COREL CORPORATION (Corporation# 1926462) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 29, 1985.
| Corporation ID | 1926462 |
| Business Number | 897401923 |
| Corporation Name | COREL CORPORATION |
| Registered Office Address |
1600 Carling Ave Ottawa ON K1Z 7M4 |
| Incorporation Date | 1985-05-29 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| BARBARA McDOUGALL | 200 WELLINGTON ST. WEST, 16TH FL., TORONTO ON M5V 3G2, Canada |
| HUNTER S. GRANT | 1 GRANITE STREET, BROCKVILLE ON K6V 3T2, Canada |
| M. C. COWPLAND | 234 PERLEY COURT, ROCKCLIFFE ON K1M 2J2, Canada |
| JEAN-LOUIS MALOUIN | 136 JEAN-JACQUES LUSSIER, OTTAWA ON K1N 6N5, Canada |
| LYLE B. BLAIR | 212 KING ST. WEST, 6TH FL., TORONTO ON M5H 1K5, Canada |
| WILLIAM G. DAVIS | 61 MAIN ST. SOUTH, BRAMPTON ON L6Y 1M9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1985-05-29 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1985-05-28 | 1985-05-29 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1985-05-29 | current | 1600 Carling Ave, Ottawa, ON K1Z 7M4 |
| Name | 1992-05-14 | current | COREL CORPORATION |
| Name | 1986-01-24 | 1992-05-14 | COREL SYSTEMES CORPORATION |
| Name | 1986-01-24 | 1986-01-24 | COREL SYSTEMS CORPORATION |
| Name | 1985-07-04 | 1985-07-04 | 144007 CANADA LIMITED |
| Name | 1985-05-29 | 1992-05-14 | COREL SYSTEMS CORPORATION |
| Status | 1998-12-01 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1987-10-22 | 1998-12-01 | Active / Actif |
| Status | 1987-09-04 | 1987-10-22 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1985-05-29 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1998 | 1998-04-15 | Non-distributing corporation with more than 50 shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas fait appel au public et comptant plus de 50 actionnaires |
| 1997 | 1998-04-15 | Non-distributing corporation with more than 50 shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas fait appel au public et comptant plus de 50 actionnaires |
| 1996 | 1998-04-15 | Non-distributing corporation with more than 50 shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas fait appel au public et comptant plus de 50 actionnaires |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Corel Corporation | 1600 Carling Avenue, Ottawa, ON K1Z 8R7 | |
| Corel Corporation | 1600 Carling Avenue, Ottawa, ON K1Z 8R7 | |
| Corel Corporation | 1600 Carling Ave., Ottawa, ON K1Z 8R7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Cacea Management Inc. | 1600 Carling Ave, Suite 525, Ottawa, ON K1Z 8R9 | 1988-10-04 |
| Msei Services Inc. | 1600 Carling Ave, Suite 700, Ottawa, ON K1Z 8R7 | 1991-03-07 |
| 2896541 Canada Inc. | 1600 Carling Ave, Suite 525, Ottawa, ON K1Z 8R7 | 1993-02-17 |
| Canadian Centre for Gis In Education | 1600 Carling Ave, Suite 310, Ottawa, ON K1Z 8R7 | 1989-09-12 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12542480 Canada Inc. | 91 - 1554 Carling Avenue, Ottawa, ON K1Z 7M4 | 2020-12-03 |
| 12359201 Canada Inc. | 1554 Carling Avenue Unit E539, Ottawa, ON K1Z 7M4 | 2020-09-22 |
| Elev8shim Inc. | 1554 Carling, Suite 79, Ottawa, ON K1Z 7M4 | 2020-03-23 |
| 11912615 Canada Inc. | 203-1554 Carling Ave, Ottawa, ON K1Z 7M4 | 2020-02-19 |
| Farpey Inc. | 302- 1554 Carling Ave., Ottawa, ON K1Z 7M4 | 2019-11-20 |
| The Arthritis Physio Inc. | 1554 Carling Avenue, Suite 023, Ottawa, ON K1Z 7M4 | 2019-07-02 |
| 11467123 Canada Corp. | 1554 Carling Avenue, Suite 281, Ottawa, ON K1Z 7M4 | 2019-06-16 |
| Coefficient Management Company Corporation | M010 - 1554 Carling Ave, Ottawa, ON K1Z 7M4 | 2019-06-06 |
| 11424769 Canada Inc. | 1554 Carling Avenue Unit 65, Ottawa, ON K1Z 7M4 | 2019-05-23 |
| A Popular Company Inc. | 61-1554 Carling Avenue, Ottawa, ON K1Z 7M4 | 2019-02-19 |
| Find all corporations in postal code K1Z 7M4 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| BARBARA McDOUGALL | 200 WELLINGTON ST. WEST, 16TH FL., TORONTO ON M5V 3G2, Canada |
| HUNTER S. GRANT | 1 GRANITE STREET, BROCKVILLE ON K6V 3T2, Canada |
| M. C. COWPLAND | 234 PERLEY COURT, ROCKCLIFFE ON K1M 2J2, Canada |
| JEAN-LOUIS MALOUIN | 136 JEAN-JACQUES LUSSIER, OTTAWA ON K1N 6N5, Canada |
| LYLE B. BLAIR | 212 KING ST. WEST, 6TH FL., TORONTO ON M5H 1K5, Canada |
| WILLIAM G. DAVIS | 61 MAIN ST. SOUTH, BRAMPTON ON L6Y 1M9, Canada |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K1Z 7M4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Constructions Corel (2005) Inc. | 811 Boulevard Laurier, Suite 201, Mcmasterville, QC J3G 0K5 | 2005-06-17 |
| Corel Expertise Inc. | 185 Avenue Roy, Dorval, QC H9S 3C3 | 1997-01-08 |
| Corel Contracting Inc. | 60 Prince George Drive, Toronto, ON M9A 1Y6 | 2015-07-01 |
| Corel Computer Corp. | 333 Preston St., 11th Floor, Ottawa, ON K1S 5N4 | 1997-03-18 |
| La Compagnie Constituer Votre Corporation: Incorp Canada Amerique/e.u.a. (cmrc) Corporation | P.o.box 7147-a, Toronto, ON M5W 1X8 | 1975-10-14 |
| 9652175 Canada Corporation | 1420 - 99 Bank Street, Ottawa, ON K1P 1H4 | |
| Pr Financial Corporation | 701 Rossland Road East, Suite 447, Whitby, ON L1N 9K3 | 2013-11-17 |
| T3 Medcell Corporation | 50-14163 Du CurГ©-labelle Boul., Mirabel, QC J7J 1M3 | 2016-05-02 |
| Prime Digits Corporation | 446 Michel-parizeau, Gatineau, QC J9J 3X2 | 2005-12-16 |
| Corporation Soyons Vert | 13795 Rue Г‰mile-nelligan, Mirabel, QC J7J 0J8 | 2012-02-08 |
Please comment or provide details below to improve the information on COREL CORPORATION.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.