LA SOCIETE DES TRANSPORTS DU NORD LIMITEE (Corporation# 1959409) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 1959409 |
| Business Number | 882689680 |
| Corporation Name |
LA SOCIETE DES TRANSPORTS DU NORD LIMITEE NORTHERN TRANSPORTATION COMPANY LIMITED |
| Registered Office Address |
10665 Jasper Avenue Suite 1000 Edmonton AB T5J 3Z2 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 17 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| R. NEWARK | PO BOX 177, TUKTOYAKTUK NT X0E 1C0, Canada |
| R. MIKE | PO BOX 69, PANGNIRTUNG NT X0A 0R0, Canada |
| F. HUNT | 51 CALDER CRESCENT, WELLOWKNIFE NT X1A 3A9, Canada |
| E. DILLON | P.O BOX 156, TUKTOYAKTTUK NT X0E 1C0, Canada |
| F.N HANSEN | 75 WOLVERINE RD PO BOX 1037, INUVIK NT X0E 0T0, Canada |
| E. STORR | PO BOX 201, AKLAVIK NT X0E 0A0, Canada |
| PETER TATTY | PO BOX 156, RANKIN INLET NT X0C 0G0, Canada |
| P. LYALL | GENERAL DELIVERY, SPENCE BAY NT X0E 1B0, Canada |
| K.M STEPHENSON | 1454 MEMORIAL DR N.W, CALGARY AB T2N 3E5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1985-07-15 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1985-07-14 | 1985-07-15 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1985-07-15 | current | 10665 Jasper Avenue, Suite 1000, Edmonton, AB T5J 3Z2 |
| Name | 1985-07-15 | current | LA SOCIETE DES TRANSPORTS DU NORD LIMITEE |
| Name | 1985-07-15 | current | NORTHERN TRANSPORTATION COMPANY LIMITED |
| Status | 1993-06-30 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1985-07-15 | 1993-06-30 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1985-07-15 | Amalgamation / Fusion | Amalgamating Corporation: 1888927. |
| 1985-07-15 | Amalgamation / Fusion | Amalgamating Corporation: 534510. |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1992 | 1992-03-19 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1991 | 1992-03-19 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| La Societe Des Transports Du Nord Limitee | 9945 108 Street, 14th Floor, Edmonton, AB T5K 2G9 | 1947-11-27 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Suomi Industrial Consultants Ltd. | 10665 Jasper Avenue, Suite 750, Edmonton, AB T5J 3S9 | 1977-02-14 |
| 2685647 Canada Inc. | 10665 Jasper Avenue, 15th Fl., Edmonton, AB T5J 3S9 | 1991-01-29 |
| Alberta Perforators Inc. | 10665 Jasper Avenue, Edmonton, AB T5J 3W1 | 1978-10-10 |
| Sports Play Distributing Ltd. | 10665 Jasper Avenue, 15th Floor, Edmonton, AB T5J 3S9 | 1979-03-14 |
| 107904 Canada Limited | 10665 Jasper Avenue, Suite 1500, Edmonton, AB T5J 3S9 | 1981-06-10 |
| Ekono Consultants Ltee | 10665 Jasper Avenue, Suite 750, Edmonton, AB T5J 3S9 | 1979-05-15 |
| Standard International Underwriters Ltd. | 10665 Jasper Avenue, Suite 750, Edmonton, AB T5J 3S9 | 1979-06-29 |
| 142206 Canada Inc. | 10665 Jasper Avenue, 15th Floor, Edmonton, AB T5J 3S9 | 1985-05-30 |
| Halmac Professional Information Systems Inc. | 10665 Jasper Avenue, 1500, Edmonton, AB T5J 3S9 | 1985-10-10 |
| Vision Inspection Ltd. | 10665 Jasper Avenue, Suite 1300, Edmonton, AB T5J 3S9 | 1986-02-17 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Name | Address |
|---|---|
| R. NEWARK | PO BOX 177, TUKTOYAKTUK NT X0E 1C0, Canada |
| R. MIKE | PO BOX 69, PANGNIRTUNG NT X0A 0R0, Canada |
| F. HUNT | 51 CALDER CRESCENT, WELLOWKNIFE NT X1A 3A9, Canada |
| E. DILLON | P.O BOX 156, TUKTOYAKTTUK NT X0E 1C0, Canada |
| F.N HANSEN | 75 WOLVERINE RD PO BOX 1037, INUVIK NT X0E 0T0, Canada |
| E. STORR | PO BOX 201, AKLAVIK NT X0E 0A0, Canada |
| PETER TATTY | PO BOX 156, RANKIN INLET NT X0C 0G0, Canada |
| P. LYALL | GENERAL DELIVERY, SPENCE BAY NT X0E 1B0, Canada |
| K.M STEPHENSON | 1454 MEMORIAL DR N.W, CALGARY AB T2N 3E5, Canada |
| City | EDMONTON |
| Post Code | T5J3Z2 |
| Category | sports |
| Category + City | sports + EDMONTON |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Naw Nord-americaine Societe De Garantie Limitee | 1500, 10180 - 101 Street, Edmonton, AB T5J 4K1 | |
| Societe De Garantie Nord-americaine Naw Limitee | 10060 Jasper Avenue, Edmonton, AB T5J 3V9 | 1983-09-14 |
| Les Transports Nationaux Du Canada, Limitee | 935 Lagauchetiere St, Montreal, QC H3B 2M9 | 1931-03-19 |
| Northern Transportation Company Limited | 1209, 10104 - 103 Avenue, Edmonton, AB T5J 0H8 | |
| Northern Transportation Company Limited | 42003 Mackenzie Highway, Hay River, NT X0E 0R9 | |
| Transports Sigma Limitee | 80 King Street, P.o.box 3031, St. Catharines, ON L2R 7L6 | 1975-07-21 |
| La Compagnie Du Nord-ouest (northern) Inc. | 77 Main Street, Winnipeg, MB R3C 2R1 | 1991-01-29 |
| La Compagnie De Distribution Northern Electric Limitee | 5010 Pare St, P.o.box 6133, Montreal 308, QC H4P 1P3 | 1972-03-24 |
| Les Pigments Du Nord Limitee | 36 Town Road, Station N P.o.box 1, Toronto, ON M8V 3S5 | 1952-08-28 |
| Canadian Northern Railway Company Limited | 1000 De La GauchetiГЁre St. W, Montreal, QC H3B 4W5 | 2011-10-29 |
Please comment or provide details below to improve the information on LA SOCIETE DES TRANSPORTS DU NORD LIMITEE.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.