SCOMAR COMPUTER SYSTEMS INC. (Corporation# 1958852) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 10, 1985.
| Corporation ID | 1958852 |
| Business Number | 871963252 |
| Corporation Name | SCOMAR COMPUTER SYSTEMS INC. |
| Registered Office Address |
6876a Norwalk Cote St Luc QC H4W 2X6 |
| Incorporation Date | 1985-07-10 |
| Dissolution Date | 1986-08-25 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 6 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MARLA S. LEVINSON | 6876A NORWALK, COTE ST LUC QC H4W 2X6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1985-07-10 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1985-07-09 | 1985-07-10 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1985-07-10 | current | 6876a Norwalk, Cote St Luc, QC H4W 2X6 |
| Name | 1985-07-10 | current | SCOMAR COMPUTER SYSTEMS INC. |
| Status | 1986-08-25 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1985-07-10 | 1986-08-25 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1986-08-25 | Dissolution | |
| 1985-07-10 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 6876A NORWALK |
| City | COTE ST LUC |
| Province | QC |
| Postal Code | H4W 2X6 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Sheldon Zimmerman's Whbcc Worlds Human Beings Communications Centers Inc. | 6878 Norwalk Street, Cote St-luc, QC H4W 2X6 | 1995-08-18 |
| 107978 Canada Ltee/ltd. | 6880 Norwalk Rd, Cote St-luc, QC H4W 2X6 | 1981-06-17 |
| Metropharm Inc. | 6878 Norwalk, Cote St.luc, QC H4W 2X6 | 1979-12-12 |
| Les Agences E.j.l. Limitee | 6876 Norwalk Road, Cote St.luc, QC H4W 2X6 | 1978-04-06 |
| Les Gestions Hartov Limitee | 6875 Norwalk, Suite 2, Cote St-luc, QC H4W 2X6 | 1974-12-11 |
| Jupiter Textiles Ltd. | 6874 Norwalk Road, Cote St. Luc, QC H4W 2X6 | 1972-11-10 |
| Mirata Construction Inc. | 6870 Norwalk, Cote St-luc, QC H4W 2X6 | 1981-04-29 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 7284551 Canada Inc. | 6501 Kildare Road, CГґte Saint-luc, QC H4W 0A1 | 2009-12-01 |
| Investissements 200-216 Prince Arthur Inc. | 5625 Av. Irving-layton, CГґte-saint-luc, QC H4W 0A3 | 2019-09-24 |
| 10200336 Canada Inc. | 5625 Avenue Irving Layton, CГґte Saint-luc, QC H4W 0A3 | 2017-04-20 |
| 9943366 Canada Inc. | 5625 Irving-layton Ave., CГґte St. Luc, QC H4W 0A3 | 2016-10-13 |
| Amzallag Realties Inc. | 5625 Irving Layton, Cote St-luc, QC H4W 0A3 | 2009-05-19 |
| 6525270 Canada Inc. | 5625 Irving Layton Avenue, Cote-st-luc, QC H4W 0A3 | 2006-02-20 |
| D&a Realties Inc. | 5625 Irving Layton, Cote St-luc, QC H4W 0A3 | 2010-09-14 |
| 9207490 Canada Inc. | 5625 Irving Layton, CГґte-saint-luc, QC H4W 0A3 | 2015-03-03 |
| Gdr Group Holdings Inc. | 5625 Irving Layton, CГґte St. Luc, QC H4W 0A3 | 2016-07-13 |
| 10067075 Canada Inc. | 5625 Irving Layton, CГґte-saint-luc, QC H4W 0A3 | 2017-01-18 |
| Find all corporations in postal code H4W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MARLA S. LEVINSON | 6876A NORWALK, COTE ST LUC QC H4W 2X6, Canada |
| City | COTE ST LUC |
| Post Code | H4W2X6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Transmissions Scomar Ltee | 7760 Newman Blvd, Lasalle, QC | 1974-07-17 |
| Voda Computer Systems Ltd. | 855 - 2 Street Sw, Suite 3500, Calgary, AB T2P 4J8 | |
| Kolos Computer Systems Ltd. | Rr 3, Lanark, ON K0G 1K0 | 1989-02-17 |
| Interplanetary Computer Systems Ltd. | P.o. Box 939, Stouffville, ON L4A 8A1 | 1981-01-15 |
| Vk Computer Systems Inc. | 10 Whippoorwill Drive, Ottawa, ON K1J 7J2 | |
| Carruthers Computer Systems Ltd. | 268 Dunlop St W, Barrie, ON L4N 1B7 | 2012-02-13 |
| Seh Computer Systems Inc. | 2-380 Woodstock Street, Tavistock, ON N0B 2R0 | 1996-11-29 |
| Emax Computer Systems Inc. | 586 Tweedsmuir Ave., Ottawa, ON K1Z 5P2 | 1983-12-15 |
| Geita Computer Systems Inc. | 801 - 150 Park St W, Windsor, ON N9A 7A2 | 2000-08-11 |
| Lakeside Computer Systems Inc. | Rr 1, Brockville, ON K6V 5T1 | 1984-04-13 |
Please comment or provide details below to improve the information on SCOMAR COMPUTER SYSTEMS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.