SOCIETE D'ETUDE ET DE RECHERCHE EN NUTRITION APPLIQUEE, SERNA INC. (Corporation# 1926748) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 28, 1985.
| Corporation ID | 1926748 |
| Corporation Name | SOCIETE D'ETUDE ET DE RECHERCHE EN NUTRITION APPLIQUEE, SERNA INC. |
| Registered Office Address |
130 Rue Dery Box 663 Pont Rouge Cte Portneuf QC G0A 2X0 |
| Incorporation Date | 1985-05-28 |
| Dissolution Date | 1999-10-19 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 6 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| LAURENT SAVOIE | 130 RUE DERY, BOX 663, PONT-ROUGE, CTE PORTNEUF QC G0A 2X0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1985-05-28 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1985-05-27 | 1985-05-28 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1985-05-28 | current | 130 Rue Dery, Box 663, Pont Rouge Cte Portneuf, QC G0A 2X0 |
| Name | 1985-05-28 | current | SOCIETE D'ETUDE ET DE RECHERCHE EN NUTRITION APPLIQUEE, SERNA INC. |
| Status | 1999-10-19 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1992-09-01 | 1999-10-19 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1985-05-28 | 1992-09-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1999-10-19 | Dissolution | Section: 212 |
| 1985-05-28 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1990 | 1990-07-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 130 RUE DERY |
| City | PONT ROUGE CTE PORTNEUF |
| Province | QC |
| Postal Code | G0A 2X0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3584666 Canada Inc. | 15, Rue Cantin, Pont-rouge, QC G0A 2X0 | 1999-02-05 |
| Les Amusements G.s.g. Inc. | 148 Dupont Est, Pont Rouge, QC G0A 2X0 | 1995-01-11 |
| Les Consultants Svecanex Inc. | 414 Petit Cap-sa, Pont Rouge, QC G0A 2X0 | 1993-09-14 |
| Vanbec Art Publishers Inc. | 42 Lavallee, Pont-rouge, QC G0A 2X0 | 1993-05-27 |
| Les Placements HГ”teliers F.d.r. Ltee | 51 De La Terrasse, Pont-rouge, QC G0A 2X0 | 1989-06-05 |
| Idee-neon Inc. | 927 Route 365, Pont Rouge, QC G0A 2X0 | 1989-03-01 |
| Vandenhove Valeurs Investissements Profits Inc. | 2 Rue Buisson, Pont-rouge, QC G0A 2X0 | 1988-10-27 |
| Installations Rive-nord Inc. | 7 Boulevard De La Rive, Pont Rouge, QC G0A 2X0 | 1986-12-19 |
| 112309 Canada Ltee | 11 Rang Terrebonne, Pont-rouge, QC G0A 2X0 | 1981-11-20 |
| Les Placements Micheline Bussieres Inc. | 240 Rue Dupont Ouest, Cte Portneuf, Pont-rouge, QC G0A 2X0 | 1980-04-18 |
| Find all corporations in postal code G0A2X0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| LAURENT SAVOIE | 130 RUE DERY, BOX 663, PONT-ROUGE, CTE PORTNEUF QC G0A 2X0, Canada |
| City | PONT ROUGE CTE PORTNEUF |
| Post Code | G0A2X0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Societe D'etude Et De Recherche Juridiques S.e.r.j. Inc. | 800 Place D'youville, Bureau 15, Quebec, QC G1R 3P4 | 1987-04-14 |
| Societe Quebecoise De Recherche, Etude Et Sondages (soqres) Inc. | 2535 Boul. Laurier, Sainte-foy, QC G1V 4M3 | 1986-02-10 |
| Centre De Recherche Appliquee Pour L'ordinateur (c.r.a.p.o.) Inc. | 1200 Papineau, Bureau 301, Montreal, QC H2K 4R5 | 1984-07-05 |
| Institut De Recherche Appliquee En Communication Humaine Comrel Inc. | 118 Avenue Laurier Ouest, Suite 2, Montreal, QC H2T 2N7 | 1987-03-20 |
| Kclm Research In Nutrition Inc. - | 6, Rue Maple, Suite 38, Sainte-anne-de-bellevue, QC H9X 2E4 | 1999-08-27 |
| The Canadian Society of Nutrition Management | 1370 Don Mills Road, Suite 300, Toronto, ON M3B 3N7 | 1976-04-09 |
| Institut Pour Recherche En Technologie Appliquee | 5245 Cote St-luc Road, Suite 24, Montreal, QC H4A 2Y5 | 1978-02-27 |
| Societe De Conseil En Physique Appliquee Inc. | 538 Prince Arthur West, Montreal, NB H2X 1T7 | 1988-07-13 |
| Groupe Etude Recherche Developpement Informatique Gerdi Inc. | 1650 Avenue Lincoln, Suite 206, Montreal, QC H3H 1H1 | 1980-01-17 |
| Societe Canadienne Des Sciences De La Nutrition | University of Guelph, Family Rel. & Appl. Nutrition, Guelph, ON N1G 2W1 | 1981-10-15 |
Please comment or provide details below to improve the information on SOCIETE D'ETUDE ET DE RECHERCHE EN NUTRITION APPLIQUEE, SERNA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.