LES ENTREPRISES STEPHEN MOORE INC. (Corporation# 2085054) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 7, 1986.
| Corporation ID | 2085054 |
| Business Number | 103176137 |
| Corporation Name | LES ENTREPRISES STEPHEN MOORE INC. |
| Registered Office Address |
133 Sheraton Chateauguay QC J6K 2E6 |
| Incorporation Date | 1986-08-07 |
| Dissolution Date | 2003-01-28 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| STEPHEN MOORE | 133 SHERATON, CHATEAUGUAY QC J6K 2E6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1986-08-07 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1986-08-06 | 1986-08-07 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1986-08-07 | current | 133 Sheraton, Chateauguay, QC J6K 2E6 |
| Name | 1986-08-07 | current | LES ENTREPRISES STEPHEN MOORE INC. |
| Status | 2003-01-28 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1995-12-01 | 2003-01-28 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1986-08-07 | 1995-12-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2003-01-28 | Dissolution | Section: 212 |
| 1986-08-07 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1993 | 1993-05-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 133 SHERATON |
| City | CHATEAUGUAY |
| Province | QC |
| Postal Code | J6K 2E6 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| DÉpÔts-transit Inc. | 305 Boul. Albert Einstein, ChÂteauguay, QC J6K 0A3 | 1988-11-15 |
| Reparations Mercier Diezel Inc. | 295 Albert-einstein, Chateauguay, QC J6K 0A3 | 1984-11-07 |
| Les Constructions Marcel Lacroix Ltee | 134 Chemin De La Haute-riviГЁre, ChГўteauguay, QC J6K 0A4 | 1979-07-16 |
| Canada Maximum Investment Group Inc. | 42, Place De L'Г©pervier, ChГўteauguay, QC J6K 0A5 | 2018-09-02 |
| 9274561 Canada Incorporated | 1 Place De L'epervier, Chateauguay, QC J6K 0A5 | 2015-04-29 |
| 8526095 Canada Inc. | 36, Place De L'epervier, Chateauguay, QC J6K 0A5 | 2013-05-21 |
| Elma Transportation Inc. | 5, Place Du Vieux Village, Chateauguay, QC J6K 0A6 | 2018-04-09 |
| 11710761 Canada Inc. | 126 Rue Claire Raymond, Chateauguay, QC J6K 0A9 | 2019-10-30 |
| Nature Providers Inc. | 122 Rue Claire-raymond, Chateauguay, QC J6K 0A9 | 2015-05-25 |
| Sleek Analytics Inc. | 2-29 Rue Lajoie, ChГўteauguay, QC J6K 0B5 | 2013-03-09 |
| Find all corporations in postal code J6K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| STEPHEN MOORE | 133 SHERATON, CHATEAUGUAY QC J6K 2E6, Canada |
| City | CHATEAUGUAY |
| Post Code | J6K2E6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| The Monarch System Inc. | 73 Stephen Moore Drive, R. R. #5, Komoka, ON N0L 1R0 | 2011-03-25 |
| Michael Pasel Consulting Inc. | 132 Stephen Moore Dr, Komoka, ON N0L 1R0 | 2004-11-07 |
| (les) Entreprises Stephen E. Paterson Limitee | 24c 4 Street, Lot #24c - 6, Po Box 501, Ste Agathe Des Monts, QC J8C 3C6 | 1983-04-05 |
| Entreprises Stephen Iacono Ltee | 8027 Chabot Street, Montreal, QC H2E 2L8 | 1978-09-27 |
| Les Holdings Moore & Moore Ltee | 1010 St. Catherine Street West, Suite 620, Montreal, QC | 1978-03-03 |
| Les Entreprises Stephen Messer Ltee | 240 Heath St.w., Suite 704, Toronto, ON M5P 3L5 | 1974-06-24 |
| Hoimen & Stephen Enterprises Inc. | 169 Chemin Des Poiriers, Montmagny, QC G5V 3Z4 | 1980-03-21 |
| Les Entreprises Gaston Moore Inc. | 4228 48ieme Rue, Montreal, QC H1Z 1L4 | 1980-01-25 |
| Les Entreprises Stephen Montanaro Inc. | 3180 Rue De Dosquet, Laval, QC H7E 5C2 | 2020-10-19 |
| J.r.-stephen Yuen Entreprises Inc. | 50 Boul. Tache Est, Montmagny, QC G5V 1B8 | 1984-02-01 |
Please comment or provide details below to improve the information on LES ENTREPRISES STEPHEN MOORE INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.