THE ROSNY CORPORATION LIMITED (Corporation# 1959522) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 1959522 |
| Corporation Name | THE ROSNY CORPORATION LIMITED |
| Registered Office Address |
160 Maitland Road Goderich ON N7A 3Y6 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 6 - 6 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ROBERT E. GLASS | 166 DOUGLAS AVENUE, TORONTO ON M5M 1G6, Canada |
| ROBIN L. SULLY | RR 1, CARP ON K0A 1L0, Canada |
| KALLE SOOMER | 97 STRATFORD CRES., TORONTO ON M4N 1C7, Canada |
| BRUCE A. SULLY | 5 COBOURG STREET, GODERICH ON N7A 2J1, Canada |
| STEPHEN R. SYMES | RR 5, GODERICH ON N7A 3Y2, Canada |
| ISABEL J. SULLY | 5 COBOURG STREET, GODERICH ON N7A 2J1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1985-07-16 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1985-07-15 | 1985-07-16 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1985-07-16 | current | 160 Maitland Road, Goderich, ON N7A 3Y6 |
| Name | 1985-07-16 | current | THE ROSNY CORPORATION LIMITED |
| Status | 1985-08-01 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1985-07-16 | 1985-08-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1985-07-16 | Continuance (import) / Prorogation (importation) | Jurisdiction: Ontario |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Outillages Routiers Champion Limitee | 160 Maitland Road, Goderich, ON N7A 3Y6 | |
| Les Outillages Routiers Champion Limitee | 160 Maitland Road, Goderich, ON N7A 3Y6 | |
| Les Outillages Routiers Champion LimitÉe | 160 Maitland Road, Goderich, ON N7A 2X2 | |
| Crml Acquisition Ltd. | 160 Maitland Road, Goderich, QC N7A 2X2 | 1988-06-02 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gearco Limited | Maitland Road, Goderich, ON N7A 3Y6 | 1977-08-11 |
| Les Outillages Routiers Champion Limitee | 160 Maitland Rd, P.o.box 10, Goderich, ON N7A 3Y6 | 1915-05-12 |
| Gearco Limited | 10 Maitland Road, Goderich, ON N7A 3Y6 | |
| Les Outillages Routiers Champion Service Des Ventes Ltee | 160 Maitland Rd, P.o.box 10, Goderich, ON N7A 3Y6 | 1948-02-06 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8331383 Canada Inc. | 11 The Way, Goderich, ON N7A 0B5 | 2012-10-22 |
| Hunter Costello Memorial Fun-dation | 151 Bennett Street E., Goderich, ON N7A 1A6 | 2017-07-14 |
| Neeru.j.foods Corp. | 94 Elgin Avenue East, Goderich, ON N7A 1K6 | 2013-08-19 |
| 7806787 Canada Limited | 35 St. David Street, Apt. 302, Goderich, ON N7A 1L4 | 2011-03-16 |
| Need That Now, Inc. | 74 Courthouse Square, Goderich, ON N7A 1M6 | 2018-03-14 |
| Goderich Holistic Health Centre Inc. | 144 Courthouse Square, Goderich, ON N7A 1M9 | 2020-08-06 |
| Northern Bruce Peninsula Cottage Association | 144 Courthouse Square, Suite 100, Goderich, ON N7A 1M9 | 2020-09-10 |
| East Street Bottleworks Inc. | 130 East Street, Goderich, ON N7A 1N4 | 2016-09-26 |
| Goderich Analytics Corp. | 122 Brock Street, Goderich, ON N7A 1R3 | 2020-11-12 |
| Ssar7585 Inc. | 180, Brock St., Goderich, ON N7A 1R5 | 2018-04-27 |
| Find all corporations in postal code N7A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ROBERT E. GLASS | 166 DOUGLAS AVENUE, TORONTO ON M5M 1G6, Canada |
| ROBIN L. SULLY | RR 1, CARP ON K0A 1L0, Canada |
| KALLE SOOMER | 97 STRATFORD CRES., TORONTO ON M4N 1C7, Canada |
| BRUCE A. SULLY | 5 COBOURG STREET, GODERICH ON N7A 2J1, Canada |
| STEPHEN R. SYMES | RR 5, GODERICH ON N7A 3Y2, Canada |
| ISABEL J. SULLY | 5 COBOURG STREET, GODERICH ON N7A 2J1, Canada |
| City | GODERICH |
| Post Code | N7A3Y6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Scl Systems Corporation Limited | Place Victoria, Suite 2118 P.o.box 255, Montreal, QC H4Z 1E8 | 1969-07-10 |
| St. Eugene Mining Corporation Limited | 1600-925 West Georgia Street, Vancouver, BC V6C 3L2 | |
| Corporation Du Gaz De La Cite, Limitee | 505 University Ave, Toronto 2, ON M5G 1X4 | 1966-01-26 |
| La Corporation Des Placements Bel-nav Limitee | 550 Mceachran, Montreal, QC | 1974-03-14 |
| Kerbebox Corporation Limited | 10231 Rue St-laurent, Suite 216, Montreal, QC H3L 2N6 | 1983-03-01 |
| La Corporation St-laurent Limitee | 395 De Maisonneuve Boulevard West, Montreal, QC H3A 1L6 | |
| Corporation Alimentaire La-do-re Limitee | 1322 Queen St West, Toronto, ON M6K 1L4 | 1972-05-31 |
| La Corporation Soupapes Fs Limitee | 1 Place Ville Marie, Suite 2707, Montreal, QC | 1961-05-29 |
| Eastern Venture Research and Resource Corporation Limited | Power Corporation Tower, Scotia Square, Halifax, NS | 1979-10-16 |
| La Corporation Des Investissements Dun Limitee | 5472 Queen Mary Road, Montreal, QC H3X 1V6 | 1980-01-31 |
Please comment or provide details below to improve the information on THE ROSNY CORPORATION LIMITED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.