ALGOMA LABORATORIES LIMITED (Corporation# 2085283) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 2085283 |
| Business Number | 871772455 |
| Corporation Name | ALGOMA LABORATORIES LIMITED |
| Registered Office Address |
955 Queen Street East Sault Ste-marie ON P6A 2C4 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DOUGLAS M. PHILLIPS | 1472 TECUMSEH PARK DRIVE, MISSISSAUGA ON L5H 2W6, Canada |
| WILFRED G. LEWITT | 200 MINEOLA ROAD WEST, MISSISSAUGA ON L5G 2C7, Canada |
| JOHN A. ROGERS | 13 REIGATE ROAD, ISLINGTON ON M9A 2Y1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1986-08-15 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1986-08-14 | 1986-08-15 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1986-08-15 | current | 955 Queen Street East, Sault Ste-marie, ON P6A 2C4 |
| Name | 1986-08-15 | current | ALGOMA LABORATORIES LIMITED |
| Status | 1986-11-01 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1986-08-15 | 1986-11-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1986-08-15 | Continuance (import) / Prorogation (importation) | Jurisdiction: Ontario |
| Address | 955 QUEEN STREET EAST |
| City | SAULT STE-MARIE |
| Province | ON |
| Postal Code | P6A 2C4 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Cavanagh Health Services Corporation | 766 Bay St., Sault Ste Marie, ON P6A 0A1 | 1998-12-10 |
| Geo-shelter Corporation | 19 Bear Creek Avenue, Batchewana First Nation, ON P6A 0A5 | 2019-12-18 |
| Rlc Cosmetics Ltd. | 599 Moss Road, Sault Ste. Marie, ON P6A 0B5 | 2020-07-30 |
| Idsolid Canada Ltd. | 79 Knightshade Drive, Vaughan, ON P6A 0B5 | 2019-11-03 |
| Black Fox Fishing Inc. | 103 Metig St, Batchewana First Nation, ON P6A 0C4 | 2017-06-18 |
| Zodidate Inc. | 642 Albert Street West, Sault Ste. Marie, ON P6A 1C6 | 2020-03-25 |
| 10:04 Productions Inc. | 25 Wellington St West, #1, Sault Ste. Marie, ON P6A 1G9 | 2015-11-10 |
| Raridad Inc. | 32 Wellington Street West, Sault Ste. Marie, ON P6A 1H1 | 2019-12-03 |
| Arpo Studios Inc. | 32 Wellington Street West, Sault Ste. Marie, ON P6A 1H1 | 2020-01-29 |
| Darkstone Water Inc. | 180 Gore Street, Sault Ste. Marie, ON P6A 1M2 | 2014-09-30 |
| Find all corporations in postal code P6A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DOUGLAS M. PHILLIPS | 1472 TECUMSEH PARK DRIVE, MISSISSAUGA ON L5H 2W6, Canada |
| WILFRED G. LEWITT | 200 MINEOLA ROAD WEST, MISSISSAUGA ON L5G 2C7, Canada |
| JOHN A. ROGERS | 13 REIGATE ROAD, ISLINGTON ON M9A 2Y1, Canada |
| City | SAULT STE-MARIE |
| Post Code | P6A2C4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Algoma Tire Center Inc. | 1302 Algoma Road, Ottawa, ON K1B 3W8 | 2017-01-09 |
| Algoma Tankers Limited | 63 Church St., Suite 600, St.catharines, ON L2R 3C4 | 1997-11-27 |
| Algoma Tankers Limited | 63 Church Street, St. Catharines, ON L2R 3C4 | |
| Louis Helper Limited | 73 N. Algoma Street, Thunder Bay, ON P7A 4Z5 | 1952-09-23 |
| Cybernex Limited | 1257 Algoma Road, Po Box 9086, Ottawa, ON K1B 3W7 | 1974-02-08 |
| Systems Approach Limited | 1257 Algoma Road, Ottawa, ON K1B 3W7 | 1973-01-19 |
| Marchand Electrical Company Limited | 1283 Algoma Road, Ottawa, ON K1B 3W7 | 1934-02-10 |
| Essar Steel Algoma Inc. | 105 West Street, Sault Ste Marie, ON P6A 7B4 | |
| Algoma Steamships Limited | 145 King St West, 15th Floor, Toronto, ON M5H 2J3 | 1951-08-28 |
| Distillerie Mcguinness Limitee | 2 Algoma Street, Toronto, ON M8Y 1B9 | 1986-11-14 |
Please comment or provide details below to improve the information on ALGOMA LABORATORIES LIMITED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.