JAGRAMSTEF HOLDINGS (CANADA) LTD. (Corporation# 1958763) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 1958763 |
| Corporation Name | JAGRAMSTEF HOLDINGS (CANADA) LTD. |
| Registered Office Address |
234 Eglinton Ave East Suite 404 Toronto ON M4P 1K5 |
| Dissolution Date | 1994-11-23 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| EDWARD G. PACE | 26 ASHLEY PARK BOULEVARD, ETOBICOKE ON M9A 4E1, Canada |
| GRAHAM D. PACE | 26 ASHLEY PARK BOULEVARD, ETOBICOKE ON M9A 4E1, Canada |
| JASON E. PACE | 26 ASHLEY PARK BOULEVARD, ETOBICOKE ON M9A 4E1, Canada |
| LINDA C. PACE | 26 ASHLEY PARK BOULEVARD, ETOBICOKE ON M9A 4E1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1985-07-09 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1985-07-08 | 1985-07-09 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1985-07-09 | current | 234 Eglinton Ave East, Suite 404, Toronto, ON M4P 1K5 |
| Name | 1985-07-09 | current | JAGRAMSTEF HOLDINGS (CANADA) LTD. |
| Name | 1985-07-09 | 1985-07-09 | HYCIEK C.S. HOLDINGS LIMITED |
| Status | 1994-11-23 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1994-10-17 | 1994-11-23 | Active - Intent to Dissolve Filed / Actif - Intention de dissolution dГ©posГ©e |
| Status | 1985-07-09 | 1994-10-17 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1994-11-23 | Dissolution | |
| 1994-10-17 | Statement of Intent to Dissolve / DГ©claration d'intention de dissolution | |
| 1985-07-09 | Continuance (import) / Prorogation (importation) | Jurisdiction: Alberta |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1994 | 1994-02-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1993 | 1994-02-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1992 | 1994-02-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Angusdale Limited | 234 Eglinton Ave East, Suite 801, Toronto, ON M4P 1K5 | 1950-07-27 |
| Macdonald, Routledge & Co., Ltd. | 234 Eglinton Ave East, Suite 201, Toronto 12, ON M4P 1K5 | 1965-09-03 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ncrs - National Credit Rating Service Inc. | 234 Eglington Ave East, Suite 200, Toronto, ON M4P 1K5 | 1992-02-17 |
| Playpen Enterprises Ltd. | 234 Eglinton Ave. East, Suite 204, Toronto, ON M4P 1K5 | 1976-03-19 |
| Les Services Canparc Ltee | 234 Eglinton Avenue East, Suite 404, Toronto, ON M4P 1K5 | 1966-12-06 |
| The Talisman Caf Financial Management Inc. | 234 Eglinton Avenue East, Suite 200, Toronto, ON M4P 1K5 | 1990-05-22 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Athena Vantage Capital Inc. | 1207-150 Roehampton Avenue, Toronto, ON M4P 0A2 | 2020-11-20 |
| 10691674 Canada Inc. | 150 Roehampton Avenue, Suite:1401, Toronto, ON M4P 0A2 | 2018-03-20 |
| Athena Futures Inc. | 1404-150 Roehampton Avenue, Toronto, ON M4P 0A2 | 2017-02-07 |
| Roger Billings Coaching Inc. | 150 Roehampton Avenue, Suite 610, Toronto, ON M4P 0A2 | 2015-10-27 |
| Royal Breeze Incorporated | 150 Roehampton Ave, Suite 1204, Toronto, ON M4P 0A2 | 2008-06-20 |
| 11251830 Canada Inc. | 150 Roehampton Avenue, Suite 1207, Toronto, ON M4P 0A2 | 2019-02-14 |
| 11894030 Canada Inc. | 150 Roehampton Avenue, Suite 505, Toronto, ON M4P 0A2 | 2020-02-08 |
| Deliver Me Pleasure Inc. | 150 Roehampton Ave, Toronto, ON M4P 0A2 | 2020-05-25 |
| Adrinam Inc. | 1407 - 212 Eglinton E, Toronto, ON M4P 0A3 | 2020-11-12 |
| Ehp Project Controls Management Inc. | 212 Eglinton Avenue East, Suite 307, Toronto, ON M4P 0A3 | 2019-03-05 |
| Find all corporations in postal code M4P | ||
| Name | Address |
|---|---|
| EDWARD G. PACE | 26 ASHLEY PARK BOULEVARD, ETOBICOKE ON M9A 4E1, Canada |
| GRAHAM D. PACE | 26 ASHLEY PARK BOULEVARD, ETOBICOKE ON M9A 4E1, Canada |
| JASON E. PACE | 26 ASHLEY PARK BOULEVARD, ETOBICOKE ON M9A 4E1, Canada |
| LINDA C. PACE | 26 ASHLEY PARK BOULEVARD, ETOBICOKE ON M9A 4E1, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M4P1K5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Jagramstef Canada Ltd. | 920 Yonge Street, Unit 9, Toronto, ON M4W 3C7 | 1994-02-10 |
| Fci Holdings Canada, Inc. | 15 Toulouse Crescent, Sturgeon Falls, ON P2B 0A5 | |
| Belle Vue Canada Holdings Inc. | 1000 Sherbrooke Street West, Suite 1900, MontrГ©al, QC H3A 3G4 | |
| Les Holdings Zip Ltee | 80 Place Victoria, Suite 4100, Montreal, QC H4Z 1H9 | 1978-04-25 |
| P.d.m. Holdings Inc. | 1000 Sherbrooke Street West, Suite 1700, Montreal, QC H3A 3G4 | |
| Wgm Holdings Ltee | 1000 De La Gauchetiere West, Suite 900, Montreal, QC H3B 4W5 | 1968-09-18 |
| Pdg Holdings Inc. | 1000 Sherbrooke Street West, Suite 1700, Montreal, QC H3A 3G4 | |
| Sf Holdings Inc. | 1800-510 West Georgia Street, British Columbia, BC V6B 0M3 | |
| Mojot Holdings Inc. | 7 Gadwall Place, Mount Pearl, NL A1N 5J8 | |
| La Societe F.s. & P Holdings Ltee | 3460 Redpath Avenue, Apt. 208, Montreal, QC H3G 2G3 | 1976-12-17 |
Please comment or provide details below to improve the information on JAGRAMSTEF HOLDINGS (CANADA) LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.