C.L.V. Exports Ltd. (Corporation# 1958321) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 4, 1985.
| Corporation ID | 1958321 |
| Business Number | 875714370 |
| Corporation Name | C.L.V. Exports Ltd. |
| Registered Office Address |
560 Rochester St. Carling Sq1 Ottawa ON K1S 4M2 |
| Incorporation Date | 1985-07-04 |
| Dissolution Date | 1996-01-29 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 4 - 6 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| C.R.D. KELLY | 108 MAPLE LANE, OTTAWA ON K1M 1H6, Canada |
| GRAEME K. MCRAE | 791 COLBORNE STREET, LONDON ON N6A 3Z8, Canada |
| ALBERT G. BERALDO | 158 BRIXHAM CRES., LONDON ON N6A 3Z8, Canada |
| SHIRLEY KELLY | 108 MAPLE LANE, OTTAWA ON K1M 1H6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1985-07-04 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1985-07-03 | 1985-07-04 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1985-07-04 | current | 560 Rochester St. Carling Sq1, Ottawa, ON K1S 4M2 |
| Name | 1985-07-04 | current | C.L.V. Exports Ltd. |
| Status | 1996-01-29 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1988-10-03 | 1996-01-29 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1985-07-04 | 1988-10-03 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1996-01-29 | Dissolution | |
| 1985-07-04 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Nucable Resources Ltd. | 560 Rochester, Suite 202, Ottawa, ON K1S 4M2 | 1987-11-13 |
| Land-sea Resources Planning of Canada Ltd. | 560 Rochester Street, 6th Floor, Ottawa, ON K1S 4M2 | 1979-10-25 |
| Canadian Kenworth (1979) Ltd. | 560 Rochester St., Ottawa, ON K1S 4M2 | 1979-08-15 |
| Proexpo Marketing Ltd. | 560 Rochester, Carling Squ. 1, Ottawa, ON K1S 4M2 | 1974-11-13 |
| Interimco Inc. | 560 Rochester St., 6th Floor, Ottawa, ON K1S 4M2 | 1973-03-08 |
| C.r.d.k. Investments Limited | 560 Rochester Street, 6th Floor, Ottawa, ON K1S 4M2 | 1978-12-21 |
| Canpulp Limitee | 560 Rochester Street, Carling Sqr. 1, Ottawa, ON K1S 4M2 | 1973-08-13 |
| Interimco International Inc. | 560 Rochester St., 6th Floor, Ottawa, ON K1S 4M2 | 1974-06-05 |
| Termco Holdings Limited | 560 Rochester Street, Ottawa, ON K1S 4M2 | 1975-01-10 |
| Interimco Machinery Corporation | 560 Rochester Street, Ottawa, ON K1S 4M2 | 1980-12-23 |
| Find all corporations in postal code K1S4M2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| C.R.D. KELLY | 108 MAPLE LANE, OTTAWA ON K1M 1H6, Canada |
| GRAEME K. MCRAE | 791 COLBORNE STREET, LONDON ON N6A 3Z8, Canada |
| ALBERT G. BERALDO | 158 BRIXHAM CRES., LONDON ON N6A 3Z8, Canada |
| SHIRLEY KELLY | 108 MAPLE LANE, OTTAWA ON K1M 1H6, Canada |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K1S4M2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Csk Universal Exports Inc. | 1400 Avenue Des Pins Ouest Suite 1605, Montreal, QC H3G 1B1 | 2017-11-11 |
| Import Exports Mondiale N.m.w.w. Inc. | 1080 Beaver Hall Hill, Suite 1530, Montreal, QC H2Z 1S8 | 1993-11-08 |
| Exports D'aliments Fresko Inc. | 1155 Rene Levesque Blvd West, Suite 2650, Montreal, QC H3B 4S5 | 1992-02-24 |
| 4 Exports Corporation | 390 Simcoe St., Ville Mont-royal, QC H3P 1X2 | 1999-11-08 |
| 1588 Exports Inc. | 430, Rue Sylvio-mantha, Apt. 302, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0N4 | 2018-08-30 |
| Fibro International Imports/exports Ltd. | 1465 95e Avenue, Fabreville, Laval, QC H7P 4K9 | 1982-04-27 |
| Exports M.o.s. Limited | 1999-04-19 | |
| Uni Canada for Exports Inc. | 258 65 Avenue, Laval, QC H7V 2J6 | 2016-02-20 |
| Z Exports Inc. | 3 Collingwood Cres., Kanata, ON K2K 2G8 | 2007-06-20 |
| Oceancross Exports Inc. | P.o. Box 415, Midland, ON L4R 4L1 | 1980-06-25 |
Please comment or provide details below to improve the information on C.L.V. Exports Ltd..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.