SERVICES DE COMPTABILITE POSTALL INC. (Corporation# 1926896) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 22, 1985.
| Corporation ID | 1926896 |
| Business Number | 880380795 |
| Corporation Name |
SERVICES DE COMPTABILITE POSTALL INC. POSTALL BOOKKEEPING SERVICES INC. |
| Registered Office Address |
55 Glamis Avenue Dollard Des Ormeaux QC H9A 1M4 |
| Incorporation Date | 1985-05-22 |
| Dissolution Date | 1995-12-14 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MONIKA BILINSKI | 55 GLAMIS AVENUE, DOLLARD DES ORMEAUX QC H9A 1M4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1985-05-22 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1985-05-21 | 1985-05-22 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1985-05-22 | current | 55 Glamis Avenue, Dollard Des Ormeaux, QC H9A 1M4 |
| Name | 1985-05-22 | current | SERVICES DE COMPTABILITE POSTALL INC. |
| Name | 1985-05-22 | current | POSTALL BOOKKEEPING SERVICES INC. |
| Status | 1995-12-14 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1987-09-04 | 1995-12-14 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1985-05-22 | 1987-09-04 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1995-12-14 | Dissolution | |
| 1985-05-22 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 55 GLAMIS AVENUE |
| City | DOLLARD DES ORMEAUX |
| Province | QC |
| Postal Code | H9A 1M4 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Gestions Damianos Papagianopoulos Ltee | 28 Anselme Lavigne Blvd., Dollard Des Ormeaux, QC H9A 1M4 | 1983-12-07 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12553651 Canada Inc. | 23 Croissant Mirabel, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 0A1 | 2020-12-08 |
| 8082294 Canada Inc. | 8 Crois Mirabel, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 0A1 | 2012-01-17 |
| Les Entreprises Soeur Rouge Inc. | 5 Mirabel Cr., Dollard-des-ormeaux, QC H9A 0A1 | 1994-12-22 |
| Les Investissements Cassinc Inc. | 11680, Boulevard Pierrefonds, Pierrefonds, QC H9A 0A6 | 2020-02-24 |
| Gestion Mcas Inc. | 11680, Boulevard Pierrefonds, Pierrefonds, QC H9A 0A6 | 2020-02-24 |
| Bottles En Route Inc. | 11749 Boul. Pierrefonds, Pierrefonds, QC H9A 1A1 | 2020-12-14 |
| 6306209 Canada Inc. | 11809 Boul Pierrefonds, Pierrefonds, QC H9A 1A1 | 2004-11-04 |
| 6074171 Canada Inc. | 11841 Pierrefonds Boulevard, Pierrefonds, QC H9A 1A1 | 2003-03-10 |
| Smart Factories Inc. | 111-12100 Boul De Pierrefonds, Pierrefonds, QC H9A 1A2 | 2018-05-18 |
| 9511989 Canada Inc. | Apt # 106, 12100 Boul Pierrefonds, Pierrefonds, QC H9A 1A2 | 2015-11-16 |
| Find all corporations in postal code H9A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MONIKA BILINSKI | 55 GLAMIS AVENUE, DOLLARD DES ORMEAUX QC H9A 1M4, Canada |
| City | DOLLARD DES ORMEAUX |
| Post Code | H9A1M4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| S & G Bookkeeping Services Inc. | 12152 Ave. Pigeon, Montreal-nord, QC H1G 1G4 | 1981-04-29 |
| Les Services De Comptabilite A-1 Inc. | 3414 Park Avenue, Suite 204, Montreal, QC H2X 2H5 | 1984-02-14 |
| La Compagnie De Tenue De Livres, Comptabilite Et Services Commerciaux Mike Pattichis Ltee | 360-9 Boulevard Montcalm Nord, Candiac, QC J5R 3L5 | 1975-11-28 |
| R.c. Services De Comptabilite Inc. | 5857 Park Avenue, Montreal, QC H2V 4H4 | 1978-01-26 |
| Les Services De Comptabilite J.z.b. Inc. | 433 67th Avenue, Chomedey, Laval, QC H7V 2M2 | 1984-04-24 |
| Les Services De Comptabilite G.t.c. Ltee | 17170, Ch. Ste Marie, Kirkland, QC H9J 2K9 | 1981-09-01 |
| Tenue De Livres Et Services D'informatique D.m. Inc. | 2352 Ekers Avenue, Montreal, QC H3S 1C5 | 1984-06-26 |
| Cachetax Accounting and Financial Services Inc. | 4480 Cote De Liesse, Suite 324, Montreal, QC H4N 2R1 | 1989-02-06 |
| Les Services De Comptabilite Et De Gestion Carla Inc. | 16 The Links Road, Apt 302, Willowdale, ON M2P 1T5 | 1987-11-20 |
| Services De Tenue De Livres Compumax Inc. | 6697 Monk Blvd., Ville Emard, QC H4E 3J2 | 1982-03-08 |
Please comment or provide details below to improve the information on SERVICES DE COMPTABILITE POSTALL INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.