WATSON CHRISTIAN CENTER MINISTRIES, INC. (Corporation# 1958640) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 8, 1985.
| Corporation ID | 1958640 |
| Business Number | 108192659 |
| Corporation Name | WATSON CHRISTIAN CENTER MINISTRIES, INC. |
| Registered Office Address |
222 Fourth Street East Watson SK S0K 4V0 |
| Incorporation Date | 1985-07-08 |
| Dissolution Date | 2015-04-16 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DARYL K. EHLERT | BOX 548, WATSON SK S0K 4V0, Canada |
| GORDON E. MIERKE | BOX 52, DAFOE SK S0K 1C0, Canada |
| RONALD F. MILLS | BOX 760, WATSON SK S0K 4V0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1985-07-08 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1985-07-07 | 1985-07-08 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 1985-07-08 | current | 222 Fourth Street East, Watson, SK S0K 4V0 |
| Name | 1985-07-08 | current | WATSON CHRISTIAN CENTER MINISTRIES, INC. |
| Status | 2015-04-16 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-11-17 | 2015-04-16 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2004-12-16 | 2014-11-17 | Active / Actif |
| Status | 2004-12-16 | 2004-12-16 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1985-07-08 | 2004-12-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-04-16 | Dissolution | Section: 222 |
| 1985-07-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Shift2lean, Inc. | 39 Bergheim Road, Rm of Aberdeen, SK S0K 0A0 | 2017-09-21 |
| Epic General Contractors Canada Inc. | 230 Lakeridge Drive, Warman, SK S0K 0A1 | 2019-05-21 |
| Newborn Feathers Jewelry Inc. | 21-700, Central Street W., Warman, SK S0K 0A1 | 2018-05-03 |
| Prairie Baard Corp. | 471 Brooklyn Crescent, Warman, SK S0K 0A1 | 2016-06-21 |
| Red Dress Transformations Inc. | 429, Brooklyn Crescent, Warman, SK S0K 0A1 | 2015-02-23 |
| 8822018 Canada Inc. | 917 5th Ave S, Warman, SK S0K 0A1 | 2014-03-17 |
| Once Was Lost Adoption Fundraising | 451 Brooklyn Crescent, Warman, SK S0K 0A1 | 2012-10-05 |
| 12479940 Canada Inc. | 230 1 Avenue North, Martensville, SK S0K 0A2 | 2020-11-08 |
| Evolve Cbd Incorporated | 935 Coppermine Way, Martensville, SK S0K 0A2 | 2020-10-11 |
| 11864025 Canada Inc. | 289 Maccormack Road, Martensville, SK S0K 0A2 | 2020-01-24 |
| Find all corporations in postal code S0K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DARYL K. EHLERT | BOX 548, WATSON SK S0K 4V0, Canada |
| GORDON E. MIERKE | BOX 52, DAFOE SK S0K 1C0, Canada |
| RONALD F. MILLS | BOX 760, WATSON SK S0K 4V0, Canada |
| City | WATSON |
| Post Code | S0K4V0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Stellar Contact Center Client Services Incorporated | 8923 Watson Dr, Delta, BC V4C 4T8 | 2018-01-01 |
| Alpha Christian Ministries, Inc. | Rr 1, La Salette, ON N0E 1H0 | 1989-06-12 |
| Christian Perspective Ministries Inc. | 41 Tobin Rd, Westport, ON K0G 1X0 | 2000-08-04 |
| Christ Co. Christian Ministries | 337 Lemoine Avenue, Vanier, ON K1L 6T7 | 2006-12-18 |
| International Gospel Christian Ministries | 302 8th Street, Brandon, MB R7A 3X4 | 2015-06-26 |
| Acts 13 Christian Ministries | 100 Glencoyne Crescent, Scarborough, ON M1W 2Z2 | 1998-04-24 |
| Prison Christian Ministries Inc. | 100 Riverside Drive, Fredericton, NB E3A 3Y1 | 2015-10-01 |
| True J.o.y. Christian Ministries, Inc. | 3 Windwood Drive, Etobicoke, ON M9W 6B8 | 1995-04-25 |
| Total Change Christian Ministries | 100 Jones Rd, Campbell River, BC V9W 2V1 | 1989-07-21 |
| Christian Network Ministries of Ontario | 419 Hill Street, Kitchener, ON N2M 3R9 | 1990-05-14 |
Please comment or provide details below to improve the information on WATSON CHRISTIAN CENTER MINISTRIES, INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.