INFO CAREER ACTION NETWORK INC. (Corporation# 1958623) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 9, 1985.
| Corporation ID | 1958623 |
| Business Number | 873191233 |
| Corporation Name | INFO CAREER ACTION NETWORK INC. |
| Registered Office Address |
1830 Taylor Street Port Coquitlam BC V3C 4S8 |
| Incorporation Date | 1985-07-09 |
| Dissolution Date | 1999-10-19 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| PETER W. PARTRIDGE | 10651 SEAHAM CRESCENT, RICHMOND BC V7A 3Y6, Canada |
| WAYNE A. RICKETTS | 608 WESTVIEW PLACE, NORTH VANCOUVER BC V7N 3X6, Canada |
| DAVID H. GRACE | 1566 MCNAIR DRIVE, NORTH VANCOUVER BC V7K 1X6, Canada |
| R.W. RICKETTS | 553 CARLSON DRIVE, PORT MOODY BC V3H 4A1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1985-07-09 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1985-07-08 | 1985-07-09 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1985-07-09 | current | 1830 Taylor Street, Port Coquitlam, BC V3C 4S8 |
| Name | 1985-07-09 | current | INFO CAREER ACTION NETWORK INC. |
| Status | 1999-10-19 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1992-11-01 | 1999-10-19 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1985-07-09 | 1992-11-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1999-10-19 | Dissolution | Section: 212 |
| 1985-07-09 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1990 | 1989-04-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 1830 TAYLOR STREET |
| City | PORT COQUITLAM |
| Province | BC |
| Postal Code | V3C 4S8 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Aether Earth Corporation | 2478 Welcher Avenue, Port Coquitlam, BC V3C 0A6 | 2020-09-09 |
| O-peru Enterprises Inc. | 302-2478 Welcher Avenue, Port Coquitlam, BC V3C 0A6 | 2013-06-07 |
| 10324256 Canada Inc. | 105/2336 Whyte Ave, Port Coquitlam, BC V3C 0A7 | 2017-07-16 |
| 12347024 Canada Inc. | 2477 Kelly Avenue, Port Coquitlam, BC V3C 0B3 | 2020-09-16 |
| 7999682 Canada Inc. | 101-2368 Marpole Avenue, Port Coquitlam, BC V3C 0B4 | 2011-10-17 |
| Webclusion Inc. | 414-2330 Shaughnessy Street, Port Coquitlam, BC V3C 0B5 | 2020-06-30 |
| Bakerlita Inc. | 70-3010 Riverbend Dr, Coquitlam, BC V3C 0B8 | 2018-11-19 |
| Battle Fight Gear Inc. | 91 - 3010 Riverbend Drive, Port Coquitlam, BC V3C 0B8 | 2017-09-03 |
| Andova Media Inc. | 3022-2655 Bedford Street, Port Coquitlam, BC V3C 0B8 | 2017-02-06 |
| 4phase Automation Inc. | 117 - 3010 Riverbend Drive, Coquitlam, BC V3C 0B8 | 2004-05-19 |
| Find all corporations in postal code V3C | ||
| Name | Address |
|---|---|
| PETER W. PARTRIDGE | 10651 SEAHAM CRESCENT, RICHMOND BC V7A 3Y6, Canada |
| WAYNE A. RICKETTS | 608 WESTVIEW PLACE, NORTH VANCOUVER BC V7N 3X6, Canada |
| DAVID H. GRACE | 1566 MCNAIR DRIVE, NORTH VANCOUVER BC V7K 1X6, Canada |
| R.W. RICKETTS | 553 CARLSON DRIVE, PORT MOODY BC V3H 4A1, Canada |
| City | PORT COQUITLAM |
| Post Code | V3C4S8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| RГ©seau Action Jeunesse | 1489 Dupont Street, Toronto, ON M6P 3S2 | 1989-07-21 |
| Global Action Network | 4035 Rue St Ambroise, Office 320, Montreal, QC H4C 2E1 | 1999-05-18 |
| Info RÉseau Direct Inc. | 1400 Marie-victorin, Local 103, St-bruno-de-montarville, QC J3V 6B9 | 2007-08-02 |
| Canadian Dementia Action Network | 1738 West 14th Avenue, Vancouver, BC V6J 2J7 | 2009-03-27 |
| Canadian Cancer Action Network | 145 King Street West, Suite 900, Toronto, ON M5H 1J8 | 2008-03-05 |
| Climate Action Network Canada | 75 Albert Street, Suite 305, Ottawa, ON K1P 5E7 | 2004-03-15 |
| Global Career Network Canada Inc. | 6220 Prairie Circle, Mississauga, ON L5N 5Y4 | 2010-07-14 |
| Info Action Management Services Ltd. - | 155 Dorval Avenue, Apt 203, Dorval, QC | 1975-09-11 |
| National Me/fm Action Network | 512, 33 Banner Road, Nepean, ON K2H 8V7 | 1993-06-16 |
| Clean Action Network | 1182 Soderlind St., Ottawa, ON K2C 3B4 | 2013-12-04 |
Please comment or provide details below to improve the information on INFO CAREER ACTION NETWORK INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.