LES EXCAVATIONS ET L'ENLEVEMENT DE LA NEIGE F.R.T. LTEE (Corporation# 192651) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 14, 1977.
| Corporation ID | 192651 |
| Corporation Name |
LES EXCAVATIONS ET L'ENLEVEMENT DE LA NEIGE F.R.T. LTEE F.R.T. EXCAVATION & SNOW REMOVAL LTD. - |
| Registered Office Address |
7717a Dufresne Lasalle QC |
| Incorporation Date | 1977-03-14 |
| Dissolution Date | 1982-01-22 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 4 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DIBARTOLO RENATO | 7717A DUFRESNE, LASALLE QC , Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1977-03-14 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1977-03-13 | 1977-03-14 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1977-03-14 | current | 7717a Dufresne, Lasalle, QC |
| Name | 1977-03-14 | current | LES EXCAVATIONS ET L'ENLEVEMENT DE LA NEIGE F.R.T. LTEE |
| Name | 1977-03-14 | current | F.R.T. EXCAVATION & SNOW REMOVAL LTD. - |
| Status | 1982-01-22 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1977-03-14 | 1982-01-22 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1982-01-22 | Dissolution | |
| 1977-03-14 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 7717A DUFRESNE |
| City | LASALLE |
| Province | QC |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12564441 Canada Inc. | 1321 Rue Daigneault, Lasalle, QC H8N 1G1 | 2020-12-11 |
| Acomets Inc. | 298, 90e Ave, Lasalle, QC H8R 2Z6 | 2020-12-07 |
| 12543800 Canada Inc. | 8817 Ghislaine, Lasalle, QC H8R 2C4 | 2020-12-03 |
| 12542242 Canada Inc. | 8025-a Rue Browning, Lasalle, QC H8N 2E9 | 2020-12-03 |
| Sensei Holdings Corp. | 550 Avenue SГ©nГ©cal, Lasalle, QC H8P 2B4 | 2020-12-02 |
| Hesman Athletics and Performance Ltd. | 1575 Golfview Dr., Lasalle, ON N9J 1Z1 | 2020-11-23 |
| 12504235 Canada Inc. | 109-9379 Boulevard Lasalle, Lasalle, QC H8R 2M8 | 2020-11-18 |
| 12506742 Canada Inc. | Apt 611,1700 Viola-desmond Street, Lasalle, QC H8N 0H1 | 2020-11-18 |
| 12499827 Canada Inc. | 242 Rue Thierry, Lasalle, QC H8N 1J1 | 2020-11-16 |
| Nuances Self-care Inc. | 1427 Verdi, Lasalle, QC H8N 1K5 | 2020-11-11 |
| Find all corporations in LASALLE | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DIBARTOLO RENATO | 7717A DUFRESNE, LASALLE QC , Canada |
| City | LASALLE |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Enlevement De Neige M. Gabrielli Inc. | 78 Maple Circle, Dollard-des-ormeaux, QC H9B 1E5 | 1980-04-21 |
| Enlevement De Neige Place Turcotte Ltee | 5750 Place Turcotte, Montreal, QC H4C 1W3 | 1980-09-30 |
| Trans-canada Soins Paysagers & Enlevement De La Neige Inc. | 127 Glenbrook Crescent, Pte-claire, QC H9R 3X9 | 1981-05-19 |
| P & P Demolition, Excavation & Snow Removal Inc. | Box 65 Stn "d", Montreal, QC H3K 3B9 | 1979-04-09 |
| Snow Angel Landscaping and Snow Removal Inc. | 2266 Richardson St., Innisfil, ON L9S 1G6 | 2013-01-10 |
| Excavation Roc-sol Ltd. | 630 Rue Marseille, Bureau 150, Repentigny, QC J6A 7A3 | 1979-06-20 |
| Tenco Snow Blower Ltd. | 1318 Rue Principale, St-valÉrien-de-milton, QC J0H 2B0 | 1995-05-03 |
| Deneigement Sud-ouest Ltee. | 6292 St-james Street West, Montreal, QC H4B 1T6 | 1987-03-05 |
| Sherbrooke Snow Fence (1996) Ltd. | 5 Rue Mallory, Lennoxville, QC J1M 2E7 | 1996-11-12 |
| Asj Landscaping & Snow Removal Inc. | 300 Autumnfield St., Ottawa, ON K2M 0J4 | 2020-01-10 |
Please comment or provide details below to improve the information on LES EXCAVATIONS ET L'ENLEVEMENT DE LA NEIGE F.R.T. LTEE.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.