NIAGROW SYSTEMS INC. (Corporation# 1958194) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 31, 1985.
| Corporation ID | 1958194 |
| Business Number | 103878005 |
| Corporation Name | NIAGROW SYSTEMS INC. |
| Registered Office Address |
1108 Dundas St. London ON N5W 3A7 |
| Incorporation Date | 1985-07-31 |
| Dissolution Date | 2007-09-25 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| RICHARD J. FANTHAM | 1108 DUNDAS ST., LONDON ON N5W 3A7, Canada |
| MARK F. WHITLEY | 1108 DUNDAS ST., LONDON ON N5W 3A7, Canada |
| DOUGLAS E. SPEERS | 1108 DUNDAS ST., LONDON ON N5W 3A7, Canada |
| JAAP BURCK | 1108 DUNDAS ST., LONDON ON N5W 3A7, Canada |
| WIM VANDER WINDT | 7 CAYUGA STREET, ST. CATHARINES ON L2R 1E4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1985-07-31 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1985-07-30 | 1985-07-31 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2006-11-16 | current | 1108 Dundas St., London, ON N5W 3A7 |
| Address | 1989-09-01 | 2006-11-16 | 4300 Stanley Avenue, P.o. Box 297, Niagara Falls, ON L2E 6T7 |
| Address | 1985-07-31 | 1989-09-01 | 5605 Stamford Street, P.o. Box 297, Niagara Falls, ON L2E 6T7 |
| Name | 1985-07-31 | current | NIAGROW SYSTEMS INC. |
| Status | 2007-09-25 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1985-07-31 | 2007-09-25 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2007-09-25 | Dissolution | Section: 210 |
| 1985-07-31 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2006 | 2005-06-24 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2005 | 2005-06-24 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2004 | 2004-06-03 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11757130 Canada Inc. | 1972 Frederick Cres, London, ON N5W 0A4 | 2019-11-25 |
| Akaurima Consulting Inc. | 1988 Frederick Crescent, London, ON N5W 0A4 | 2016-12-27 |
| 12014378 Canada Inc. | 1864 Frederick Crescent, London, ON N5W 0A5 | 2020-04-21 |
| 12148820 Canada Inc. | 1864 Frederick Crescent, London, ON N5W 0A5 | 2020-06-22 |
| 12443813 Canada Inc. | 509-700 King Street, London, ON N5W 0A6 | 2020-10-24 |
| 242concepts Inc. | 700 King Street, Unit 810, London, ON N5W 0A6 | 2018-09-28 |
| Snatched Society Inc. | 700 King St, Suite 635, London, ON N5W 0A6 | 2018-03-28 |
| Toto Electronics Inc. | 1930-700 King Street, London, ON N5W 0A6 | 2018-01-04 |
| Thanga and Son Bakery Equipment Sales and Services Inc. | 435-700 King Street, London, ON N5W 0A6 | 2017-11-06 |
| Venice Quarters Ltd. | 1709-700 King Street, London, ON N5W 0A6 | 2017-10-16 |
| Find all corporations in postal code N5W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| RICHARD J. FANTHAM | 1108 DUNDAS ST., LONDON ON N5W 3A7, Canada |
| MARK F. WHITLEY | 1108 DUNDAS ST., LONDON ON N5W 3A7, Canada |
| DOUGLAS E. SPEERS | 1108 DUNDAS ST., LONDON ON N5W 3A7, Canada |
| JAAP BURCK | 1108 DUNDAS ST., LONDON ON N5W 3A7, Canada |
| WIM VANDER WINDT | 7 CAYUGA STREET, ST. CATHARINES ON L2R 1E4, Canada |
| City | London |
| Post Code | N5W 3A7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Urhealthmon Systems Inc. | 501 - 321 Water St., Vancouver, BC V6B 1B8 | |
| Systems Bta Inc. | 1424 Hymus Blvd, Suite 1, Dorval, QC H9P 1J6 | 1987-05-05 |
| Les Systems Tc Limitee | 2570 St.charles Street, Ville St-laurent, QC H4R 1B4 | 1977-07-13 |
| 2ic Systems Inc. | 1500 Royal Centre, 1055 West Georgia Street, Vancouver, BC V6E 4N7 | |
| Mbn Communication Systems -metropolitan Broadband Network Systems Ltd. | 1400-1500 West Georgia St, Vancouver Bc, BC V6G 2Z6 | 2005-01-17 |
| Formulaires D'affaires Systems Limitee | 1595 Buffalo Pl, Winnipeg, MB R3T 1M1 | 1922-03-14 |
| L7 Systems Inc. | 5483 Edencroft Cres, Mississauga, ON L5M 4M9 | |
| Caindus Systems, Inc. | 81 Sal Circle, Brampton, ON L6R 1H6 | |
| Formulaires D'affaires Systems Limitee | 360 Main Street, 30th Floor, Winnipeg, MB R3C 4G1 | |
| Formulaires D'affaires Systems Limitee | 360 Main Street, 30th Floor, Winnipeg, MB R3C 4G1 |
Please comment or provide details below to improve the information on NIAGROW SYSTEMS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.