B.V. FURNITURE STORES INC. (Corporation# 195979) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 24, 1977.
| Corporation ID | 195979 |
| Business Number | 103451894 |
| Corporation Name |
B.V. FURNITURE STORES INC. MAGASINS D'AMEUBLEMENT B.V. INC. - |
| Registered Office Address |
394 Isabey Bur. 210 St-laurent QC H4T 1V3 |
| Incorporation Date | 1977-03-24 |
| Dissolution Date | 2001-10-05 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 11 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| CLAUDE POULIN | 1562 RUE SAVOIE, PLESSISVILLE QC G6L 1K3, Canada |
| LORRAINE LABROSSE | 229 RUE PRINCIPALE, C.P. 220, PLAISANCE QC J0V 1S0, Canada |
| VIATEUR POITRAS | 35 RUE ST-LOUIS, RIVIERE DU LOUP QC G5R 2V3, Canada |
| SERGE DUCHARME | 1 RUE GAUTHIER NORD, NOTRE DAME DES PRAIRIES QC J6E 1T7, Canada |
| GERARD BOUCHARD | 225 WELLINGTON SUD, SHERBROOKE QC J1H 5E1, Canada |
| MICHEL ST-CYR | 160 BOUL. L'ANGE GARDIEN, L'ASSOMPTION QC J5W 1R5, Canada |
| DENIS ALAIN | 1823 BOUL. BONA DUSSAULT, ST-MARC DES CARRIERES QC G0A 4B0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1977-03-24 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1977-03-23 | 1977-03-24 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1977-03-24 | current | 394 Isabey, Bur. 210, St-laurent, QC H4T 1V3 |
| Name | 1977-03-24 | current | B.V. FURNITURE STORES INC. |
| Name | 1977-03-24 | current | MAGASINS D'AMEUBLEMENT B.V. INC. - |
| Status | 2001-10-05 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2001-06-05 | 2001-10-05 | Active - Intent to Dissolve Filed / Actif - Intention de dissolution dГ©posГ©e |
| Status | 1977-03-24 | 2001-06-05 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2001-10-05 | Dissolution | Section: 211 |
| 2001-06-05 | Statement of Intent to Dissolve / DГ©claration d'intention de dissolution | |
| 1977-03-24 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1999 | 1999-11-08 | Non-distributing corporation with more than 50 shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas fait appel au public et comptant plus de 50 actionnaires |
| 1998 | 1997-05-04 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1997 | 1997-05-04 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 394 ISABEY |
| City | ST-LAURENT |
| Province | QC |
| Postal Code | H4T 1V3 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Tevasource America Inc. | 438 Isabey St., Suite 103, Montreal, QC H4T 1V3 | 1998-09-14 |
| 2914361 Canada Inc. | 438 Isabey, Suite 103, St-laurent, QC H4T 1V3 | 1993-05-07 |
| 2887215 Canada Inc. | 438 Isabey Street, Suite 108, Saint-laurent, QC H4T 1V3 | 1993-01-14 |
| 174494 Canada Inc. | 450 Isabey Street, St. Laurent, QC H4T 1V3 | 1990-07-31 |
| D.t.g. Inc. | 398 Isabey Street, 2nd Floor, St-laurent, QC H4T 1V3 | 1987-03-31 |
| Control Technology Electronics Ctc (canada) Ltd. | 434 Isabey Street, St-laurent, QC H4T 1V3 | 1985-02-14 |
| Qudisq Computing Inc. | 450 Rue Isabey, St-laurent, QC H4T 1V3 | 1985-02-13 |
| Services De Traitement D'air D.g. Ltee | 450 Isabey, St Laurent, QC H4T 1V3 | 1979-11-09 |
| 152911 Canada Inc. | 438 Isabey Street, Suite 102, St-laurent, QC H4T 1V3 | 1980-01-25 |
| Papier Decarie Paper Inc. | 438 Isabey St., Suite 107, St-laurent, QC H4T 1V3 | 1980-04-08 |
| Find all corporations in postal code H4T1V3 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| CLAUDE POULIN | 1562 RUE SAVOIE, PLESSISVILLE QC G6L 1K3, Canada |
| LORRAINE LABROSSE | 229 RUE PRINCIPALE, C.P. 220, PLAISANCE QC J0V 1S0, Canada |
| VIATEUR POITRAS | 35 RUE ST-LOUIS, RIVIERE DU LOUP QC G5R 2V3, Canada |
| SERGE DUCHARME | 1 RUE GAUTHIER NORD, NOTRE DAME DES PRAIRIES QC J6E 1T7, Canada |
| GERARD BOUCHARD | 225 WELLINGTON SUD, SHERBROOKE QC J1H 5E1, Canada |
| MICHEL ST-CYR | 160 BOUL. L'ANGE GARDIEN, L'ASSOMPTION QC J5W 1R5, Canada |
| DENIS ALAIN | 1823 BOUL. BONA DUSSAULT, ST-MARC DES CARRIERES QC G0A 4B0, Canada |
| City | ST-LAURENT |
| Post Code | H4T1V3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Magasins De Stores Verticaux & Draperies Harrison Inc. | 6900 Decarie Blvd., Suite 122, Montreal, QC H3X 2T8 | 1988-05-10 |
| Les Magasins Г‰conofair Inc. | 6111 Du BoisГ© Ave., Apt. 2k, Montreal, QC H3S 2V8 | |
| Les Magasins Htc Inc. | 9393 Boul. Louis-h.-lafontaine, Anjou, QC H1J 1Y8 | 1988-01-14 |
| Jaf's Stores Ltd. | 7190 St. Hubert Street, Montreal, QC H2R 2N1 | 1980-01-07 |
| B.f. Furniture Inc. | 846 Bosse, Hauterive, QC G5C 1L6 | 1978-04-27 |
| De-mi Furniture Inc. | 2075 Rue Tillemont, Montreal, QC H2E 1E2 | 1981-04-02 |
| Les Magasins D'appareil Ljd Ltee | 1034 8th Ave. South West, Calgary, AB T2P 1J2 | 1973-01-08 |
| Ameublement Leclair & Seguin Furniture Inc. | 1993 Boul. St-joseph, Orleans, ON | 1984-08-24 |
| Magasins D'habillement Feminin T.m.l. Ltee | 3991 Ontario St. East, Montreal, QC H1W 1T1 | 1976-03-31 |
| Atlantic Co-operative Country Stores | 123 Halifax Street, P.o. Box 750, Moncton, NB E1C 8N5 | 2000-09-21 |
Please comment or provide details below to improve the information on B.V. FURNITURE STORES INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.