DORGAL INC. (Corporation# 1958968) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 11, 1985.
| Corporation ID | 1958968 |
| Business Number | 104459292 |
| Corporation Name | DORGAL INC. |
| Registered Office Address |
5845 De La CГґte-des-neiges Road MontrГ©al QC H3S 1Z2 |
| Incorporation Date | 1985-07-11 |
| Dissolution Date | 2014-11-14 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DAVID REINGLAS | 6815 MACKLE ROAD, CÔTE SAINT-LUC QC H4W 3E7, Canada |
| GAIL REINGLAS | 5743 LOCKWOOD AVENUE, CÔTE SAINT-LUC QC H4W 1Z2, Canada |
| DORIS REINGLAS | 5789 CALDWELL AVENUE, APT. 1103, CÔTE SAINT-LUC QC H4W 1W2, Canada |
| STEPHEN D. HART | 1250 RENÉ-LÉVESQUE BOULEVARD WEST, SUITE 2500, MONTREAL QC H3B 4Y1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1985-07-11 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1985-07-10 | 1985-07-11 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2008-08-15 | current | 5845 De La CГґte-des-neiges Road, MontrГ©al, QC H3S 1Z2 |
| Address | 1985-07-11 | 2008-08-15 | 540 Beauharnois West, Suite 100, Montreal, QC H2N 1L2 |
| Name | 1994-12-14 | current | DORGAL INC. |
| Name | 1992-12-21 | 1992-12-21 | 144850 CANADA INC. |
| Name | 1985-07-11 | 1994-12-14 | REINVEST INC. |
| Status | 2014-11-14 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2012-01-06 | 2014-11-14 | Active / Actif |
| Status | 2011-12-17 | 2012-01-06 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2007-01-31 | 2011-12-17 | Active / Actif |
| Status | 2007-01-11 | 2007-01-31 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1985-07-11 | 2007-01-11 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-11-14 | Dissolution | Section: 210(3) |
| 1985-07-11 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2004 | 2004-10-04 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2003 | 2003-06-19 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2002 | 2001-07-04 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 5845 de la CГґte-des-Neiges Road |
| City | MontrГ©al |
| Province | QC |
| Postal Code | H3S 1Z2 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 7171340 Canada Inc. | 5845 De La CГґte-des-neiges Road, Suite 335, Montreal, QC H3S 1Z2 | 2009-05-11 |
| Dr. A. Portnoy Medical and Consulting Services Inc. | 5845 De La CГґte-des-neiges Road, Suite 410, Montreal, QC H3S 1Z4 | 2014-01-03 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6704441 Canada Inc. | 301-5833, Ch. De La Cote Des Neiges, MontrГ©al, QC H3S 1Z2 | 2007-01-18 |
| 3898741 Canada Inc. | 5809 Cote Des Neiges, Montreal, QC H3S 1Z2 | 2001-05-17 |
| 6671659 Canada Inc. | 1233 De La Montagne, Suite 101, Montreal, QC H3S 1Z2 | 2006-12-12 |
| 4137132 Canada Inc. | 5885 Cote Des Neiges, Montreal, QC H3S 1Z2 | 2003-01-30 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 4032560 Canada Inc. | 109-4255 Av. Bourret, Montreal, QC H3S 1X1 | 2002-03-25 |
| Intuety Inc. | 245 Chemin Bates, #410, Town of Mount Royal, QC H3S 0A3 | 2018-11-09 |
| D!don E-commerce Inc. | App 213, 245 Chemin Bates, Mont Royale, QC H3S 0A3 | 2018-09-16 |
| Aztrade Company Inc. | 245 Chemin Bates Appartement 213, Mont-royal, QC H3S 0A3 | 2017-09-15 |
| Alenis Holdings Inc. | 311-245 Chemin Bates, Mont-royal, QC H3S 0A3 | 2008-12-22 |
| Cxa Canada Inc. | 245 Chemin Bates # 502, Mont-royal, QC H3S 0A3 | 2002-11-13 |
| Diaraff Design Inc. | 504-155 Chemin Bates, Mont-royal, QC H3S 1A1 | 2020-11-27 |
| Nesting Safe Incorporated | 175 Bates Street, Mount-royal, QC H3S 1A1 | 2018-02-28 |
| 9325441 Canada Inc. | 200a-175 Bates Road, Town of Mount-roayl, QC H3S 1A1 | 2015-06-08 |
| 9325484 Canada Inc. | 200a - 175 Bates Road, Town of Mount-royal, QC H3S 1A1 | 2015-06-08 |
| Find all corporations in postal code H3S | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DAVID REINGLAS | 6815 MACKLE ROAD, CÔTE SAINT-LUC QC H4W 3E7, Canada |
| GAIL REINGLAS | 5743 LOCKWOOD AVENUE, CÔTE SAINT-LUC QC H4W 1Z2, Canada |
| DORIS REINGLAS | 5789 CALDWELL AVENUE, APT. 1103, CÔTE SAINT-LUC QC H4W 1W2, Canada |
| STEPHEN D. HART | 1250 RENÉ-LÉVESQUE BOULEVARD WEST, SUITE 2500, MONTREAL QC H3B 4Y1, Canada |
Please comment or provide details below to improve the information on DORGAL INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.