LES IMMEUBLES DAVID- JONATHAN INC. (Corporation# 2085402) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 18, 1986.
| Corporation ID | 2085402 |
| Business Number | 125372664 |
| Corporation Name | LES IMMEUBLES DAVID- JONATHAN INC. |
| Registered Office Address |
408, 90e Avenue Laval, QC H7W 3L2 |
| Incorporation Date | 1986-08-18 |
| Dissolution Date | 2000-03-06 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| HANANIA ABISSIDAN | 4666 NOTRE-DAME, CHOMEDEY QC H7W 1T8, Canada |
| SIMON ABISSIDAN | 250 BOUL. DE GUIRE, ST-LAURENT QC H2J 1Y1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1986-08-18 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1986-08-17 | 1986-08-18 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2012-07-09 | current | 408, 90e Avenue, Laval,, QC H7W 3L2 |
| Address | 2006-10-27 | 2012-07-09 | 1230 Mont-royal Est, Montreal, QC H2J 1Y1 |
| Address | 1986-08-18 | 2006-10-27 | 1230 Mont-royal Est, Montreal, QC H2J 1Y1 |
| Name | 2006-10-27 | current | LES IMMEUBLES DAVID- JONATHAN INC. |
| Name | 1986-08-18 | 2006-10-27 | LES IMMEUBLES DAVID- JONATHAN INC. |
| Status | 2006-10-27 | current | Active / Actif |
| Status | 2000-03-06 | 2006-10-27 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1995-12-01 | 2000-03-06 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1986-08-18 | 1995-12-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2006-10-27 | Revival / Reconstitution | |
| 2000-03-06 | Dissolution | Section: 212 |
| 1986-08-18 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-03-31 | Non-distributing corporation with more than 50 shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas fait appel au public et comptant plus de 50 actionnaires |
| 2019 | 2019-08-27 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-08-26 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-08-25 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Cangateway for Language and Vocational Education Inc. | 466 90e Av, Laval, QC H7W 3L2 | 2012-06-18 |
| Canadian Deliver Experts for Cargo and Couriers Inc. | 466 90e Av, Laval, QC H7W 3L2 | 2017-11-26 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Younik Style Inc. | 1665 Raoul-lagacГ©, Laval, QC H7W 0A2 | 2014-01-03 |
| 7786026 Canada Inc. | 1655 Raoul-lagace, Laval, QC H7W 0A2 | 2011-02-23 |
| 7339151 Canada Inc. | 1730 Rue Raoul-lagacГ©, Laval, QC H7W 0A2 | 2010-02-24 |
| 12448122 Canada Inc. | 1730 Rue Raoul-lagacГ©, Laval, QC H7W 0A2 | 2020-10-26 |
| 8268436 Canada Inc. | 1760 Raoul-lagacГ©, Laval, QC H7W 0A3 | 2012-08-07 |
| Chr Projects Inc. | 1770 Raoul-lagace, Laval, QC H7W 0A3 | 1997-09-08 |
| 11970585 Canada Inc. | 1760 Rue Raoul-lagacГ©, Laval, QC H7W 0A3 | 2020-03-20 |
| Easy1 Booking Inc. | 4889 Rue De Horta, Laval, QC H7W 0A4 | 2020-04-21 |
| Sammoun Electrique Inc. | 4853 Rue De Horta, Laval, QC H7W 0A4 | 1985-04-29 |
| 7263422 Canada Inc. | 5009 Horta, Laval, QC H7W 0A5 | 2009-10-21 |
| Find all corporations in postal code H7W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| HANANIA ABISSIDAN | 4666 NOTRE-DAME, CHOMEDEY QC H7W 1T8, Canada |
| SIMON ABISSIDAN | 250 BOUL. DE GUIRE, ST-LAURENT QC H2J 1Y1, Canada |
| City | LAVAL, |
| Post Code | H7W 3L2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Galerie D'art Jonathan Inc. | 1185 Duquette, Val David, QC J0T 2N0 | 1989-07-10 |
| Ub David & I'11 B Jonathan Inc. | 74 Marquis Crescent, Regina, SK S4S 6J9 | 1989-12-18 |
| The David/jonathan Project | 5074, 8th Line, Georgetown, ON L7G 4S4 | 2007-09-21 |
| Importation Et Exportation Jonathan David Inc. | 3663 St-jules, Jonquiere, QC G7X 2K8 | 1985-03-14 |
| Les Livres Jonathan/daniel Ltee | 3349 B Sources Blvd., Dollard-des-ormeaux, QC H9B 1Z8 | 1978-05-16 |
| Mode De Cuir Jonathan Christopher Ltee | 53 Argyle Drive, Kirkland, QC H9H 3R2 | 1978-08-30 |
| Cuir Jonathan Kamal Inc. | 1216 Henri Bourassa East, Suite 12, Montreal, QC H2C 1G5 | 1987-11-04 |
| Jonathan Carr Textile Brokers Inc. | 4175 Rue Sainte-catherine West, Apt. 1202, Montreal, QC H3Z 3C9 | 1991-09-26 |
| Gestion Jonathan Carr Inc. | 4175 Rue Sainte-catherine West, Apt. 1202, Westmount, QC H3Z 3C9 | 1993-04-23 |
| Placements Jonathan GagnÉ LtÉe | 2900 Major Mackenzie Drive East, Markham, ON L6C 0G6 | 2020-01-14 |
Please comment or provide details below to improve the information on LES IMMEUBLES DAVID- JONATHAN INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.