BAILLARGEON COMPTABILITE INFORMATISEE INC. (Corporation# 2085364) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 15, 1986.
| Corporation ID | 2085364 |
| Business Number | 120507355 |
| Corporation Name | BAILLARGEON COMPTABILITE INFORMATISEE INC. |
| Registered Office Address |
148 Minerve Repentigny QC J6A 6L5 |
| Incorporation Date | 1986-08-15 |
| Dissolution Date | 2011-02-01 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| BAILLARGEON, J-LOUIS | 562 LAURENDEAU, SUITE 4, REPENTIGNY QC J6A 7H3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1986-08-15 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1986-08-14 | 1986-08-15 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1986-08-15 | current | 148 Minerve, Repentigny, QC J6A 6L5 |
| Name | 1986-08-15 | current | BAILLARGEON COMPTABILITE INFORMATISEE INC. |
| Status | 2011-02-01 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1990-02-15 | 2011-02-01 | Active / Actif |
| Status | 1989-12-01 | 1990-02-15 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-02-01 | Dissolution | Section: 210(1) |
| 1986-08-15 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2010 | 2010-01-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2009 | 2009-01-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2008 | 2008-01-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 148 MINERVE |
| City | REPENTIGNY |
| Province | QC |
| Postal Code | J6A 6L5 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Nisato Inc. | 148 Rue Minerve, Repentigny, QC J6A 6L5 | 1982-11-16 |
| 127975 Canada Ltee | 148 Rue Minerve, Repentigny, QC J6A 6L5 | 1983-11-08 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Water Damage Prevention Association of Canada | 211 Boulevard Brien, Unit 8, Suite 110, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2020-05-15 |
| 10771082 Canada Ltd. | 8-211 Boulevard Brien, Suite 334, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2018-05-07 |
| Ungava Telecom Inc. | 8-211 Boul Brien, Suite 431, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2017-05-17 |
| Deart Inc. | 8-211 Boul. Brien Suite # 338, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2016-11-11 |
| 9964096 Canada Inc. | 8-211, Boul. Brien Suite # 338, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2016-10-29 |
| Novarius Inc. | 8-211, Boulevard Brien, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2016-04-28 |
| 9650059 Canada Inc. | 8-211 Brien Suite #101, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2016-02-29 |
| Cyberhexa Inc. | 8-211, Boul. Brien, Suite 103, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2015-11-09 |
| So Beautyfull Cosmetics International Inc. | 319-8-211, Boulevard Brien, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2014-12-03 |
| 8580286 Canada Inc. | 8-211 Brien, Suite #101, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2013-07-15 |
| Find all corporations in postal code J6A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| BAILLARGEON, J-LOUIS | 562 LAURENDEAU, SUITE 4, REPENTIGNY QC J6A 7H3, Canada |
| City | REPENTIGNY |
| Post Code | J6A6L5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| A. & L. Baillargeon Ltee | 1260 Old Innes Road, Unit 602, Ottawa, ON K1B 3V3 | 1971-03-09 |
| Baillargeon Doors Inc. | 430 Route 108, C P 489, St-ephrem, Beauce, QC G0M 1R0 | 1984-05-17 |
| Artisanats Et Menuiserie Baillargeon Ltee. | R.r. 2, Stittsville, ON K0A 3G0 | 1982-05-07 |
| F. Baillargeon Limited | 230 St-pierre, St. Constant, QC J0L 1X0 | 1917-02-19 |
| Commercial Management & Comptabilite of Electronic Service S.e.g.c.c. Inc. | 10 St Jacques Ouest, Montreal, QC | 1982-11-09 |
| Investissement International Baillargeon Inc. | 4963 Rue De La Morandiere, Pierrefonds, QC H9K 1S6 | |
| A & F. Baillargeon Express Ottawa Limited | 5600 Ferrier Street, Mount-royal, QC H4P 1M7 | 1933-10-11 |
| Automobile Bernard Baillargeon Inc. | 61 Hymus Boulevard, Pointe-claire, QC H9R 1E2 | 1986-07-22 |
| F.m.g.i. Formation, Methodes En Gestion Informatisee Inc. | 206 Elgar Park, Ile Des Soeurs, QC H3E 1C8 | 1986-12-31 |
| Gestion Immobiliere Commerciale Informatisee G.i.c.i. Inc. | 3 Boul Simard, Suite 1201, St-lambert, QC J4S 1Y8 | 1984-08-24 |
Please comment or provide details below to improve the information on BAILLARGEON COMPTABILITE INFORMATISEE INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.