GESTION ANDRE LANIEL INC. (Corporation# 195863) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 18, 1977.
| Corporation ID | 195863 |
| Business Number | 102014248 |
| Corporation Name | GESTION ANDRE LANIEL INC. |
| Registered Office Address |
83 Rang St-franÇois Lanoraie QC J0K 1E0 |
| Incorporation Date | 1977-05-18 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 1 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| FRANÇOIS DESMARAIS | 55 YONGE, SUITE 1000, TORONTO ON M5E 1J4, Canada |
| PATRICK LANIEL | 83 RANG ST-FRANÇOIS, LANORAIE QC J0K 1E0, Canada |
| ANNIE LANIEL | 319 RUE LAURIN, PIERREFONDS QC H8Y 3J9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1977-05-18 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1977-05-17 | 1977-05-18 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2008-01-25 | current | 83 Rang St-franÇois, Lanoraie, QC J0K 1E0 |
| Address | 2003-12-15 | 2008-01-25 | 400 Rue Saint-servan, Laval, QC H7X 4B4 |
| Address | 2002-08-06 | 2003-12-15 | 11955 Beau-bois, Montreal, QC H4K 2Y6 |
| Address | 2000-04-28 | 2002-08-06 | 11955 Beau Bois, Montreal, QC H4K 2X5 |
| Address | 1977-05-18 | 2000-04-28 | 4951 Cote Vertu, St-laurent, QC H4S 1E1 |
| Name | 1977-05-18 | current | GESTION ANDRE LANIEL INC. |
| Status | 2008-10-03 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1977-05-18 | 2008-10-03 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2007-02-02 | Amendment / Modification |
Directors Limits Changed. Directors Changed. |
| 1977-05-18 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2007 | 2007-06-04 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2005 | 2004-10-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2004 | 2004-10-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 4466802 Canada Inc. | 83 Rang St-franÇois, Lanoraie, QC J0K 1E0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Netchaos Inc. | 21 Rg Saint-jean-baptiste, Lanoraie, QC J0K 1E0 | 2020-12-11 |
| Gestion Romica Inc. | 136 Grande CГґtГ© Ouest, Lanoraie, QC J0K 1E0 | 2019-10-29 |
| @weed76.com Inc. | 7 Rue Des Hirondelles, Lanoraie, QC J0K 1E0 | 2019-06-25 |
| Groupe Venchi Inc. | 139, Rue Du Parc Industriel, Lanoraie, QC J0K 1E0 | 2017-06-16 |
| 9219048 Canada Inc. | 242, Rue Laroche Nord, Lanoraie, QC J0K 1E0 | 2015-03-13 |
| Gestion Francis Caron Inc. | 131, Rue Samson, Lanoraie, QC J0K 1E0 | 2012-02-29 |
| Innocar Inc. | 119 Rue Du Parc Industriel, Lanoraie, QC J0K 1E0 | 2011-09-12 |
| Amtopp Entities Inc. | One Vifan Street, Lanoraie D'autray, QC J0K 1E0 | 2011-05-25 |
| 7865864 Canada Inc. | 221 Grande-cГґte Est, Lanoraie, QC J0K 1E0 | 2011-05-16 |
| 7834098 Canada Inc. | 140 Rue Du Parc Industriel, Lanoraie, QC J0K 1E0 | 2011-04-26 |
| Find all corporations in postal code J0K 1E0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| FRANÇOIS DESMARAIS | 55 YONGE, SUITE 1000, TORONTO ON M5E 1J4, Canada |
| PATRICK LANIEL | 83 RANG ST-FRANÇOIS, LANORAIE QC J0K 1E0, Canada |
| ANNIE LANIEL | 319 RUE LAURIN, PIERREFONDS QC H8Y 3J9, Canada |
| City | LANORAIE |
| Post Code | J0K 1E0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Bois Classics Laniel Inc. | 1997 Route 101, Laniel (riviГ€re-kipawa), QC J0Z 2K0 | 2000-09-27 |
| Services Touristiques Laniel Inc. | Comte Temiscamingue, Laniel, QC J0Z 2K0 | 1979-10-02 |
| Produits Chimiques Industriels Laniel Ltee | 4500 Kimber Boulevard, St-hubert, QC J3Y 5K2 | 1987-07-13 |
| Radiateurs Laniel (1998) Inc. | 1421 Ampere, Boucherville, QC J4B 5Z5 | 1998-04-16 |
| Gestion Bernardin Roy Inc. | 1987 Route 101, Cp 31, Laniel, QC J0Z 2K0 | 1983-04-22 |
| Eugene Laniel & Fils Inc. | 491 Vitre West, Suite 306, Montreal, QC | 1978-03-20 |
| Gestion Andre Morrow Inc. | 2020 University, Suite 1920, Montreal, QC H3A 2A5 | 1980-07-09 |
| Andre Timothy Management Inc. | 333 Cote Vertu, Suite 635, Ville St-laurent, QC H4R 2N1 | 1984-08-06 |
| Gestion Andre Belisle Ltee | 364 Chemin Pointe Des Pins, Labelle, QC J0T 1H0 | 2001-05-04 |
| Andre Robillard Holdings Inc. | 198 Presqu'ile Asselin, St-jean-de-matha, QC J0K 2S0 | 1984-09-19 |
Please comment or provide details below to improve the information on GESTION ANDRE LANIEL INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.