DUVABES INVESTMENTS INC. (Corporation# 2085453) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 18, 1986.
| Corporation ID | 2085453 |
| Business Number | 879577559 |
| Corporation Name |
DUVABES INVESTMENTS INC. PLACEMENTS DUVABES INC. |
| Registered Office Address |
3451 St-jacques Montreal QC H4C 1H1 |
| Incorporation Date | 1986-08-18 |
| Dissolution Date | 1992-08-13 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| GILLES MARTIN | 36 FUNDY, MART F, C.P. 1317, MONTREAL QC H5A 1H1, Canada |
| JEAN FOURNIER | 36 FUNDY, MART F, C.P. 1317, MONTREAL QC H5A 1H1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1986-08-18 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1986-08-17 | 1986-08-18 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1986-08-18 | current | 3451 St-jacques, Montreal, QC H4C 1H1 |
| Name | 1986-08-18 | current | DUVABES INVESTMENTS INC. |
| Name | 1986-08-18 | current | PLACEMENTS DUVABES INC. |
| Status | 1992-08-13 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1986-08-18 | 1992-08-13 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1992-08-13 | Dissolution | |
| 1986-08-18 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1990 | 1989-12-18 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 177286 Canada Inc. | 3451 St-jacques, Montreal, QC H4C 1H1 | 1978-05-26 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Pandru Inc. | 54 Sainte-marguerite Street, Apartment 102, Montreal, QC H4C 0A3 | 2007-02-12 |
| L'avaaq | 5400 Chemin De La Cote St-paul #108, Montreal, QC H4C 0A4 | 2017-02-21 |
| Agence Raymond Chartrand Inc. | 518 - 5400 Ch De La CГґte St-paul, Montreal, QC H4C 0A4 | 1988-07-13 |
| 12540924 Canada Inc. | 202-765 Rue Bourget, MontrГ©al, QC H4C 0A5 | 2020-12-02 |
| Pamba Menu Inc. | 765 Rue Bourget, Apt 504, Montreal, QC H4C 0A5 | 2020-11-11 |
| 10646911 Canada Inc. | 316-765 Bourget Street, MontrГ©al, QC H4C 0A5 | 2018-02-22 |
| 10335240 Canada Inc. | 112-765, Rue Bourget, Saint-henri, QC H4C 0A5 | 2017-07-24 |
| Maxy Ventures Inc. | 765 Bourget. #316, Montreal, QC H4C 0A5 | 2016-11-28 |
| 6143571 Canada Inc. | 765, Rue Bourget, Suite 131, Montreal, QC H4C 0A5 | 2003-09-26 |
| 10581933 Canada Inc. | 112-765, Rue Bourget, Saint-henri, QC H4C 0A5 | 2018-01-15 |
| Find all corporations in postal code H4C | ||
| Name | Address |
|---|---|
| GILLES MARTIN | 36 FUNDY, MART F, C.P. 1317, MONTREAL QC H5A 1H1, Canada |
| JEAN FOURNIER | 36 FUNDY, MART F, C.P. 1317, MONTREAL QC H5A 1H1, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H4C1H1 |
| Category | investment |
| Category + City | investment + MONTREAL |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Placements B.a.f. Inc. | 312 Hidden Trail, Toronto, ON M2R 3R8 | 1979-02-28 |
| Yro Investments Inc. | 110 Maplewood, Outremont, QC H2V 2M3 | 1983-06-08 |
| Les Placements Bur-cap Inc. | 115 Promenade Riverside, Shediac, NB E4P 2N7 | 1979-02-16 |
| M.h.m. Investments Inc. | 750 D'auvergne, App. 405, Longueuil, QC J4H 3V2 | 1978-07-31 |
| Les Placements 700 M.c. Investments Inc. | 4733 Rue Colombey, St-leonard, QC H1R 3C9 | 1985-09-23 |
| K.c. Val Investments Inc. | 328, Rue Des Chutes Wilson, Saint-jГ©rГґme, QC J7Y 5H6 | 1992-12-28 |
| Placements J.b.h.g.investments Inc. | 196 Robinson Street, Suite 202, Moncton, NB E1C 5C4 | 1990-02-19 |
| Placements Sharda Investments Inc. | 73 Rue Noyan, Saint-bruno, QC J3V 1H4 | |
| Placements C.m.b.a. Ltee | 115 Linwood Crescent, MontrÉal, QC H3P 1J1 | 1979-06-21 |
| Ham-gar Investments Inc. | 833 Carre Hotte, Ste-therese, QC J7E 2M7 |
Please comment or provide details below to improve the information on DUVABES INVESTMENTS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.