DECANTAIR LIMITED (Corporation# 1926756) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 28, 1985.
| Corporation ID | 1926756 |
| Business Number | 886714278 |
| Corporation Name | DECANTAIR LIMITED |
| Registered Office Address |
Commerce Court West 38th Flr. Box 438 Toronto ON M5L 1J3 |
| Incorporation Date | 1985-05-28 |
| Dissolution Date | 1993-10-04 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JACK CRAY | 50 GALAXY BLVD. UNIT 6, REXDALE ON M9W 4Y5, Canada |
| BETTE WALKER | 1 BENVENUTO PLACE, SUITE 525, TORONTO ON M4V 2L1, Canada |
| PAUL HANCOCK | 50 GALAXY BLVD. UNIT 6, REXDALE ON M9W 4Y5, Canada |
| EDWARD S. PLUMMER | 61 STRATHGOWAN AVENUE, TORONTO ON M4N 1C1, Canada |
| MICHAEL WALLIS | 100 FETTER LANE, LONDON WC4A 1DD , United Kingdom |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1985-05-28 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1985-05-27 | 1985-05-28 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1985-05-28 | current | Commerce Court West, 38th Flr. Box 438, Toronto, ON M5L 1J3 |
| Name | 1985-05-28 | current | DECANTAIR LIMITED |
| Status | 1993-10-04 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1987-09-04 | 1993-10-04 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1985-05-28 | 1987-09-04 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1993-10-04 | Dissolution | |
| 1985-05-28 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 94097 Canada Inc. | Commerce Court West, Box 25, Toronto, ON M5L 1A9 | 1979-09-10 |
| Purex Canada Limited | Commerce Court West, Suite 2500, Toronto, ON M5L 1A9 | |
| Videobank Distributors Ltd. | Commerce Court West, Suite 1800 P.o.box 351, Toronto, ON M5L 1H4 | 1979-09-28 |
| Boots Drug Stores (holdings) Ltd. | Commerce Court West, Suite 5300, Toronto, ON M5L 1B9 | 1979-10-23 |
| Supak Distributors Inc. | Commerce Court West, Suite 2500, Toronto, ON | 1979-11-16 |
| 95502 Canada Limited | Commerce Court West, 47th Floor, Toronto, ON M5L 1G8 | 1979-12-04 |
| Safinag Management Ltd. | Commerce Court West, Suite 4950, Toronto, ON M5L 1B9 | 1979-12-12 |
| Northwood Panelboard Ltd. | Commerce Court West, P.o.box 45, Toronto, NB M5L 1B6 | 1969-07-31 |
| Andian National Corporation, Limited | Commerce Court West, Suite 2500, Toronto, ON T2P 2W7 | 1919-06-30 |
| Canadian Copper Refiners Limited | Commerce Court West, P.o.box 45, Toronto, ON M5L 1B6 | 1929-02-06 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3411991 Canada Limited | 199 Bay St., Suite 4900, Toronto, ON M5L 1J3 | 1997-09-18 |
| 3239241 Canada Inc. | 199 Bay Street, Suite 4900, Toronto, ON M5L 1J3 | 1996-03-15 |
| Prophet 21 Canada Inc. | 199 Bay St, Suite 4900, Toronto, ON M5L 1J3 | 1991-04-02 |
| Carborundum Abrasifs Inc. | 38th Floor Commerce Court, Box 438, Toronto, ON M5L 1J3 | 1985-11-08 |
| 124772 Canada Limited | Suite 380 Box 438, Toronto, ON M5L 1J3 | 1983-06-23 |
| Medtronic Du Canada Ltee | Suite 3801 Box 438, Toronto, ON M5L 1J3 | |
| John B. Stetson Company (canada) Limited | Commerce Court West, 38th Floor P.o.box 438, Toronto, ON M5L 1J3 | 1913-12-11 |
| Asplundh Utility Services, Ltd. | Commerce Court West, Suite 3801 Po Box 438, Toronto, ON M5L 1J3 | 1968-06-19 |
| Picture Perfect The Photoart Leasing Company Ltd. | Commerce Court West, 44th Floor, Toronto, ON M5L 1J3 | 1988-11-08 |
| Medtronic Du Canada Ltee | Commerce Court West, Suite 4900, Toronto, ON M5L 1J3 | |
| Find all corporations in postal code M5L1J3 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JACK CRAY | 50 GALAXY BLVD. UNIT 6, REXDALE ON M9W 4Y5, Canada |
| BETTE WALKER | 1 BENVENUTO PLACE, SUITE 525, TORONTO ON M4V 2L1, Canada |
| PAUL HANCOCK | 50 GALAXY BLVD. UNIT 6, REXDALE ON M9W 4Y5, Canada |
| EDWARD S. PLUMMER | 61 STRATHGOWAN AVENUE, TORONTO ON M4N 1C1, Canada |
| MICHAEL WALLIS | 100 FETTER LANE, LONDON WC4A 1DD , United Kingdom |
| City | TORONTO |
| Post Code | M5L1J3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 7751389 Canada Limited | 50, Dufflaw Road, Toronto, ON M5A 2W1 | |
| 11814320 Canada Limited | 539 Riverbend Drive, Kitchener, ON N2K 3S3 | |
| 8203563 Canada Limited | 7 Gabel Court, Ancaster, ON L9G 4T2 | |
| 8100942 Canada Limited | 662 Tilbury Avenue, Ottawa, ON K2A 1A1 | |
| 11886614 Canada Limited | 536 Pinery Trail, Waterloo, ON N2V 2S4 | |
| 7555130 Canada Limited | 40, Rue Saint-antoine, Gatineau, QC J8T 3L6 | |
| 11775812 Canada Limited | 1 Sparks Avenue, Toronto, ON M2H 2W1 | |
| 8714487 Canada Limited | 310 Hector Dougall Way, Thunder Bay, ON P7E 6M6 | |
| Freegateway Limited | C/o Streamonix Limited, Suite 1000, 355 Burrard Street, Vancouver, BC V6C 2G8 | 2019-08-01 |
| 7938713 Canada Limited | 100, Zenway Boulevard, Woodbridge, ON L4H 2Y7 |
Please comment or provide details below to improve the information on DECANTAIR LIMITED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.