TANBEC LEATHER INC. (Corporation# 1959573) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 16, 1985.
| Corporation ID | 1959573 |
| Corporation Name |
TANBEC LEATHER INC. LES CUIRS TANBEC INC. |
| Registered Office Address |
231 St Vallier Est Quebec QC G1K 3G9 |
| Incorporation Date | 1985-07-16 |
| Dissolution Date | 1988-09-19 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| PAUL LAFRAMBOISE | 3584 BOIS DES CHENES, STE FOY QC G1W 3B1, Canada |
| BULENT BILL AYIK | 760 SABREVOIS, STE FOY QC G1V 3K7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1985-07-16 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1985-07-15 | 1985-07-16 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1985-07-16 | current | 231 St Vallier Est, Quebec, QC G1K 3G9 |
| Name | 1985-07-16 | current | TANBEC LEATHER INC. |
| Name | 1985-07-16 | current | LES CUIRS TANBEC INC. |
| Status | 1988-09-19 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1985-07-16 | 1988-09-19 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1988-09-19 | Dissolution | |
| 1985-07-16 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1987 | 1987-03-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1986 | 1987-03-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Orleans Express Coach Lines Inc. | 225 Boul. Charest Est, Quebec, QC G1K 3G9 | 1988-12-29 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Productions Se Inc. | 15-200, Rue Lalemant, QuГ©bec, QC G1K 0C2 | 2015-10-08 |
| Association Al-jama'a | 280 Rue Du Prince-Г‰douard, Apt 506, QuГ©bec, QC G1K 0E9 | 2015-10-22 |
| Enjeux Du Droit | 701-380, Rue De La Couronne, QuГ©bec, QC G1K 0G5 | 2020-06-26 |
| 11570897 Canada Inc. | 203-26, Rue De La Pointe-aux-liГЁvres, QuГ©bec, QC G1K 0G6 | 2019-08-15 |
| Goretti Music Ltd. | 346 Rue Ste-agnГ€s, Apt #4, Quebec, QC G1K 1E9 | 2005-04-28 |
| Epicerie G.a. Ratte Inc. | 202 Rue Taschereau, QuÉbec, QC G1K 1G7 | 1980-04-18 |
| 11566725 Canada Inc. | 3-293 Rue Cardinal-taschereau, QuÉbec, QC G1K 1G8 | 2019-08-13 |
| 3608336 Canada Inc. | 76, St-vallier, Quebec, QC G1K 1J6 | 1999-06-15 |
| BiotГ© CosmГ©tiques Inc. | 135 Rue Saint-vallier W., QuГ©bec, QC G1K 1J9 | 2009-09-03 |
| 4312651 Canada Inc. | 216 Rue Saint-vallier Ouest, Suite 2, QuГ©bec, QC G1K 1K2 | 2005-09-28 |
| Find all corporations in postal code G1K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| PAUL LAFRAMBOISE | 3584 BOIS DES CHENES, STE FOY QC G1W 3B1, Canada |
| BULENT BILL AYIK | 760 SABREVOIS, STE FOY QC G1V 3K7, Canada |
| City | QUEBEC |
| Post Code | G1K3G9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Tanbec Leather Ltd. | 231 Rue St Vallier Est, Quebec, QC G1K 3P4 | 1974-05-21 |
| A & G Leather Inc. | 18 Chemin Oka, St-eustache, QC J1R 1K5 | 1989-09-01 |
| Les Cuirs C.a.t. LtÉe | 2020 Croissant Toscanini, Brossard, QC J4W 3J6 | 1997-04-10 |
| Les Cuirs V.a.r. Inc. | 2069 Fauteux, Chomedey, Laval, QC H7T 2R4 | 1982-04-15 |
| Cuirs Italpel Inc. | 8420 Rue Champ D'eau, Suite 201, Montreal, QC H1P 1Y3 | 1997-02-03 |
| Leco Leather Goods Ltd. | 680 Rue Hudon, St-pascal, QC G0L 3Y0 | 1982-01-19 |
| Dimitris Leather Inc. | 540 Henri-bourassa East, Montreal, QC H3L 1C6 | 1988-12-06 |
| Les Cuirs Horizon Limitee | 5455 De Gaspe, Montreal, QC H2T 2A3 | 1976-01-27 |
| Fernando Leather Inc. | 3240 Boul Edouard Montpetit, App 6, Montreal, QC H3T 1J9 | 1988-09-09 |
| Cie De Cuirs Jays Richard Inc. | 615 Rene Levesque West, Suite 400, Montreal, QC H3B 1P5 | 1992-01-10 |
Please comment or provide details below to improve the information on TANBEC LEATHER INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.