | 38-3400, Avenue Ridgewood, MontrГ©al, QC H3V 1C2 | |
| Emjay Realties Ltd. | 1300 Don Mills Rd., Suite 130, Don Mills, QC M3B 2W6 | 1977-01-25 |
| J.e.s. Realties Ltd. | 3 Mendel, Candiac, QC | 1979-10-02 |
| Mts Realties Inc. | 67 Barre Street, Barrie, ON L4N 7P1 | 2011-01-12 |
| Vac Realties Inc. | 338 Est, St-antoine, Montreal, QC H2Y 1A3 | 1978-11-20 |
| R.o.h. Realties Inc. | 850 Education Rd, Cornwall, ON K6H 6B8 | 1992-10-23 |
| Lt Realties Inc. | 67 Barre Drive, Barrie, ON L4N 7P1 | 2011-01-12 |
| Arc-fil Immobilier Inc. | 940 Mccaffrey, St. Laurent, QC H4T 2C7 | 2002-07-31 |
| Scarabelli Realties Inc. | 44 Chamberlain Ave., Ottawa, ON K1S 1V9 | 2005-12-22 |
| Woodside Realties Limited | P.o.box 7, Montreal 101, ON | 1952-02-20 |
Please comment or provide details below to improve the information on GRUNBAUM REALTIES INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.