TRI-DESIGN FURNITURE CANADA INC. (Corporation# 1958461) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 4, 1985.
| Corporation ID | 1958461 |
| Business Number | 874346265 |
| Corporation Name | TRI-DESIGN FURNITURE CANADA INC. |
| Registered Office Address |
2440 Haines Road Mississauga ON L4Y 3W1 |
| Incorporation Date | 1985-07-04 |
| Dissolution Date | 1997-05-09 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ALBERT H. PISAPIO | 2319 MALDEN COURT, MISSISSAUGA ON L5K 1W6, Canada |
| JUDITH A. PISAPIO | 2319 MALDEN COURT, MISSISSAUGA ON L5K 1W6, Canada |
| RICHARD OLMEDA | 49 HONECK STREET, ENGLEWOOD , United States |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1985-07-04 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1985-07-03 | 1985-07-04 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1985-07-04 | current | 2440 Haines Road, Mississauga, ON L4Y 3W1 |
| Name | 1985-07-04 | current | TRI-DESIGN FURNITURE CANADA INC. |
| Status | 1997-05-09 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1990-11-01 | 1997-05-09 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1985-07-04 | 1990-11-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1997-05-09 | Dissolution | |
| 1985-07-04 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 2440 HAINES ROAD |
| City | MISSISSAUGA |
| Province | ON |
| Postal Code | L4Y 3W1 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fintures Inc. | 3064 Joel Kerbel Place, Mississauga, ON L4Y 0A9 | 2019-09-23 |
| Alphacap Ltd. | 3064 Joel Kerbel Place, Mississauga, ON L4Y 0A9 | 2020-02-19 |
| Dalgis Excellence Cleaning Corp. | 3131 Joel Kerbel Place, Mississauga, ON L4Y 0B1 | 2020-09-14 |
| 10362417 Canada Inc. | 3093 Joel Kerbel Place, Mississauga, ON L4Y 0B1 | 2017-08-11 |
| Boris Technologies Inc. | 3067 Joel Kerbel Place, Mississauga, ON L4Y 0B1 | 2015-04-01 |
| Liftgta Inc. | 3149 Joel Kerbel Place, Mississauga, ON L4Y 0B1 | 2011-03-23 |
| E L Kowalski Consultants Ltd. | 3147 Joel Kerbel Place, Mississauga, ON L4Y 0B1 | 2007-06-20 |
| Cresthill Real Estate Manangement Incorporated | Box 35068, Cawthra Village, Mississauga, ON L4Y 0C6 | 2007-12-28 |
| 12532948 Canada Inc. | 36- 3038 Haines Road, Mississauga, ON L4Y 0C8 | 2020-11-30 |
| 12341051 Canada Inc. | 2-3038 Haines Road, Mississauga, ON L4Y 0C8 | 2020-09-14 |
| Find all corporations in postal code L4Y | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ALBERT H. PISAPIO | 2319 MALDEN COURT, MISSISSAUGA ON L5K 1W6, Canada |
| JUDITH A. PISAPIO | 2319 MALDEN COURT, MISSISSAUGA ON L5K 1W6, Canada |
| RICHARD OLMEDA | 49 HONECK STREET, ENGLEWOOD , United States |
| City | MISSISSAUGA |
| Post Code | L4Y3W1 |
| Category | design |
| Category + City | design + MISSISSAUGA |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Delorme Design Custom Furniture Inc. | 2966 Cassburn Road, Vankleek Hill, ON K0B 1R0 | 2013-06-07 |
| Meubles Design Basics D.b. (canada) Inc. | 4730 Jarry Street East, Unit 104, Montreal, QC H1R 1X8 | 1986-12-22 |
| Les Meubles Janee Design Inc. | 8170 Montview, Suite 205, Mount Royal, QC H4P 2L7 | 1991-06-10 |
| Lombardi Furniture Design Inc. | 8083 Henri-bourassa Boulevard East, MontrГ©al, QC H1E 2Z3 | 2017-03-29 |
| Les Meubles Marbeya Design Inc. | 2015 Peel Street, Suite 700, Montreal, QC H3A 1T8 | 1988-07-21 |
| Canaplus Design Furniture Inc. | 221 Rene Robert Street, Ste-therese, QC J7E 4L1 | 1990-09-18 |
| Mog Custom Furniture & Design Inc. | 205 Glenview Avenue, Toronto, ON M4R 1R4 | 2002-12-30 |
| Canada Leather&design Furniture Ltd. | 3203-1111 West Pender Street, Vancouver, BC V6E 2P4 | 2019-05-03 |
| Nood Furniture and Design Ltd. | 800 - 885 West Georgia Street, Vancouver, BC V6C 3H1 | 2008-01-21 |
| Revival Furniture Design Studio Inc. | 12470 Guelph Line, Milton, ON L0P 1B0 | 2012-10-13 |
Please comment or provide details below to improve the information on TRI-DESIGN FURNITURE CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.