FARMERS FOR PEACE (Corporation# 1958151) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 16, 1985.
| Corporation ID | 1958151 |
| Business Number | 884060963 |
| Corporation Name | FARMERS FOR PEACE |
| Registered Office Address |
4984 93 Avenue Suite 100 Edmonton AB T6B 2L6 |
| Incorporation Date | 1985-07-16 |
| Dissolution Date | 2015-04-16 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 9 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| IRVING BABLITZ | BOX 171, BRUCE AB T0B 0R0, Canada |
| METRO LUKENCHUK | RR 3, VEGREVILLE AB T0B 4L0, Canada |
| JEAN N. SLOAN | 5640 49 AVENUE, LLOYDMINSTER SK S0V 0V5, Canada |
| EDWARD LUCA | BOX 125, FOREMOST AB T0K 0X0, Canada |
| DON RONAGHAN | BOX 683, ST PAUL AB T0B 1K0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1985-07-16 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1985-07-15 | 1985-07-16 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 1985-07-16 | current | 4984 93 Avenue, Suite 100, Edmonton, AB T6B 2L6 |
| Name | 1985-07-16 | current | FARMERS FOR PEACE |
| Status | 2015-04-16 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-11-17 | 2015-04-16 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2004-12-16 | 2014-11-17 | Active / Actif |
| Status | 2004-12-16 | 2004-12-16 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1985-07-16 | 2004-12-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-04-16 | Dissolution | Section: 222 |
| 1985-07-16 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gentry Home Builders Ltd. | 202-6715 76 Ave Nw, Edmonton, AB T6B 0A9 | 2020-10-13 |
| Eromor Inc. | 7408-81 Ave, Edmonton, AB T6B 0E2 | 2007-03-19 |
| 10384038 Canada Inc. | 6007 84 Avenue Northwest, Edmonton, AB T6B 0H3 | 2017-08-28 |
| World Scholars | 7107-101 Avenue, Edmonton, AB T6B 0H9 | 2015-03-10 |
| Mgw Solutions Inc. | 7419-88 Avenue Nw, Edmonton, AB T6B 0M4 | 2013-03-07 |
| Powering The World Together | 5906 90 Avenue, Edmonton, AB T6B 0P2 | 2016-11-04 |
| Malrin Nde Inc. | 36-6510-90 Avenue, Edmonton, AB T6B 0P2 | 2009-01-26 |
| 6522939 Canada Inc. | 7407-92, Edmonton, AB T6B 0S8 | 2006-02-14 |
| 7816286 Canada Limited | 6508 92b Ave, Edmonton, AB T6B 0V9 | 2011-03-25 |
| 12105250 Canada Inc. | 10630 55 Avenue Northwest, Edmonton, AB T6B 0X7 | 2020-06-04 |
| Find all corporations in postal code T6B | ||
| Name | Address |
|---|---|
| IRVING BABLITZ | BOX 171, BRUCE AB T0B 0R0, Canada |
| METRO LUKENCHUK | RR 3, VEGREVILLE AB T0B 4L0, Canada |
| JEAN N. SLOAN | 5640 49 AVENUE, LLOYDMINSTER SK S0V 0V5, Canada |
| EDWARD LUCA | BOX 125, FOREMOST AB T0K 0X0, Canada |
| DON RONAGHAN | BOX 683, ST PAUL AB T0B 1K0, Canada |
| City | EDMONTON |
| Post Code | T6B2L6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| The Peace River Board of Trade and Chamber of Commerce | Peace River, Box 6599, Peace River, AB T8S 1S4 | 1922-05-03 |
| Inner Peace Creations Inc. | 9400 St. Laurent Boulevard, Suite 402, Montreal, QC H2N 1P3 | 2000-02-21 |
| Teach Peace Development, Inc. | 9102 128 Avenue, Peace River, AB T8S 1W8 | 2018-02-20 |
| Peace By Peace | 21 Sussex Avenue, Toronto, ON M5S 1J6 | 1999-03-01 |
| Chapelle Funeraire Peace Rose Inc. | 8140 Nadeau St., Brossard, QC J4Y 1Y6 | 1981-10-28 |
| Societe De Fiducie Peace Hills | Peace Hills Trust Company, Hobbema, AB T0C 1N0 | 1980-11-19 |
| Les Entreprises Roger Peace Inc. | 1925 Tupper St, Montreal, QC H3H 1N6 | 1987-04-15 |
| Sunny Peace Education Inc. | 1005-22 Olive Avenue, Toronto, ON M2N 7G6 | |
| Peace Data Inc. | 212 Opus St, Stittsville, ON K2S 0J2 | 2010-03-11 |
| Peace Region Audiology Inc. | 1200, 700 - 2nd Street Sw, Calgary, AB T2P 4V5 |
Please comment or provide details below to improve the information on FARMERS FOR PEACE.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.