146338 CANADA INC. (Corporation# 1958224) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 3, 1985.
| Corporation ID | 1958224 |
| Business Number | 894998871 |
| Corporation Name | 146338 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
Rr 1 Montpellier QC J0V 1M0 |
| Incorporation Date | 1985-07-03 |
| Dissolution Date | 2004-06-10 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| BERNARD LAFONTAINE | 33 COTE ROUGE, MONTPELLIER QC J0V 1M0, Canada |
| CHANTAL DUTRISAC | 33 COTE ROUGE, MONTPELLIER QC J0V 1M0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1985-07-03 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1985-07-02 | 1985-07-03 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1996-09-17 | current | Rr 1, Montpellier, QC J0V 1M0 |
| Name | 1985-07-03 | current | 146338 CANADA INC. |
| Status | 2004-06-10 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2004-01-05 | 2004-06-10 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1996-09-17 | 2004-01-05 | Active / Actif |
| Status | 1996-03-14 | 1996-09-17 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1989-10-02 | 1996-03-14 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2004-06-10 | Dissolution | Section: 212 |
| 1996-09-17 | Revival / Reconstitution | |
| 1985-07-03 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1998 | 1998-03-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1997 | 1998-03-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1996 | 1998-03-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | RR 1 |
| City | MONTPELLIER |
| Province | QC |
| Postal Code | J0V 1M0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Barwick and District Chamber of Commerce | Rr 1, Stratton, ON P0W 1N0 | 1932-11-29 |
| The Crapaud-victoria Board of Trade | Rr 1, Crapaud, PE C0A 1J0 | 1944-12-05 |
| Restaurant Chez Pierre Low Inc. | Rr 1, Low, QC | 1979-08-07 |
| Federal Technical Surveys Inc. | Rr 1, Box 520, Paris, ON N3L 3T6 | 1979-09-10 |
| Huiles Eric Smith Limitee | Rr 1, Bristol, QC J0X 1G0 | 1979-09-14 |
| Flexowall Systems Limited | Rr 1, Cedar Valley, ON L0G 1E0 | 1979-09-19 |
| J & R Charlebois Holdings Ltd. | Rr 1, Oxford Mills, ON K0G 1S0 | 1979-11-07 |
| 94467 Canada Ltd. | Rr 1, Box 309, Cape Breton, Bras D'or, NS | 1979-10-12 |
| 3535 Harwood Inc. | Rr 1, Box 552, Hudson, QC J0P 1H0 | 1979-10-18 |
| Distributions - J. Des-serres Inc. | Rr 1, St-pie-de-bagot, QC J0H 1W0 | 1979-11-15 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Groupe Quebec Aventure Inc. | 533 Route 315, Montpellier, QC J0V 1M0 | 1996-12-18 |
| Map-matics Inc. | 49 Rr 7, Montpellier, QC J0V 1M0 | 1996-06-01 |
| Quebec Aventure B.l. Inc. | 838 Route 315, Montpellier, QC J0V 1M0 | 1993-05-04 |
| 171823 Canada Inc. | Rue Deschamps, C.p. 195, Lac Schryer, Montpellier, QC J0V 1M0 | 1990-01-04 |
| Guinov Inc. | 241 Route 315, Montpellier, QC J0V 1M0 | 1989-09-15 |
| 153267 Canada Inc. | Rr 1, Rue Carriere, Montpellier, QC J0V 1M0 | 1986-12-17 |
| E.r.p. Les Produits De RГ©crГ©ation Elite LtГ©e | C.p. 299, Montpellier, QC J0V 1M0 | 1981-12-15 |
| Societe De Gestion Foisy & Pipon Inc. | R.r. # 5 Baie De L'ours, Montpellier, QC J0V 1M0 | 1981-04-06 |
| Domaine Du Lac Cedriere Inc. | 242 Route 315 Sud, Montpellier, QC J0V 1M0 | 1979-07-30 |
| Quebec Seaplane Belisle & Lecompte Inc. | 838 Route 315, Montpellier, QC J0V 1M0 | 1993-05-04 |
| Find all corporations in postal code J0V1M0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| BERNARD LAFONTAINE | 33 COTE ROUGE, MONTPELLIER QC J0V 1M0, Canada |
| CHANTAL DUTRISAC | 33 COTE ROUGE, MONTPELLIER QC J0V 1M0, Canada |
| City | MONTPELLIER |
| Post Code | J0V1M0 |
Please comment or provide details below to improve the information on 146338 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.